Anasınıfı benzer farklı öğreniyoruz

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfı benzer farklı öğreniyoruz
Anasınıfında benzer- farklı olanı bulabilmek için ne gibi etkinlikler yapabilirsiniz?Benzer ve farklı kavramı etrafımızdaki her türlü nesneye uyarlanabilir. Benzer olanları bulma oyunu, farklı olanlara çarpı işareti koyma gibi çalışma yaprakları tercihiyle bu kavramları çok rahat bir şekilde çocuklara kavratabilirsiniz. Benzer farklı olanı bulma çalışmalarında özgün etkinlik ararken hikaye yazarak da etkili bir öğrenme ortamı oluşturabilirsiniz.

Benzer hayvan karakterlerin yer aldığı bir hikaye etkinliği bularak ya da yazarak benzer hayvanların resimleri ya da davranışlarıyla alakalı bir karşılaştırma yapmaya teşvik edici davranabilirsiniz.

Bukelamun ve kurbağanın hikayesi olabilir. Ya da kanguru ya da tavşan gibi zıplayan hayvanların ortak özellikleriyle ilgili bilgilendirici hikayeler yazabilirsiniz. Hikayeyi anlatmadan önce çocuklar anlatacağım hikayede bazı hayvanlar birbirine benzer özellikler taşıyor bakalım hangi hayvanlar birbirine benziyor? Hayvanların hangi özellikleri birbirine benziyor gibi sorularla dikkat çekici olarak hikaye öncesi tüyolar verebilirsiniz. Hayvanların renkleri, yaşadıkları yer, farklı özellikleri konuşularak hikayenin değerlendirmesi yapılır. Benzer- farklı kavramı aynı zamanda farklı nesneler üzerinde de tartışılabilir.

Ev ortamına pekiştirici çalışma olarak aile bireyleriyle yapılabilecek çalışmalar verilebilir. Aile bireylerinden birbirine benzer kişiler karşılaştırılabilir. Mesela anne ile kız kardeş; baba ile erkek kardeş karşılaştırması yapılır. Boyu kısa- boyu uzun; pantolon boyu uzun pantolonu kısa, ceketi büyük, saç rengi farklı, bir işte çalışıyor ya da çalışmıyor gibi birtakım karşılaştırmalar yapılır. Böylece aile bireyleriyle evde öğrenilen kavramları tekrar etme olanağı bulunur. ( örnek: Ayşe’nin göz rengi ninesine benziyor. Burnu annesine benziyor. Saçları babasının saçlarıyla aynı renk. Babası gibi neşeli gibi birtakım benzerliklerden bahsedilebilir. )

24efb346744ee83ec533c547ce98e26c.jpg


Üst resimdeki gibi iki resim arasındaki benzer yönler ve farklı yönler tartışılarak bulunur. Aynı zamanda benzer farklı kavramı için güzel bir dramayla öğretici olabilirsiniz. Mesela ayna draması yaptırabilirsiniz. Çocuklara şimdi karşınızda bir boy aynası var olduğunu hayal edin. Karşınızda nasıl biri var diyerek erkek- kız ayrımı yapma ya da arkadaşlarıyla birbirlerinin farklı özelliklerini karşılaştırma denemesi yapma yolunda rehber olabilirsiniz. Böylece benzer farklı ayrımını yapabilme fırsatını onlara sunmuş olabileceksiniz. Benzer farklı kavramlarını çocuklarla birlikte eğlenceli bir şekilde öğrenmeye hazır mısınız?
 
Üst