Anasınıfında 2 sayısını öğreniyoruz

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında 2 sayısını öğreniyoruz
Anasınıfı etkinlikleri içinde yer alan sayıları öğrenme etkinliklerinde görsel olarak sayı kartı gösterilerek başlanmalıdır. Sayıları hiç bilmeyen çocuklar gördükleri sayısı tanıyarak sayma ve gördüğü zaman 2 sayısını bilme davranışı gösterirler. Parmaklarıyla 2 sayısı üzerinden geçme, 2’yi beyaz tahtada yazma, somut nesnelerden 2 adet gösterme gibi çalışmalar yaptırılabilir. Ben serbest zaman etkinliğinde hazırlamış olduğum 2 rakamlarını masalara koyuyorum ve çocukların ilgisini çekiyorum. Buraya sayılar gelmiş bizi misafirliğe gelmişler galiba tanıyan var mı diye ilgi çekiyorum. Acaba bu sayı kaç diyorum. Çoğu biliyor, bilmeyen de öğreniyor. Sonra 2 kere el çırpalım, 2 kere burnumuza dokunalım, 2 kere parmağımızı şıklatalım, 2 kere zıplayalım gibi yönergeler ile çocukları memnun edecek çalışmalar yaptırmaya başlıyorum.

Türkçe dil etkinliğinde benim adım 2 parmak oyununu oynatıyorum.

Benim adım 2

Benim adım 2 (2 parmak gösterilir)

El çırpalım, 1- 2 (2 kez el çırpılır)

Parmak şaklatalım! Bir, iki (2 kez parmak şaklatılır)

İki kulağını tut ( kulak memesinden 2 kere tutulur)

Haydi çek, bir- iki, bir- iki, çek, çek, çek ( Kulaklar çekilir)

2 sayısını öğrenmek için sanat etkinliği yapılırken çocuklara 2 sayısının yazılı olduğu boyama sayfaları yazılır. 2 sayısı boyanır sonra altına 2 adet çiçek yapılır. Bu işlem bittikten sonra sanat etkinlikleri sergilenir. 2 sayıları keçeden çomak kukla şeklinde hazırlanarak da çocuklara hazırlanıp pekiştirme amacıyla eve gönderilebilir.

Sayılarla ilgili olarak şarkılar dinletme, hikaye anlatma çalışmaları yapılabilir. Ayrıca 2 sayısının geçtiği bir hikaye yazılarak özgün bir dil ile çocuklarda kalıcı etki yaratacak bir teknikle anlatılabilir. Bir çomak kukla ile anlatılabilir. Mesela bir çift terliğin başından geçen hikaye 2 sayısını anlatırken aynı zamanda bir çift terlik iki adettir mantığını anlatmaya da yardımcı olacak harika bir hikaye olabilecektir. Sizlerin beğenebileceğiniz daha birçok etkinlik 2 sayısını kavratmada faydalanılabilir. Mesela birçok sayının yazılı olduğu kağıtlar zemine saçılır. Müzikle birlikte en çok 2 yazan kağıdı toplayan grup alkışlanır. Farklı sayılar içinden 2’yi ayırt etme böylece daha kolay gerçekleştirilebilir.

2z.png
anasinifi-2-sayisi-cizgi-calismasi.jpg
okul-öncesi-sayı-kavramı-çizgi-çalışmaları-2 (1).gif

Geri