Anasınıfında atasözleri ve anlatım yöntemi

  • Konbuyu başlatan Ayşegül AYRANCI
  • Başlangıç tarihi
Ayşegül AYRANCI

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında atasözleri ve anlatım yöntemi
Atasözlerindeki anlamlar anasınıfı çağındaki çocuklara zor kavratılan kavramlar arasında yer almaktadır. Birçok öğrenci için soyut düşünülen bu kavramları hissettirebilmek için hikaye etkinliklerinden faydalanmakta fayda vardır. Kimi zaman tavşan ve kaplumbağa kimi zamansa ağustos böceğiyle karınca gibi masallardan faydalanarak çalışmanın önemi üzerinde durulabilinir. Mesela damlaya damlaya göl olur sözünü anımsatıcı özgün bir hikaye yazarak da çocukların hayal dünyasında bambaşka ufuklara yer açıcı davranabilirsiniz.
Ali’nin güzel kumbarası
Ali sesiz sakin bir çocuktu; çok da zekiydi. Başarılı bir öğrenci oluşuyla birlikte anne babası tarafından da çok seviliyordu. Bir gün yine okulda yıldızlı bir kağıtla döndüğünde babası Ali’ye Aliciğim ister misin sen başarılı olduğun her gün için kumbarana para atalım diye sordu. Ali gerçekten mi babacığım diye sordu. Babası elbette hem en güzel ödül birikimdir dedi. Ali bu duruma çok sevinmişti. Çünkü Ali çok başarılı bir öğrenciydi; bu sebeple birikimlerinin çok olacağına inanıyordu. Her gün imrenerek baktığı oyuncak mağazasındaki bisiklet onun olabilirdi. Ali bu duruma çok sevinmişti. Okul tatil olana kadar bu bisiklete sahip olabilirim sevincini yaşıyordu. Bu durumda onu ayrı heyecanlandırıyordu.

maxresdefault.jpg


Ali bu durumu yakın bir arkadaşına anlattı. Biliyor musun benim kumbarama her başarılı olduğum günde para atıyor babam. Onları biriktirip sene sonunda bisiklet alacağım dedi. Arkadaşı Ali’yi küçümsercesine baktı. Ha ha ha azcık parayla bisiklet mi alınır dedi. Ali biraz üzüldü; ama arkadaşına belli etmedi. Başarıları arttıkça babası Ali’nin kumbarasına daha fazla para atıyordu. Ali her geçen gün daha da başarılı bir öğrenci olmaya başladı. Babası onun bisiklet hayalinin farkındaydı. Bir gün bisiklet parasının yeterli olduğunu düşünerek kumbarayı açmayı teklif etti Ali’ye babası. Kumbarayı açtılar ve başladılar paraları saymaya. Gerçekten de yeterli para çıktı içinden. Ali bisikletini aldı ve o gün bisikletiyle gitti okula. Arkadaşı şaşkındı. Ali arkadaşına dönerek damlaya damlaya göl olur sen bana inanmamıştın dedi. Arkadaşı Ali damlaya damlaya göl olur ne demek diye sordu. Nasıl yağmur damladıkça etraf göl oluyorsa babam da benim kumbarama az az para attıkça çok param oldu dedi. Bak gördün mü böylece bu atasözünün de anlamını öğrendin dedi. Ali çok mutluydu.

Üste yazmış olduğum hikaye tamamen kendi hayal gücümün ürünüdür. Bu tarz pek çok hikaye yazarak çocukların anlayamadıkları konulara değinmeyi adeta kendime görev biliyorum.

Dilerseniz Niloya çizgi filmi ile damlaya damlaya göl olur anlamını daha iyi anlatabilirsiniz.
 

Benzer İçerikler

Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
420
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
707
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
$ul€
Cevaplar
0
Görüntüleme
4K
$ul€
$ul€
melegimeren
Cevaplar
3
Görüntüleme
1K
Ayışık
Ayışık
Üst