Anasınıfında katlama etkinlik önerilerinden bir demet

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında katlama etkinlik önerilerinden bir demet
Anasınıfı etkinlikleri her zaman eğlencelidir. Bir ana sınıfı öğretmeni olarak pek çok eğlenceli etkinlik grubu arasında sevdiklerimi sizlerle ara ara paylaşmak istiyorum. Bu akşam şu sıralar çok kullandığım etkinlik grubu arasında yer alan katlama etkinlik örneklerinden paylaşımda bulunmak istiyorum. Resim galerime göz attığınızda da beğenebileceğiniz birçok katlama çalışmasını göreceksiniz. Bu çalışmalar sizin hayal gücünüzle tamamen özgünlük kazanıp farklı şekillere bürünebilirler. Tamamen sizlere bağlı değişim gösteren bu etkinlik grubunda yer alabilmeyi hak eden etkinlikleri zamanla konularım arasına serpiştireceğim. Katlama etkinliğini yaptırırken zamanla kesmeyi öğrenen çocuklar için kimi zaman yapılacak etkinlikteki kesilmiş kağıtları kendim hazır konumda sınıfa götürüyorum.

Çocukların el becerileri her zaman aynı olmayabiliyor. Küçük kasları yeterince gelişmemiş olanlar kesme etkinliğini gerçekleştirirken zorlanabiliyor. Bu durumda etkinlikten mahrum kalmak ya da o etkinliği yapmak istememek yerine eğlensin diye onlara hazır şablon vermek çok daha iyi olabiliyor. Paylaştığım resim galerisindeki etkinlikleri nasıl yapabildiğimle alakalı olarak bilgilendirmeyi de genelde yaptığım gibi etkinlik altlarına ekleyerek sizlerin de farklı fikirler edinmenize yardımcı olmaya çalışacağım. Ana sınıfı öğretmeni olmasanız dahi 5- 6 yaş grubuna öğretebileceğiniz pek çok etkinlik fikri açısından yazılarımı takip etmenizi tavsiye ediyorum.

2012-03-28-10.24.26.jpg

Dairelerle yapılabilecek üst ve alt kısma eklenen örnekler göze çok hoş görünüyor değil mi? Uğur böceği yaparken kırmızı daireleri kesili olarak dağıtmanız sizler adına büyük kolaylık sağlayabilecektir. Özellikle 3- 4 yaş grubu öğrenciniz çoksa bireysel ilgiyle kestirme çalışması kalabalık sınıfınızda zor olacaktır. Bu nedenle daireleri kesili vermek en doğru hareket olacaktır.

13936679858k4gn.jpg
cdb782283d738c144f3625cac53cbdf5.jpg

Yine alt ve üst resimde daireleri farklı katlama teknikleriyle iki farklı şekilde yapılmış olan kurbağalarda oldukça eğlenceli görünmüyor mu? Alt resimdeki kurbağa her ne kadar daha çok beceri istese sizlerin biraz bireysel yardım ile altından kalkabileceğiniz harika bir etkinlik olabileceğinden eminim.

IMG_2833.JPG
kagit-kesme-yapistirma-etkinlik-7.jpg

Ağaç, ayıcık, lale, leylek, balık ya da kaplumbağa tercihinde bulunarak pek çok katlama etkinliğine rehber olabilirsiniz. Sınıfınız 6 yaş grubu ise bu son resimdeki etkinlikler sizler için çok daha kolay olacaktır. Şimdiden kolay gelsin diyorum. Birçok farklı okul öncesi etkinlik site ziyaretiyle eğlenceli etkinliklere devam etme tercihinizi daim kılabilirsiniz.

Geri