Anasınıfında kızılay etkinlikleriyle yardımlaşmayı öğreniyoruz

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında kızılay etkinlikleriyle yardımlaşmayı öğreniyoruz
Anasınıfı çocukları için bazı kavramları öğrenmek oldukça zordur. Karmaşık gelen konular söz konusu olduğunda çocuklar zorlanarak öğrenme gerçekleştirebilirler. Kızılay bir yardım kuruluşudur. Bu konu genel olarak 29 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında kutlanmaktadır. Kızılay haftası olarak geçen bu zaman aralığında çocuklara önemli bilgiler verdikçe kendimizi iyi hissedebiliriz. Kızılay konusunda yapabiliyorsak öğrenciler sınıfa girmeden önce Kızılay çadırı kurmanın büyük bir dikkat çekme yöntemi olduğunu söylemeden geçmeyeceğim. Kızılay yardım kuruluşunu bize ne zaman yardım ettiği, çadırın rengi, üzerindeki hilalin duruşu ve rengi gibi basit edinimleri öğrenciye kazandırarak çocuklara faydalı olabilirsiniz. Çocuklara Kızılay gibi soyut bir kavramı verirken eğitici video izletme fikri de son derece orijinal olacaktır. Kızılay ile ilgili sohbet etkinliği sonrasında aşağıda yer alan hikaye anlatımıyla öğrencilere iyi kazanımlar verebilirsiniz.

KIZILAY

Ali ile ablası Gizem, yolda yürürken Ali şaşkınlıkla dondu kaldı.
( Neden donup kalmış olabilir? )
- Neyin Var? Bir şey mi oldu? dedi.
- Abla bizim bayrağımız kırmızı, ay yıldızlı değil miydi?
- Evet öyle.
- Peki bu bayrak ne bayrağı Türk bayrağından farklı. Baksana beyaz ve kırmızı ay var üzerinde, dedi Ali.
- Neyi merak ettiğini anladım canım. Bu Kızılay bayrağı. Kızılay ülkemiz için çok önemli bir yardım kuruluşudur. Sana bununla ilgili bir hikaye anlatayım mı?
- Evet abla çok isterim, dedi Ali.
- Bir varmış. Bir yokmuş. Çok uzak zamanlar çok güzel bir ülkede büyük bir felaket olmuş. Evler yıkılmış, insanlar yaralanmış. Herkes çok üzgün ve mutsuzmuş. Bir gün o bölgeye büyük bir araba gelmiş. İçinden büyük çadırlar, battaniyeler, yiyecekler çıkmış. Gelenler insanlara yardım etmişler. Yaralarını sarmışlar. Yiyecek vermişler. Onları üşümemeleri için battaniyeye sarmışlar. Onlara kalmaları için çadırlar kurmuşlar.
İşte bunları yapan Kızılay’mış. Herkes onlara çok teşekkür etmiş.
- Peki abla bize de bir şey olduğunda Kızılay mı yardım edecek?
- Evet canım kardeşim. Kızılay gerektiği zaman herkese yardım eder dedi, Gizem.
Ali artık Kızılay’ın ne olduğunu biliyordu. Kızılay’ı çok sevmişti. Ülkemizde böyle iyi insanlar olduğu için ne kadar şanslıyız diye düşündü.
( Siz Kızılay hakkında neler biliyorsunuz? )


Sanat etkinliğinde Kızılay çadırı yapmak, yaralı sedyesi yapmak, izlediğiniz videodaki gibi yardım amacıyla ne gibi yardımlar yapılabileceği ya da ne gibi yardımlar alabileceğiniz hususuyla alakalı resimler çizmek de etkili olacaktır. Kızılay ilk yardım filmini izleterek de onlarda kalıcı bilgi öğrenimleri yakalayabilirsiniz.
resim galerimdeki kalıplar sayesinde etkinliklerini çok daha kolay bir şekilde tamamlama fırsatı yakalayabileceksiniz.

3ef2c41e72ae756ed7e1df8adcab2989.jpg
117.jpg
imageuku.jpg
img2012110.jpg
kizilay_cadir.jpg
 
Üst