Anasınıfında mor renk öğretimi

Ayşegül AYRANCI

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında mor renk öğretimi
Anasınıfında mor renk öğretimiyle ilgili farklı etkinlikler yapabilirsiniz. Ara renk öğretiminde öğrencilerle deneyerek öğrenme yoluna gitme davranışı göstererek onlara eğlenceli bir öğrenme ortamı sunabiliriz. Mor rengini öğrenirken farklı ana renkleri deneyerek onların öğrenmelerine rehber olma fırsatı için zemin hazırlayabiliriz. Ana renklerin hangileri olduğu sorusunu sorarak bilip bilmedikleri yoklanabilir, ardından suluboya kullanarak denemelerine fırsat yaratılabilinir. Mor renk karışımında kırmızı ve mavi renk karışımının bu rengi verdiği gerçeğini ilk başta söylemeden denemeleri sağlanabilir. Onların bu rengi bulmak için hangi renk karışımlarından faydalanabileceklerine rehber olunabilinir. Deneme yanılma yoluyla önceden öğrenilen renk karışımlarını düşünerek mor rengi nasıl bulabilecekleri hususunda bir karara varabilmeleri sağlanabilinir.

mor.jpg

Mor rengin oluşumunu anlatan kısa ama etkili bir hikaye okuyarak Türkçe dil saatini daha etkin kılabilirsiniz. Kırmızı ve mavi renk karışımıyla mor rengin oluşumunu verecek olan bu hikayede yağmurun yağışını da katacağınız bir hikaye etkinliği olabildiğince etkin olacaktır.

Mor rengi Pepe ile birlikte eğitici video eşliğinde de öğretebiliriz.

Yağmur damlası Nazlı’nın şaşkınlığı

Yağmur damlası Nazlı kırmızı renkli elbisesini giyerek o güzel günün keyfini çıkarmak istiyordu. Etraf ışıl ışıldı. Ne de olsa öğle saati yaklaşıyordu. Bu Pazar gününün keyfini çıkarabilmek için girdiği ormanın derinliklerinde birçok arkadaşının sesi kulaklarında çınlıyordu. Kelebek Patiyle Benekli Ceylan’ın sesinin geldiği tarafa doğru gitti. Benekliyle Pati çok güzel yakalamaca oynuyorlardı. Keyifleri de yerindeydi. Kahkahalarını bozacak hiçbir sorun yoktu. Ama birdenbire bulut kardeşler birbirlerine sinirlenip kavga etmeye başlayınca o inanılmaz ses duyulunca irkildiler.


Bulutların birbirilerine olan sinirli bakışları yüzünden oyunları bozulacaktı. Yağmur yağacak gibi gök gürlüyor herkes evine kaçışıyordu. O güne güzel başlayan kırmızı yağmur damlası Nazlı’da henüz bir arkadaşına rastlamadan evine dönmek üzere koşmaya başladı. Yolda arkadaşı Mavi ile karşılaştı. İkisi de hızlı hızlı koşuyorlardı. Sonra birden yağmur bastırdı. En iyisi el ele tutuşalım daha hızlı gidebiliriz böylece diye aralarında konuşmaya başladılar. Yağmur hızını arttırırken ne yapacaklarını şaşırmış bir vaziyette panikle ağlamaya başladılar. Onlar ağladıkça birbirlerine karışıyor renkleri değişiyorlardı. Bunun farkında değillerdi. Tüm vücutları ıslandığında tam anlamıyla mor renge dönüşmüşlerdi. O koşturmada onu gören Karda Gaki hey buraya gelin diyerek onları evine davet etti. Eve girdikleri zaman birbirlerinin birleşimiyle mor renk olduklarını anladılar. Nazlı bu işe çok şaşırmıştı. Ama Mavi o kadar da şaşkın durmuyordu. Tabii ya öğretmen bize dünkü derste öğretmişti bunu dedi. İkisi de birbirlerine sarılıp şaşkınlıklarını giderdiler. Mavi arkadaşı Nazlı’ya dönerek sen de artık okula gel çok güzel bilgiler öğreniyoruz dedi. Yağmur bittiğinde yarın beraber okula gitmeye karar vermiş bir şekilde evlerine doğru yol aldılar.
 

Benzer İçerikler

Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
8K
T
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
CeMoŞ
Cevaplar
0
Görüntüleme
22K
CeMoŞ
Üst