Anasınıfında parmak boya ve farklı materyallerle eğlenceli çalışmalar

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında parmak boya ve farklı materyallerle eğlenceli çalışmalar
Anasınıfı etkinlikleri arasında yer alan boyama çalışmaları en eğlenceli olanlardandır. Birçok öğrenci için içlerindeki enerjiyi boşaltma yöntemi olarak da bilinen boyama etkinliklerinde parmak boya birinci tercihtir. Suluboyadan faydalanma çalışması da tercih listesine dahil edilebilecekler listesindeki konumunu koruyucu rol oynamaktadır. Birçok öğrencinin en basit yaptığı suluboya etkinliklerinde şeker dökerek onları mutlu etme çabasına girmek serbest zaman ya da sanat etkinliği çalışmalarında en geçerli durumlar listesinde kendini gösterebilmektedir. Şeker dökerek şekerin suluboya kağıdında bütünleştiği etkinlik zincirleri arasında yer alan güzel görünüm çocukları eğlendirebilmektedir.

Parmak baskısı ile yapılabilecek pek çok etkinlik de beğenilmektedir. Mesela resim galerimde yer alan parmak baskısı ile yapılan çiçek etkinliği en basitler listesindedir. Sadece dal ve yaprakların çizilerek öğrencilere sunulduğu etkinlik yapraklarında parmak baskısıyla çiçeklerin tamamlandığı etkinlik oldukça kolaydır. Öğretmenin rehber olarak göstereceği bu etkinlikte çocuklar hayal güçlerine göre fırça ya da yine parmakla ağaç yapma ya da ev, araba, bulut, güneş gibi etkinlikler gerçekleştirmeyi tercih edebilirler. Fırçaların ince ve kalın uçlu olanını tercih etme ya da plastik çatalla gösterilen resim galerisindeki değişik formattaki çalışmaları uygularken de son derece eğlenceli çalışmalar sergileme imkanı yakalayabileceksiniz.


Baskı çalışmaları içinde yer alan patates, sünger, elma, soğan, limon, portakal gibi meyve ya da farklı sebze baskılarıyla eğlenceli çalışmalar sergilenebilir. Ağaçtaki elmaları elma baskısıyla oluşturma ya da soğan baskısıyla salyangoz yapma, sünger baskısı ile farklı benzetmelerden öykünerek resim tamamlama etkinliklerini de severek uygulayabileceklerdir. Meyveleri yarım baskı şeklinde basma ya da tam yarım kavramını verirken keserek baskıları çeşitlendirmeyle çocuklara değişik kavram çalışmalarını gerçekleştirirken de katkıda bulunabiliriz. Birbirinden renkli çalışmalarla serbest zamanı boyalarla değerlendirmek isteyenler için bu çalışmalar adeta kurtarıcı olabilecektir. Hemen her ay daha farklısını düşünerek gerçekleştirilecek olan etkinlik zincirlerinde beğeniyi asla elden düşürmeyecek olan bu çalışmalarla siz de çocukların eğlenmelerine rehber olabilirsiniz. Evde bile uygulanabilecek olan bu çalışmalar sayesinde eğitimde kaliteyi elde edebilme fırsatını yakalamış olacaksınız. Resim galerim haricinde de sizlerin hayal gücünüzü hareketlendirecek olan baskı çalışmalarını sınıfınızdaki etkinliklere dahil etmeye var mısınız?

1.JPG
boya-baskisi-etkinlikleri-123.jpg
IMG_5611.JPG
IMG_5614.JPG
maxresdefault.jpg
parmak-baskı-ile-çiçek.jpg
IMG_5510.JPG
 
Geri
Üst