Anasınıfında proje çalışması olarak neler yapılabilir göz atalım mı?

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında proje çalışması olarak neler yapılabilir göz atalım mı?
Anasınıfı etkinlikleri arasında yer alan oldukça eğlenerek yapılan etkinlik grubundan bahsetmek istiyorum biraz sizlere. Proje çalışması hemen her yaşta yaptırılan etkinlik gruplarından. Şimdi belki de içinizden küçük yaş grubunda zor diyorsunuz. Elbette zorlukları var ama emin olun çocukların hayal güçleriyle çıkardıkları çalışmaları görünce hayran kalıyorsunuz. Her kavrama uyarlanabilen pek çok çalışmayı resim galerimde sizlerle paylaşarak fikir sahibi olmanızı sağladım. Konunuza göre çocukların el becerileri doğrultusunda haftada bir adet proje çalışması gerçekleştirebilirsiniz. Böylece çocuklar oldukça eğlenerek son derece muhteşem çalışmalar sergileyebilmektedirler. Artık materyal kullanımı, doğal ürünlerden faydalanama ya da farklı kesme, katlama yapıştırma etkinlikleriyle her ayın belirli gün ve haftasını sınıfınızda özelleştirerek gerçekleştirebilirsiniz.

5ac02f74046b32a1ad5b1eebc3fbbc69--paint-plates-spring-crafts.jpg

Mesela üst resimde kesilmiş tabaklardan yapılmış olan çalışma oldukça kaliteli bir örnek. Kargaların yer aldığı ağaçta ağacı çizmek ve kesmek öğretmene düşüyor. Her çocuk kendi kaşığını boyayarak kargasını yapabilir. Tabakları kesme belirli çocukların gerçekleştirebileceği çalışmalar olabilir. Grup çalışmasında önemli olan her bireyin farklı bir ürün dokunuşuyla mucizeler yaratmasıdır. Öğrenciler bu çalışmaları yaparken şöyle yapsak nasıl olur demektedirler. Bu da onların düş gücünü sergilemektedir. Ben genelde yapılabilecek olanları işleme koymayı tercih edebiliyorum.

20141224131628.jpg

Üst resimde yer alan uzay konulu çalışmada da oluklu kartondan yapılan aktiviteye hayran kalmadım desem yalan olur. Malzeme olduğunda kimi zaman tek malzeme bile proje çıkarımında ben burdayımını çok güzel kanıtlayabilmektedir.

gümüş sandık okul öncesi fen ve doğa etkinliği .jpg

Yukarıda yer alan hayvanların yer aldığı proje çalışması da oldukça güzel görünüyor öyle değil mi? Havuz kenarında fasulyeden taşların yer alışı, boş tuvalet kağıdı rulosundan tavuk yapımı, fon kartondan ördekler, yelpazeden nilüfer çiçekleri gibi pek çok farklı görünüm sağlayan nesnelerle proje çalışması tam da hayvan sevgisine orman haftasına uygun olmuş. sizce de öyle değil mi?

okul-oncesi-robot-projeleri3.jpg

İşte en sevdiğim çalışmalardan biri daha robot yapımı. elde ne var görelim diyoruz bütün artık malzemelerimizi sene sonunda masaya topluyoruz. Çok değişik bir robot çıkıyor. Bu robot ne mi yapıyor? E merak ediyoruz hani biz çocuğuz, miniğiz ve meraklıyız ya. İşte o anda beyin fırtınası yapan miniklerin uydurdukları robotları dinleseniz karnınız ağrır gülmekten emin olun. Alttaki gezegenlerdeki miniklerin resimleri de öğrenci resimleri oluyor. Farklı bir etkinlikte kullanmak için istediğimiz resimler her uzay aracını kesen çocuğun kendi uzay aracıymışcasına izlenim verecek şekilde yapıştırılır. Bu çalışmalarla siz de sınıfınızda farklılık yaratmaya var mısınız?

p-yardimkutusu.jpg

Geri