Anasınıfında sanat etkinliğinde ilk haftalarda yapılabilecek öneriler

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında sanat etkinliğinde ilk haftalarda yapılabilecek öneriler
Anasınıfı etkinliklerini küçüklüğümden beri severim. Öğretmenlik hayatını seçmemde branş olarak anasınıfını seçişimde bu yüzdendir arkadaşlar. Birçok öğrenci arasında en iyiyi yapabilmek, öğretebilmek ve başarılı olabilmek adına her zaman özgün çalışmalar ser4gilemeye çalışıyorum. Öğrencilerin gelişim alanlarına göre birbirinden eğlenceli etkinlikler hazırlayarak her gün daha farklı etkinlikler elde etme çabası içine giriyorum. Kavramlar, renkler ve daha birçok öğretilebilecek konu var miniklere. En başta sevgi, saygı gibi değerler eğitimi konularıyla onları eğitmeliyiz. Değerler eğitimi de onlar için çok önemlidir. Her ekinlik önemlidir. Sanat etkinliğinde yer verdiğim resim galerim ile sizlere pek çok farklı etkinliği ne şekilde yapabileceğinizle alakalı sizlere paylaşımda bulunmak istiyorum.

6 (1).jpg

Kağıtları koparmak buruşturmak miniklerin en eğlenceli buldukları etkinliklerdendir. Bir rengi verirken ya da bir şarkıyı verirken bu yeteneklerini geliştirmeleri açısından üstteki tarz etkinlikler sergilemek beni mutlu ediyor. Mesela buruşturma tekniği ile elde edilebilecek bir balık resminde hangi rengi vereceksek o renkten faydalanarak üstekine benzer etkinlik yaptırabiliriz. İlk zamanlar için bizim çizdiğimiz balık için bu yuvarlama ile yapılan etkinlik oldukça kolay uygulanabilecek etkinlik zincirleri arasında yer almaktadır. Mesela kırmızı rengi ilk verilen renkler arasındadır. Yarın bir balık çizip buruşturma ile onu doldurmalarını isteyeceğim. en eğlenceli zamanı bu etkinlikte geçireceklerini düşünüyorum.

9087ebfebfc6776b8d78948e6a0ba602--scholl-kart.jpg


b554319e07b970aee2242246a10c2b3b.jpg
Yağmur yağarken kullandığımız şemsiye içinde üstteki resime benzer bir uygulamadan faydalanabiliriz. suluboya kullanımını öğrettiğimiz ilk günlerde üfleme tekniğiyle şemsiye üstüne üflenen mavi boya ile damlalar oluşturulur. Böylece eğlenceli bir etkinlik daha gerçekleştirmiş olabiliriz.

heart-caterpillar-craft.jpg

Birçok kalp çizip istedikleri renkte seçimde bulunarak tırtıl yapmalarına rehber olabiliriz. Kesme etkinliğini yapamasalar bile bizim hazırladığımız kalplerle çok kaliteli zaman geçireceklerine eminim. Her zaman stajerlerle bu tarz hazırlıklarla gidiyoruz. Çünkü ilk haftalarda kesemeyen hatta yapıştırırken sinirlenebilen öğrencilerimiz bile çok olabiliyor. Onlara yardım elbette ki boynumuzun borcu.

maxresdefault.jpg


Birçok farklı renkte daire hazırlayarak öğrencilerimizin bunlardan gülen yüz, şaşkın surat, insan kafası ya da tırtıl, uğur böceği gibi daha birçok aktivite yapabilmelerini sağlayabiliriz. Onları ilk etapta hayal güçleriyle baş başa bırakma kuralını es geçmemeliyiz. aksi taktirde öğrencilerimizin yapmak istediklerini değil yapmaları gerektiğini yönlendirme ile gerçekleştirebileceğimizden hayal güçlerine ket vurmamız olası olabilmektedir. Yapamadıkları ya da üretemedikleri yerlerde bazı ipuçlarıyşa onlara rehber olmak en doğrusu olacaktır.
 
Üst