Anasınıfında şekilleri öğreniyoruz

Ayşegül AYRANCI

Daimi Üye
Anasınıfında şekilleri öğreniyoruz
Anasınıfı etkinlikleri her zaman esnek oluşu, yaratıcılığı destekleyiciliği ile bilinmektedir. Birçok kişi için her ne kadar anasınıfı öğrencilerini hakim bir şekilde eğitme anlayışı zor gelse de öğretmen işin bilincindedir. Bir anasınıfı öğretmeni olarak her geçen gün daha çok deneyim kazanarak ilerlediğim bu yolda iyi ki bu bölümde okumuşum diyorum. Eğlenceli etkinlikler, şarkılı sözlü anlatımlar ile birbirinden ahenkli etkinlikler zinciriyle her öğrenciye destek olucu şekilde yol kat edebilmekteyiz. Her kavramda daha da yaratıcı olma emelleriyle tecrübelerimizi zenginleştirebilmekteyiz.

Sizlerde gerek öğretmenlik hayatınızda gerekse küçük yaş grubu öğrencilerle olan iletişim zincirinizde en eğlenceli tarafları etkinlik yaparken yaşayabileceksiniz. Ben bugünkü yazımda şekilleri en iyi nasıl öğretebilirim hususuyla alakalı sizleri bilgilendirme niyetindeyim. Daire, kare, dörtgen, üçgen, dikdörtgen, elips, yıldız gibi farklı şekilleri öğretirken ne gibi farklı etkinliklerden faydalanabilirim konusuna esneklik kazandırmaya çalışacağım. Resim galerimde inceleme yaparak bu konudaki fikirlerimden faydalanma fırsatını değerlendirmeye bakabilirsiniz.

100_4803.JPG

En basit nasıl hissediyorsun sorusuyla bile giriş yapabilirsiniz bu konuya. Gördüğünüz gibi üst resimde gülen şekil yüz ifadeleri mevcut. Ben farklı şekil kartları asarak çocuklar bugün nasılsınız diyerek işe daha bir yaratıcılık katma taraftarındayım. Öğrenci kendini nasıl hissediyorsa ve hangi şekli istiyorsa alıp ona hissettiğini çizebilir; çizemiyorsa sizden yardım talep edebilir. Bence bu tarz bir çalışma son derece faydalı bir giriş yaptıracaktır sizler adına.

duygular-kavrami.jpg

Sizlerin çizdiğiniz şekiller ile duvarda etki sağlayacak şekiller köşesi oluşturma çabası içine girebilirsiniz. Gene şapka ekleme, diş ekleme ya da dil çıkarma gibi figür ekleme çalışmalarıyla şekillere farklı anlamlar yükleyebilirsiniz.

IMG_2433.jpg

Üstte yer alan sadece daire şeklinden faydalanarak elde edilebilecek harika bir sanat etkinliğine de hayır demeyeceğinize eminim.

IMG_9833.jpg

Bunun yanı sıra en alt resimde yer alan yapboz çalışmasıyla da pekiştirme elde edebilirsiniz. Giriş aşamasında verdiğiniz yüz ifadeleri sonrasında şekilleri bilip bilmediklerini sormak; her şekli anlayabilecekleri bir dil ile anlatmak sizlerin bu konuya hakim minikler yetiştirmenizi sağlayabilecektir. Mesela üç kenar ve köşe ile üçgeni tanıtırken; dört kenarı ve köşesi olan kare ve dikdörtgeni de es geçmemelisiniz. Uzun kenarı iki tane kısa kenarı 2 tane olan şekli dikdörtgen olarak adlandırıyoruz diyebilirsiniz.

p-1390477214n8g4k.jpg

Geri