Anasonun faydaları saymakla bitmiyor

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Anasonun faydaları saymakla bitmiyor
Anason öncelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak kullanılmalıdır. Sürekli hıçkırıklar için bir bardak bu şifalı bitkinin çayı denenebilir. Acı, yakıcı tadı ve kokusu sebebiyle iştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılabilir. Uykusuzluğa karşı iyi gelmesi de anason faydaları arasındadır.


Tadı ve kokusu hoş olmayan bitki çaylarına veya bitkisel kaynaklı ilaçlara aroma katkısı olarak da kullanılabilir. Bu şifalı bitkinin çayı, yeterli olmayan anne sütünü arttırır. Migren ağrılarını kesmesi de anason faydalarıarasındadır. Beyin yorgunluğunu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir.8.jpg
Anason Hangi Ölçülerde Kullanılmalıdır?
Ağız içi yaralar için 300 gr suda 30 gr latince adı Pimpinella anisum olan şifalı bitki kaynatılır. Bu sudan günde birkaç bardak içilir.Ağız kokusu için 10 gr anason 50 gr suda kaynatılır ve gargara edilir. Yada 250 gr bal, 5 gr çörek otu, 5 gr bu bitki ile karıştırılır macun haline getirilir. Bundan günde birer çorba kaşığı içilir.
Anne sütünü arttırmak için 20 gr susam 10 gr bu şifalı bitkiden ve 500 gr bal karıştırılır ve macun haline getirilir. Bundan günde 3 çorba kaşığı yenir.Bağırsak gazları için 10 gr bu şifalı bitkiden, 10 gr papatya 200 gr suda kaynatılır ve birer çay bardağı içilir.
Baş dönmesine karşı bir çay bardağı sıcak suya bir kahve kaşığı bu şifalı bitkiden koyulur. 10 dakika kadar demlenmesi bekledikten sonra süzüp içilir.
Cilt lekelerine karşı bu şifalı bitkinin tohumu maske yapılıp kullanılabilir. Bu şifalı bitkinin tohumları bir kaba konur, ağzı hava almadan kaynatılır. Daha sonra bir elek veya süzgeç yardımıyla tohumlar süzülür. Her gün cildinize uygulayıp parlak görünümlü ve lekesiz bir cilde kavuşabilirsiniz.


Hazımsızlık ve bağırsak gazlarına iyi gelmesi de anason faydaları arasındadır. Bu faydaları için 1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı anason atılarak karıştırılır. Daha sonra bal veya şeker ile hafif tatlandırılarak içilir.


İshale karşı olarak 5 gr. anason 5 gr. nar kabuğu 100 gr. soda kaynatılır ve yemeklerden önce birer bardak içilir.
İştah açıcı olarak 2-3 gr. anason sıcak suda 5 dakika bekletilir ve demlenmiş su içilir.


Mide şişkinliğine karşı yine günde 2-3 bardak çay, tatlandırılmadan içilmelidir. Mide ve bağırsak gazları için 5 gr. anason 5 gr. badem ile karıştırılır, dövülür ve su ili içilir. Mide ve bağırsaktaki hazımsızlık için 10 gr. kimyon 10 gr. anason ve 10 gr.rezene karıştırılır ve su ile kaynatılır. Bu yemeklerden önce 1 çay bardağı içilir. Mide bulantıları için 1 bardak suya 1 çorba kaşığı nane, 1 çorba kaşığı

Bu şifalı bitkiye, yarım limon katılır ve kaynatılır. Bu yemeklerden önce 1 çay bardağı içilir.
Öksürüğe karşı, günde 2-4 bardak çayı, bal ile tatlandırılarak içilir.
Stres, yorgunluk ve sinir krizleri için 250 gr bala 5-10 gr dövülmüş olarak katılır ve karıştırılır. Bundan 2 kaşık yenir.
Uykusuzluğa karşı 2 çay kaşığı anason tohumu, 2 çay bardağı suda haşlanır. Tatlandırmak için içine biraz bal veya şeker ilave edilerek içilir.Anason çayını yemeklerden hemen sonraki şişkinliği bastırmak için içmek mümkündür. Çünkü hazmettirici bir özelliği vardır.
Özellikle kış aylarının en büyük ve aynı zamanda yaygın sorunu olan balgam söktücü özelliği bulunan anason çayı, boğazı yapışkan özellikli balgamdan temizlemeye yardım eder.
Bununla birlikte boğaz ağrılarını da azaltır ve boğaz şişkinliğinin tedavisinde pratik ve güvenli bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.
Bu bitkiyi çay olarak tüketerek kolik sorunun tedavi yöntemini destekleyebilirsiniz.
Anason çayının günlük düzenli tüketmek grip hastalığının devam ettiği günlerde sizi rahatlatır ve hastalığın daha çabuk geçmesini destekler.
Vücutta şişkinlikler varsa anason çayı içerek bu şişkinliklerden kurtulmak mümkündür.
Bu bitkiden elde edilen çay akciğerlerinizi rahatlatır.
Kış aylarında özellikle çocuklarda yaşanan büyük sorunlardan biri de bronşittir. Anason çayı, bronşit tedavisinde destekleyici ürün olarak kullanılmaktadır.
Bunların dışında sinüzit sorunu yaşayan kişiler bu sorunlarını daha hafif atlatmak için anason bitkisinin çayını tüketmelidir.
Bir ilginç özelliği de uzun süre geçmeyen hıçkırığın ortadan kalkması için kullanılan bir çaydır.
Anason çayı, bu bitkinin yapraklarını kullanarak kolayca hazırlayabileceğiniz bir çaydır. Kaynamış ve dinlendirilmiş suyun içine bir tutam kadar anason yaprağı koyarak 10 dakika bekletmek anason çayının hazır olması için yetrelidir. Pratik ve ekonomik bir sağlık sunması özelliğiyle yaz kış demeden evlerde bulundurulmalı ve sık sık tüketilmelidir.
 

Benzer İçerikler

T
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
TİTAN
T
T
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
TİTAN
T
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
*MeleK*
*MeleK*
Üst