1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Anday'ın Günlükleri

  Konu, 'Kitap Kurdu' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Şair ve yazar Melih Cevdet Anday’ın 1976-1979 arasında defterine düştüğü notların Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan ikisi hariç tamamı ilk kez okurla buluşacak.
  Anday, eşi Suna Hanım’a ölümünden sonra bu defterin tamamının yayımlanmasını vasiyet etmiş.

  Vasiyet, bugün Everest Yayınları’nca yerine getiriliyor. Günlükleri yayına hazırlayan Sevengül Sönmez, bu defterdeki notların Anday’ın denemelerinin taslakları olarak okunabileceğini, bu şekilde okurun Anday’ın “okuma ve düşünme izleği”ne tanıklık edeceğini belirtiyor.

  Günlüklerin en önemli özelliği, şiiri hakkında konuşmayı sevmeyen Anday’ın yazım sürecine dair ipuçları içermesi. İlginç bir nokta ise Anday’ın notlarını Arap alfabesiyle tutması. Bunları Latin alfabesine Emre Taylan çevirmiş. Okurlar kitapta günlükleri destekleyen ekler de bulacak. Bunların arasında Anday’ın fotoğraflarının yanı sıra günlüklerde adı şair kimliğiyle geçen Bülent Ecevit ile mektuplaşmaları yer alıyor.  Şubatta raflarda Şubat aynda raflarda yerini alacak bu kitap, Anday’ın edebiyatının sahne arkası olarak okunabilir. Burada Anday’ın “Raziye” romanını ikinci baskıda nasıl değiştirdiği de var; yeşil rengi seçmekte zorlanması, Salah Birsel’in “Kuşları Örtünmek” adlı kitabını oklurken yeşilin bu kadar çok çeşidi olduğunu öğrenip şaşırmakta haklı olduğu görmesi de... 1979 yılı ise çoğunlukla geçirdiği depresyondan düştüğü notlarla dolu. </B>


  'Günlükler’den notlar


  “... Bizde şiir eleştirisi yok gibi; bütün eleştirmenler romanları, hikâyeleri eleştiriyor. Eleştirmenlerimiz solcu ve bunlar eleştirmeyi yapıtın sosyal içeriğinden çıkarma yolunu biliyorlar yalnızca”


  “... Politika gazetesinin yazı işleri müdürünün odasında Arif Damar ozan arkadaşıyla Münevver’i değil Piraye’yi tutmak gerektiğini, çünkü birincisinin Nâzım Hikmet’i şiire, ikincisinin partiye çektiğini konuşuyormuş. Ben, Nâzım için böyle tartışmayı gereksiz bulurken şimdi bir de onun iki kadınını mı ilericilik-gericilik için ölçü olarak alacağız?”


  “...Bülent Ecevit, yalnızca şiirle uğraşan birçok ozandan daha iyi ozan. ”


  “... Eşcinselliği savunanlar, karşılarındakini gayri medeni bir durumda bırakmak istemektedirler. (...) Anlayış gösteremem, ben böyle bir ilişkinin var olduğuna uzun zaman inanamamışımdır. Hâlâ uydurma sanıyorum.”

  Milliyet


   
Anday'ın Günlükleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Günlük

  Günlük

  Günlük:(Buhur / Boswellia / Styrax / Frankincense / Encens /) Tropik bölgelerde yetisen "Sigala (Amber) Agaci"ndan elde edilen yagdir. Sigala yaginin mart ayindan itibaren sekiz ay süre ile üretimi yapilmaktadir. Bu yag agacin salgi hücrelerinde meydana gelir. Salgi hücreleri bitkide tabii olarak fakat az miktarda bulunmaktadir. Agaçlarda yaralama sonucu balsam meydana gelir ve bu...
 2. /SeVGiLi GüNLüK...\

  /SeVGiLi GüNLüK...\

  Merhaba millet.. ben bir köşe daha açmak istedim.. bu köşede günlüğümüz olacak.. isteyen herkes istediği zaman istediğini yazıcak..:) günlük yani..:) Böle bir konu olmadığını zannediyorum.. umarım yoktur..:) sizi günlüğünüzle başbaşa bırakıyorum..:)
 3. Günlük:)

  Günlük:)

  Kadının Günlüğüne yazdıkları: Bugün üç yıl bitti. Onun karşısına gelinlikle çıktığım günkü kadar mutluyum. Tanrım, onu ne kadar seviyorum. Mükemmel bir erkek,cazibeli, yakışıklı, anlayışlı,sevecen, her şey var. Bugün Cumartesi,bıraktım arkadaşlarıyla eğlensin. En sevdiği yemek olan pastırmalı Kurufasulye ile pilav yapıyorum. Pişti, demleniyor.Banyo yaptım, en sevdiği kıyafeti giydim....
 4. LosAngeles Günlüğü

  LosAngeles Günlüğü

  Bugün 29 Ocak 2010 Cuma. Ne kadar zamandır havalar buz gibi olduğu için dışarıya çıkamıyorum.Kafayı yiyeceğim.Depresyona girmeme az kaldı.Evde bir kitap okuyabiliyorum.Bir tv ve internet var.Hep aynı şeyler.Valla şu onbeş tatilden birşey anlayamadım desem tam yeridir.
 5. tna'nın günlüğü...

  tna'nın günlüğü...

  galiba senden ayrılıyorum... içim yanarak, kahrolarak. artık yapamayacağım, olmuyor. her seferinde hüsrana uğramak çok yordu. bu sefer ben gidiyorum. istemiyorum ama gidiyorum. diyemiyorum ama ayrılıyorum. hep içimde 1 damla kalacaksın 'biliyorum ve bilmek istemiyorum'... gözden damlayan yaş misali damlayacak ve sonra yok olacaksın. her damlada yeniden yanacak içim 'malesef biliyorum'. bu...

Sayfayı Paylaş