Etiketler:
 1. sılam_nisa

  sılam_nisa Hamiş Melek

  Kayıt:
  1 Ocak 2010
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajlar:
  1.023
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  ''bebişini beklemede''

  Ani bebek ölümü sendromu (abös)

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında sılam_nisa tarafından paylaşıldı.

  Ani bebek ölümü sendromu, hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin nedeni açıklanamayan ölümü olarak anlatılmakta. Bebeklerimize hastalığı bile yakıştıramazken o soğuk kelimeyi hiç konduramayız.Her şey biz insanlar için ; fakat bizim hatamızdan dolayı bebeğimizin başına bir şey gelmesin.Peki nelere dikkat etmeliyiz diyorsanız; buyurun meleklerim: < Konu Resmi..>


  ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU (ABÖS)
  Ani bebek ölümü sendromu, hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin nedeni açıklanamayan ölümü olarak tanımlanabilir. Bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeni saptanamaz.
  Tüm vakaların % 95’i ilk 6 ayda (2-4. aylarda en sık) görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde ABÖS, prematürite ve düşük doğum ağırlığına bağlı hastalıklar ve doğumsal anomalilerden sonra süt çocukluğunda rastlanan en sık ölüm nedeni olarak kaydedilmektedir. 1-12 ay arası ölümlerin %35-55’inden sorumludur. Türkiye’ deki sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte gelişmiş ülkelerde sıklık 1000 canlı doğumda 0.8 olarak verilmektedir.
  Risk faktörleri
  Anneye ait nedenler
  Gebelikte sigara içme

  Alkol veya madde bağımlılığı Düşük sosyoekonomik düzey
  Çok genç anne yaşı (20 yaş altı)
  Gebelikler arasında geçen sürenin kısa olması
  Doğum sayısının artması ve takipsiz gebelikler


  Bebeğe ait nedenler
  Yaş (2-4 ay arası)
  Erkek cinsiyet (kızlara göre risk % 30-50 daha fazla)
  Erken doğum (prematüre)
  Düşük doğum ağırlığı
  Yüzüstü uyku pozisyonu
  Yakın zamanda geçirilmiş ateşli hastalık öyküsü
  Doğum öncesi veya sonrasında sigaraya maruz kalma
  Yatağının yumuşak olması ve yastık kullanma
  Anne-baba ile aynı yatakta yatma
  Bebeğin çok sıcak ortamda bulunması veya çok giydirilmesi
  Anne sütü ile yetersiz beslenme
  Yukarıda sayılan risk faktörlerinin sadece bir kısmının (erkek cinsiyet, bebeğin yaşı ve düşük sosyoekonomik düzey vb.) değiştirilemez olmasına rağmen, aslında büyük çoğunluğunun değiştirilebileceği ve bu şekilde ani bebek ölümlerinin büyük ölçüde engellenebileceği görülmektedir.
  Ani bebek ölümlerini engellemek için alınabilecek önlemler
  1. Bebekler uyurken sırt üstü yatırılmalıdır
  Sağlıklı süt çocukları doğumdan itibaren sırtüstü yatırılmalıdır. Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir (daha iyisi, yan yatış pozisyonu tercih edilmemelidir).
  Amerikan pediatri akademisi 1992 yılında açıkladığı sağlık politikasında; sağlıklı bebeklerin uyku sırasında sırtüstü yatırılmasını önermiş ve bu şekilde 4 yıl içinde Amerika’da “ani bebek ölümü sendromu” sıklığı % 40 azaltılmıştır.
  2. Bebekler sert yatakta yatırılmalıdır
  Bebekleri yumuşak yatak, yastık, yorgan veya hayvan postu gibi yüzeylere yatırmak doğru değildir. Yatak, karyolaya uyumlu olmalı, yatak-karyola arasında bir parmak ya da 2 cm’den daha fazla aralık olmamalıdır. Karyola parmaklıkları arasında 2 parmak ya da 5 cm genişliğinden fazla mesafe bulunmamalıdır. Ani bebek ölümü vakalarının % 30’undan bebeğin uygun olmayan yerlerde yatırılması sorumlu tutulmaktadır.
  3. Bebeklerin anne-baba ile birlikte yatması engellenmelidir
  Ebeveyn yatakları bebek için uygun malzemeden olmadığı gibi, sigara dumanı ile temas ve anne-babanın ağırlığı altında kalma gibi riskleri olması nedeni ile kesinlikle önerilmemektedir.
  4. Bebeklerin yatağında kumaştan yapılmış oyuncaklar bulundurulmamalı ve uyurken yüzleri örtülmemelidir
  Yatak çarşafları gergin ve temiz olmalı, battaniye kullanılacak ise yatağın altına sıkıca tespit edilmeli ve çocuğun ancak göğsüne kadar örtülmelidir. Uyku tulumu kullanılması düşünülebilir.
  5. Annenin sigara içmesi engellenmelidir
  Ani bebek ölümü sendromu ile ilgili yapılan tüm araştırmalar; hamilelikte ve doğum sonrasında sigara kullanımının riski arttırdığını açıkça ortaya koymaktadır. Annenin gebeliğinde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 3.4 kat arttırdığı bilinmektedir. Hamilelikte sigara içilmesi ayrıca erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskini de arttırmaktadır.
  6. Aşırı sıcak önlenmelidir
  Çocuklar hastalık anında bile aşırı ısınmaya neden olmayacak şekilde giydirilmelidir. Özellikle yüzüstü yatan, çok giydirilen ve battaniye ile örtülen bebeklerde ani ölüm riski artabilmektedir. Bu nedenle bebekler uyurken hafifçe örtülmeli ve ideal oda ısısı sağlanmalıdır.
  7. Erken doğan ve/veya düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde monitör kullanılabilir
  Bebek ne kadar erken doğduysa ve ne kadar küçükse ani bebek ölümü riski o kadar fazladır. Bu bebeklerde solunum durması ve kalp hızında yavaşlama olabileceğinden evde monitör ile izlenmesi uygun olabilir. Ancak ev mönitörlerinin ABÖS’ü önlediği kanıtlanmamıştır ve Amerikan Pediatri Akademisi ev monitörlerinin bu amaçla kullanımını önermemektedir.
  8. Bebekler anne sütü ile beslenmelidir
  Kesin kanıt olmamakla birlikte, bazı çalışmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerde ani ölüm riskinin daha az olduğu gösterilmiştir. Anne sütü ile beslenenlerde enfeksiyon hastalıklarının daha az görülmesi ve anne-bebek arasındaki yakın ilişkinin ABÖS riskini azaltabileceği düşünülmektedir.
  Kaynak: Uzm Dr. Gökçe BASLO- Alman Hastenesi Çocuk Saüğlığı ve Hastalıkları Uzmanı


   
Ani bebek ölümü sendromu (abös) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ani bebek ölümü sendromu

  Ani bebek ölümü sendromu

  ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU: BEŞİK ÖLÜMÜ SENDROMU TANIM: Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS), 1 yaşından küçük bebeklerin bilinmeyen nedenlerle aniden ölmelerini tanımlayan bir terimdir. Ani bebek ölümü sendromu (beşik ölümü olarak da bilinir) gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedenidir. Birkaç tıbbi araştırmada, bu sendromla ilişkili biyolojik ve çevresel risk...
 2. Anİ Bebek ÖlÜmÜ Sendromu

  Anİ Bebek ÖlÜmÜ Sendromu

  ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU: BEŞİK ÖLÜMÜ SENDROMU TANIM: Ani bebek ölümü sendromu (ABÖS), 1 yaşından küçük bebeklerin bilinmeyen nedenlerle aniden ölmelerini tanımlayan bir terimdir. Ani bebek ölümü sendromu (beşik ölümü olarak da bilinir) gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedenidir. Birkaç tıbbi araştırmada, bu sendromla ilişkili biyolojik ve çevresel risk...
 3. Sporda Ani Ölüm

  Sporda Ani Ölüm

  Yıllar içinde sporda ani ölüm vakaları; Türk kamuoyu gündemine yazılı ve görsel basında çıkan haberlerle geldi. Özellikle yıldız sporcularda görülen ani ölüm olguları daha çok ses getirdi. Yukarıda resimde verilen yıldız sporcuların hepsi ani ölüm sonucu yaşamlarını kaybettiler. Paintball oyununda 20 yaşındaki Sercan Cömert isimli gencin ölmesi ile sporda ani ölüm konusu yeniden gündeme geldi....
 4. Muhabbet Kuşlarında Ani Ölüm

  Muhabbet Kuşlarında Ani Ölüm

  Muhabbet Kuşlarında Ani Ölüm nedeni nedir bu konuda da lütfen bilgi verin.
 5. Ani bebek ölümü (beşik ölümü )

  Ani bebek ölümü (beşik ölümü )

  Ani bebek ölümü sendromu bir yıldan daha kısa süren görünüşte sağlıklı bir bebeğin, genellikle uyku sırasındaki açıklanamayan ölümdür. Bazen beşik ölümü olarak bilinir çünkü bebekler çoğu zaman beşiklerinde ölürler.Çoğu ölüm, bebeğin hayatının ilk altı ayında gerçekleşir. Düşük doğum ağırlığıyla doğan bebekler daha büyük bir risk altındadır. Bu makale ani bebek ölümleri hakkında bilgiler...

Sayfayı Paylaş