Etiketler:
 1. kaprisli

  kaprisli Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2008
  Mesajlar:
  4.310
  Beğenilen Mesajlar:
  19
  Ödül Puanları:
  0

  Anne Adayları Nasıl Beslenmeli

  Konu, 'Gebelikte beslenme' kısmında kaprisli tarafından paylaşıldı.

  hamile anne nasıl beslenmeli anne adayı nasıl beslenmeli adayları 5 haftalık hamileyim beslenmeliyim annenin yeterli ve dengeli beslenememe nedenleri Hamilelik döneminde anne adayları sağlıklı ve dengeli beslenmeye her zamankinden daha fazla önem göstermeli.

  < Konu Resmi..>
  Yapılan araştırmalar, sonucunda görülüyor ki hamilelik süresinde yeterli alınamayan besin öğeleri hem anne de hem de bebekte sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Uzmanlar annelere sağlıklı bebekler için sağlıklı beslenin uyarısında bulunuyor. Hamilelik döneminde almanız gereken besin öğeleri hakkında Sema Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Keskin bilgi verdi.

  Gebelikte protein gereksinimi

  Kaynakları: Et, süt, yumurta, su ürünleri, kuruyemişler, bakliyat ve hububatlar.
  Yeterli ve dengeli beslenme ile günlük protein gereksinimi karşılanabilir. Protein gereksiniminin %60’ı biyolojik değeri yüksek proteinlerden karşılanmalıdır. Hayvansal kaynaklı proteinlerin biyolojik değeri daha yüksektir. (Yumurta, et, tavuk, balık )
  Bebeğin büyümesi için gebelik boyunca ortalama 950 gr kadar protein depo edilmelidir. Son 6 ayda bebeğin büyümesi hızlandığı için protein gereksinmesi de artar. Bu artış %30 kadardır ve anneden 5 gr/gün protein çekilmektedir.

  Gebelikte demir gereksinimi
  Kaynakları: Et ve türevleri, sakatat, kurubaklagiller, kuru üzüm, kuru incir, pekmez, yeşil yapraklı sebzeler
  Kan değerlerinin yüksek ya da düşük olması ile tıbbi anormallikler, ölü doğum vs. gibi bazı sağlık sorunlarına yol açtığı biliniyor. Bu nedenle genç anemik olanlar başta olmak üzere tüm gebelere demir takviyesi yapılmalı.
  Gebelerin demir ihtiyacı yaklaşık 1230 gramdır. Bu açıdan ortalama 1010 gr hariçten demir vermek gerekir. İyi beslenmenin yanında demir takviyesi mutlak gereklidir.

  Aneminin Nedenleri..
  • Artan plazma hacmi
  • Bebek için demir gereksinmesinin artması
  • Tahıla dayalı beslenme
  • Bağırsak parazitleri
  • Yaşam ve çevre koşullarının kötü olması
  • Sık ve kötü koşullarda doğum
  • Yetersiz ve dengesiz beslenmeye ilaveten aşırı çay kahve tüketimi
  • C vitamininin yetersiz alımı
  • Çoğul gebelikler,
  • Birbirini izleyen sık gebelikler
  • Gebelik kanamaları,
  • Gebelik bulantı ve kusmaları.

  Gebelikte kalsiyum gereksinimi

  Kaynakları: Süt, yoğurt, çökelek, pekmez, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.
  Kalsiyum kemik ve dişlerin yapısında bulunan bir mineraldir. Bebek ortalama 30 gr Kalsiyum depo eder. Diyetle yeteri kadar Kalsiyum alınmadığından artan gereksinim kemiklerden çekilerek karşılanır. Bu da kemik yumuşamasına ve diş çürüklerine neden olur.
  Kalsiyum eksikliği nedenleri
  • Sık doğumlar,
  • Güneş ışınlarından yararlanamama
  • Hareket azlığı,
  • Yetersiz beslenme
  Gebe kadının günlük gereksinimine ek olarak 500 mg/ gün Ca alması gerekir.

  İyot gereksinimi

  Kaynakları: Deniz ürünleri, zenginleştirilmiş tuzdur. İyot eksikliğinde bebekte gelişme geriliği ve doğumsal anomaliler görülebilir. İyot eksikliği olan bölgelerde en uygun korunma olarak iyot eklenmiş tuz kullanımı önerilmektedir.
  A vitamini gereksinimi
  Kaynakları: Karaciğer, balık, süt, tereyağı, yumurta sarısı, ıspanak, havuç, domates, yeşil yapraklı sebzeler ve kayısıdır.
  A vitamin yağda eriyen bir vitamindir. Eksikliğinde erken doğum, düşük doğum kilosu doğum ve görme kusuru oluşabilmektedir. Yetersiz alındığında demir kullanımının bozulduğu ve aneminin ortaya çıkabileceği doğrultusunda bilgiler vardır. Yüksek dozda A vitamini alan annelerine düşük, bebekte ise yarık damak, kalp hastalıkları gibi durumlara neden olabilir.

  C vitamini gereksinimi

  Kaynakları: Kuşburnu, yeşil ve kırmızıbiber, turunçgiller, domates ve patatestir.
  C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Gebelikte vücudu enfeksiyon ve toksinlere karşı korur. Besinlerde pişirme ve hazırlama sırasındaki kayıplar ile kişisel farklılıklar göz önüne alınarak 60 mg/gün C vitamini önerilmektedir.
  Folik asit gereksinimi
  Kaynakları: Karaciğer, koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, yumurta, süt ve türevleri ve tahıllardır.
  Folik asit eksikliğinde düşük doğum kilosu ve sipina bifida hasatlığına yola açmaktadır. Gebelere günlük 0.4 mg folik asit önerilmektedir. Folik asit; yetersiz alımından çok besinlere uygulanan işlemler nedeni ile kayıplara uğramaktadır. Fazla alındığında ise vitamin B12 eksikliğine yol açmaktadır.

  Çinko gereksinimi

  Kaynakları: Et, deniz ürünleri, süt ve türevleri, yumurtadır.
  Büyüme ve gelişme protein yapısındaki enzimlerin işlevleri ve üreme için gerekli bir besin öğesidir. Yapılan araştırmalar sonunda Zn eksikliğine bağlı olarak bebekte büyüme geriliği, ölü doğumlar ve doğumsal anomalilerin görüldüğü belirtilmiştir.


  alıntı


   
Anne Adayları Nasıl Beslenmeli konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne adaylarına..

  Anne adaylarına..

  Hamilelik dönemi kıyafet ve giyisileri gebelik süresi boyunca rahat olması gerekir. Bu yüzden kıyafet seçimimizde dikkatli olmamız gerektiğine inanıyorum sizin için ayrı bir motivasyon kaynağı olacak bu kıyafetleri mayoları beğenirsiniz umarım:)...
 2. Ağrısız Doğum Nasıl Olur?? Anne Adaylarımıza...

  Ağrısız Doğum Nasıl Olur?? Anne Adaylarımıza...

  Ağrısız Doğum Ağrısız Doğum Nasıl Olur Her anne adayının en büyük korkusu doğum esnasında çok acı çekmektir. Ancak günümüzde tıp o kadar ilerlemiştir ki artık doğum son derece kolay ve ağrısız yapılabilmektedir. Bu yüzden 9 ay boyunca o anı düşünerek stres yapmanız sadece kendinize değil taşıdığınız bebeğe de zarar vermektedir. İşte bakalım ağrısız doğum nasıl oluyormuş sizlerle...
 3. Süt Veren Anneler Nasıl Beslenmeli Neler Yemeli ?

  Süt Veren Anneler Nasıl Beslenmeli Neler Yemeli ?

  emziren anneler nasıl beslenmeli emziren anneler ne yemeliler Sevgili melekler, 9 ay 10 gün süren zorlu bir maratonun ardından bebeğinizi kucağınıza aldığınızda çektiğiniz bütün sıkıntılar yok olup gider. Bu kez hayatınızın yeni bir dönemi başlamıştır. Artık her anıyla size ihtiyacı olan bu canınızın parçası evladınızla ömrünüzü geçirmeye başlarsınız. Bu dönemde en çok akla takılan soruların...
 4. Anne Adayları Nasıl Beslenmeli ?

  Anne Adayları Nasıl Beslenmeli ?

  Bu konu; gebelikte beslenme hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gebe kaldığınızı öğrenmenizden itibaren hayat sizin için daha farklı olacaktır. Kendinize olduğu kadar artık bebeğinize de son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Hareketlerinizden, oturup kalkmanıza, yiyeceğiniz gıdalara kadar önem vermeniz gereken bir süreç sizi beklemektedir. Bu sayfamızda da sizlere gebelik...
 5. Süt Veren Anneler Nasıl Beslenmeli?

  Süt Veren Anneler Nasıl Beslenmeli?

  süt veren annelerin beslenmesi, süt veren anne nasıl beslenmeli, lohusalar nasıl beslenmeli Sevgili melekler, dünyanın en değerli varlığına, bebeklerine sahip olan taze annelerin en büyük görevlerinin başında bebeklerini emzirmek gelir. Bunu büyük bir sevgiyle ve istekle yapan annelerin her zaman aynı derecede bol sütü olmayabiliyor ne yazıkki. Günlük ekstradan 500 kaloriye daha ihtiyaçları...

Sayfayı Paylaş