Etiketler:
 1. reyhannn

  reyhannn Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2010
  Mesajlar:
  129
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İSTANBUL

  anne adayları ve yeni annelere

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında reyhannn tarafından paylaşıldı.

  Bebeğim neden ağlıyor?
  Yeni anne ve babalar için bebeğin neden ağladığını açıklamak çok güçtür. Bebeğinizin ağlamasını dinlemek ve ne yapılacağını bilememek sabrınızı zorlayabilir. Hayatın ilk birkaç haftasında, bebeklerin çoğu zamanlarını ağlayarak geçirirler. Örneğin 6 haftalıkken ağlama süresi günde 2,5–3 saate varabilir; bu bir bebeğin uyanık olduğu zamanın yaklaşık %30’udur.
  Bebekler aşağıdaki nedenlerle ağlayabilir!

  Karnım aç: Ağlamanın en sık nedenidir. Genelde, bu ağlamayı parmak emme, ağız şapırdatma takip eder.
  Yanlızım ve sıkıldım: Bebek kucağa alındığında ağlama aniden durur.
  Yorgunum.
  Rahat değilim.

  Sadece ağlamaya ihtiyacım var: Genellikle gün sonunda meydana gelir. Eğer bebeğiniz gün boyunca iyiyse genellikle sadece enerjisini boşaltmak için ağlamaya ihtiyaç duyabilir. Sinirliyim: Gözle görülür bir sebep olmadan çabuk kızıp ağlayabilir, zaman içinde değişebilir ve rastgele meydana gelebilir. Bazı bebeklerin doğalarında huzursuzluk vardır. Hassas, sinirli bebekler tüm gün boyunca ağlarlar ve sıkça gece boyunca ağlayarak uyanırlar. Yatıştırma teknikleri bu bebeklerde kolik bebeklerden daha çok işe yarar.
  Gazım var: Yeni doğanlarda gaz çok yaygındır ve yarısından çoğunu etkiler. Gaz baloncukları rahatsızlık verir, huzursuzluğa sürükler ve ağlatır. Birçok gazlı yenidoğan bacaklarını kaldırır, rahatlamak için kıvrılarak yatar.
  Diş çıkarıyorum: Yeni doğanların 4 ay ile 2 yaş arasında huzursuzluklarının çok genel nedenidir. Elini veya oyuncaklarını kuvvetli bir şekilde çiğnemesi, ağzının sulanması ve diş etinin bel vermesi belirtiler arasındadır.
  Kulağım ağrıyor: Eğer çocuğunuzun kötüye giden soğuk algınlığı ve ateşi varsa, gece boyunca farklı bir huzursuzluğu varsa; bunun kulak enfeksiyonu olması mümkündür. Ancak çocuğun soğuk algınlığı ve ateş belirtileri yoksa büyük ihtimalle kulak enfeksiyonu değildir.
  Midem bulanıyor: Emzirme ile beslenen yeni doğanlar, zaman zaman annenin gün içerisinde yediklerinden dolayı mideleri bozulabilir. Bu da saatler sürecek gaz ağrılarına neden olur.
  Böcek ısırdı: Özellikle örümcek ısırığı.
  Ağzımda yara var, boğazım ağrıyor: Enfeksiyonlar sırasında görülür. Gazı olan bebeği rahatlatmak

  Hava yutmak ve gaz çıkarmak büyümenin normal bir parçasıdır. Ama barsaklardaki aşırı gaz bebeğin keyfini kaçırır. Aşağıdaki yolları deneyerek gaz oluşumu azaltabilirsiniz:
  Daha az hava yutmasına ve daha çok gaz çıkarmasına çalışınız.
  Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, areolayı (göğsün kahverengi bölgesi) bebeğin dudakları ile tamamen kavradığından emin olunuz.
  Eğer bebeğinizi biberonla besliyorsanız, biberonun sadece ucunu değil, tümünü alacak şekilde dudaklarının arasında olduğuna emin olunuz.
  Beslerken biberonu 30- 40 derece eğiniz, içindeki havayı yutmasını engelleyiniz.
  Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, gaz yapıcı yiyecekleri listenizden çıkarınız.
  Bebeğinizi az miktarda çok sıklıkla besleyiniz.
  Bebeğinizi beslerken ve besledikten sonraki yarım saat içinde yarı oturur pozisyonda (45 derece açı) tutunuz.
  Emzik emzirmekten, boş biberon emziği emzirmekten veya boşaldıktan sonra anne göğsünü emzirmeye devam etmekten kaçınınız.
  Bebeğinizin ağlamasını geciktirmeden cevaplandırınız, kucağınıza alınız. Ağlayan bebeğinizi sakinleştirmek için neler yapabilirsiniz?

  Bebeğiniz ağladığında, mümkün olduğu kadar çabucak yanına gidiniz. Heyecanlanmış ya da histerik hale gelmiş bir bebeği yatıştırmak çok daha zordur.
  Bebeğinizi yavaşça hareket ettirerek pozisyonunu kendi ayarlayabilmesi için fırsat veriniz.
  Bebeğinizle kibarca, sakin sesle konuşunuz. Onu yerinden kaldırmayı planladığınızı ve bunu yapmadan önce tamam olup olmadığını sorunuz.
  Konuşmak istediğinizde bebeğinizi kaldırınca kendinizden 20 cm uzak tutunuz. Bu mesafe bebeğinizin sizi odaklaması için idealdir.
  Eğer bebeğiniz aç değilse ama huzursuzsa, onu omzunuza koyunuz. Çevresine bakınca huzursuzluğu geçebilir.
  Bazı bebekler kafalarının kontrol edilmesinden hoşlanmazlar; bu yüzden kafasının arkasından göğsünüze doğru onu zorlamayınız ve giydireceğiniz T-Shirtler sıkı olmamasına dikkat ediniz.
  Eğer bebeğiniz kolaylıkla irkiliyorsa, onu ince bir battaniye ile sarınız, böylelikle kendini güvende hissedecektir.


   
anne adayları ve yeni annelere konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. merhaba tecrübeli anneler ve anne adayları

  merhaba tecrübeli anneler ve anne adayları

  ben 13 hafta 5 günlük hamileyim dün akşam bebeğimin hafif kıpırdadıpnı hissettim.. acaba bebeğim miydi? çok heyecanlıyım. en erken ne zaman tekme atıyor bilgisi olan lütfen yazsın
 2. Annelere ve Anne adaylarina uyarilar

  Annelere ve Anne adaylarina uyarilar

  anne adaylari, bebek, saglik, süt, emzirme, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Annelere ve anne adaylarına uyarılar Anne sütü, bağışıklama takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolü, bebek ve çocukları ölümlere yol açan bir çok hastalıktan koruyor. ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bebek ve çocuk sağlığına yönelik sürdürülen...
 3. Annelere ve anne adaylarına uyarılar

  Annelere ve anne adaylarına uyarılar

  annelerin dikkat etmesi gerekenler anne adaylarına tavsiyeler Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda annelere ve anne olmaya hazırlık yapan anne adaylarına bilinmeleri gereken bilgileri aktarıyoruz. Bilinçli bir anne olmak isteyen tüm hanımlar, buyrun aradığınız bilgiler burada! Anne sütü, bağışıklama takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolü, bebek ve çocukları...
 4. Yeni yılda anne olacak anne adayları

  Yeni yılda anne olacak anne adayları

  2013 te dogum yapacak anneler yaşadıklarımızı hissettiklerimizi bebeğimizin gelişimini birlikte burda paylaşalım:)
 5. ülkemin güzel anneleri ve anne adayları

  ülkemin güzel anneleri ve anne adayları

  kızlar bende yumurta çatlatma ignesi yaptırdım cumagünü sonuçu merakla bekliyorumm

Sayfayı Paylaş