1. saglikon2

  saglikon2 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2012
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Anne Adaylarını Korkutan Test: Amniyosentez

  Konu, 'Gebelik' kısmında saglikon2 tarafından paylaşıldı.

  [​IMG]Özellikle ileri yaş hamileliklerde bebeğin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verecek girişimsel tanı testi amniyosentez birçok anne adayının da korkulu rüyasıdır. Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik ‘amniyosentez ne zaman, kimlere uygulanır ve riskleri nelerdir?’sorularını cevaplandırdı. Amniyosentez işlemi; gebelik süresince bebeği çevreleyen ve koruyan amniyotik sıvının test edilmek üzere veya tedavi amacıyla rahimden alınmasıdır. İleri yaş anne adaylarının hamilelik döneminde bebeğin sağlık durumu hakkında bilgi edinmek üzere yapılan tanı testi birçok anne adayı için de heyecanlı bir bekleyiş sürecidir. Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik ‘amniyosentez ne zaman, kimlere uygulanır ve riskleri nelerdir?’sorularını cevaplandırdı.

  Amniyotik sıvı anne karnındaki bebeğin hücreleri (fetal hücreler) ve bebek tarafından üretilen biyokimyasal maddeleri içermektedir. Bu fetal hücrelerin ve biyokimyasal maddelerin incelenmesi ile bebeğin kromozom yapısı, genetik hastalık taramaları, plasental geçiş göstermiş enfeksiyon varlığı ve metabolik hastalık tanıları konabilir.
  Amniyosentez bebeğin sağlık durumu hakkında önemli bilgiler verecek girişimsel bir tanı testidir. Uygulama öncesi doktor tarafından çiftin detaylı bilgilendirilmesi çok önemlidir.

  Neden Uygulanır?
  Genetik Amniyosentez
  Bebeğin kromozom yapısı hakkında bilgi edinmek için 16-20. gebelik haftaları arasında yapılır.
  Genetik amniyosentez uygulamasını şu durumlarda düşünülebilir;

  • Doğum öncesi (Prenatal) tarama testlerinde anormal sonuç aldığında
  • Kromozom bozukluğu saptanmış gebelik öyküsü varsa
  • 35 yaş ve üzerindeki anne adayları
  • Bebekte ultrasonografik olarak anomali saptandıysa
  • Anne ya da baba adayı bilinen bir genetik bozukluğun taşıyıcısıysa
  Amniyosentez uygulaması için diğer sebepler;

  • Bebekte bir enfeksiyon varlığının incelenmesi
  • Polihidramniyos (amniyotik sıvının normalden fazla olması) olgularında amniyotik sıvı miktarını azaltmak amacıyla
  • Çiftte kan uyuşmazlığı olup Rh hastalığı geliştiyse hastalığın derecesini saptamak için
  • 32-39. gebelik haftaları arasında gebe veya bebekte doğumu gerektiren bir patoloji varsa bebeğin akciğer gelişiminin saptanması amacıyla
  Riskler

  • Düşük
  16 – 20. gebelik haftaları arasında yapılan genetik amniyosentez işlemi 1/300 – 1/500 oranında düşük riski taşımaktadır.

  • Kramp ve vaginal kanama
  • Amniyotik sıvı akması
  Nadiren görülür, yırtık alanı kendiliğinden iyileşerek gebelik normal seyrinde ilerleyebilir veya enfeksiyon ve düşüğe yol açabilir.

  • Rh Duyarlılığının Gelişmesi
  Kan uyuşmazlığı olan çiftlerde işlem sonrası gebeye Rh immunoglobulin iğnesi uygulanır ve bu şekilde kan grubu Rh (-) olan annenin Rh (+) kan hücrelerine karşı bağışıklık oluşturması önlenir. Bu önlem özellikle daha sonra ki gebeliklerde kan grubu Rh (+) olan fetusa annesinden koruyucu antikor geçişini önlemek içindir. Nadiren koruyucu iğneye rağmen Rh hastalığı gelişebilir.

  • Enfeksiyon
  İşlem steril şartlar altında yapılmaktadır, nadiren enfeksiyon gelişir.

  Nasıl Hazırlanmak Gerekir?
  Amniyosentez işlemi öncesi özel bir hazırlık yoktur. Anne adayının aç olması gerekmemektedir. Uzman tarafından işlem öncesi detaylı olarak bilgilendirilmek gerekir. Amniyosentez uygulaması ve sonuç doğrultusunda gebeliğin ne şekilde devam edeceğine sadece anne adayı ve eşi karar verebilir. Bu nedenle tıbbi bütün bilgiler aileye aktarılır ve karar vermeleri beklenir. İşlemin yapılması için ‘aydınlatılmış onam formu’ imzalanması istenecektir.

  İşlem Sırasında
  Amniyosentez işlemi klinik şartlarında uygulanır. Anne adayından hareketsiz bir şekilde yatması istenir. İnce bir iğne ile ultrasonografi eşliğinde cilt ve karın duvarı geçilerek rahime girilecektir. Genellikle anestezi uygulanmaz. İğne cildi geçerken yanma ve rahime girerken kramp hissedilebilir. İşlem 2 dakika içerisinde bitecektir.
  İşlem Sonrasında
  İşlem sonrası bebeğin kalp atımları kontrol edilir. Alınan sıvı kendiliğinden yerine gelir. İşlem günü anne adayının dinlenmesi önerilir, ertesi gün normal hayatına dönebilir.
  Sonuç
  Akciğer olgunluğu testleri birkaç saat, enfeksiyon testleri bir hafta, genetik taramalar 15-20 gün içinde sonuçlanır. Doktor ve genetik danışman sonucu aileye detaylı olarak bildirecektir.
  Doktora bildirilmesi gereken durumlar;

  • ateş
  • vaginal kanama
  • amniyotik sıvının akması
  • krampların birkaç saatten uzun sürmesi

   
Anne Adaylarını Korkutan Test: Amniyosentez konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne adaylarına..

  Anne adaylarına..

  Hamilelik dönemi kıyafet ve giyisileri gebelik süresi boyunca rahat olması gerekir. Bu yüzden kıyafet seçimimizde dikkatli olmamız gerektiğine inanıyorum sizin için ayrı bir motivasyon kaynağı olacak bu kıyafetleri mayoları beğenirsiniz umarım:)...
 2. Anne Adayları lütfen dikkattttt

  Anne Adayları lütfen dikkattttt

  bebeklerde düşmenin zararları Anne Adayları Lütfen Dikkat! Hamile kadınlar her zaman birşeyleri dert ederler.Soluduğumuz hava kirli mi?İçtiğimiz su temiz mi? Eşimin içtiği sigara yada bu sabahiçtiğim kahve bebeğimin sağlığına zarar verebilir mi? Ya dişçide çektirdiğim röntgen?Bu tür kaygılar hamileliği gereksiz yere sinir bozucuhale getirebilir. Ama bilgi; hem bunlardan kurtulmanızı sağlar...
 3. Neden Anne Adayları Şeker Testinden Geçmeli ?

  Neden Anne Adayları Şeker Testinden Geçmeli ?

  Bu konu; anne adaylarına şeker testi hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, günümüzde en sık görülen rahatsızlıkların başında şeker hastalığı geliyor. İlaç, diyet ve sporla tedavi edilebilen diyabet olduğu gibi insülinle tedavi edilen diyabet türü de var. Yalnız gebelikte ortaya çıkan diyabet ise hem anne hem de bebek için zararlı olabiliyor. Bu sayfamızda sizlere Acıbadem Bodrum...
 4. Üçlü Test ve Amniyosentez Yaptıranların Paylaşım Alanı

  Üçlü Test ve Amniyosentez Yaptıranların Paylaşım Alanı

  Melekler, gebe meleklerimiz gebelikleri süresince bazı testler yaptırmak durumunda kalıyorlar. Bunlardan ikisi de üçlü tarama testi ve amniyosentez. Aranızda bu testleri yaptıranlar varsa, deneyimlerini, yaşadıklarını ve sonuçlarını yazarlarsa diğer gebe meleklerimize faydası olacağını düşünüyoruz. Sizler bu testleri , işlemleri yaptırdınız mı ? Nasıl oluyor ve sonuçlar nasıl ?
 5. Amniyosentez nedir nasıl yapılır ?

  Amniyosentez nedir nasıl yapılır ?

  Amniyosentez, bebeğinizin Down, Edwards veya Patau sendromları gibi genetik veya kromozomal bir durumu olup olmadığını kontrol etmek için hamilelik sırasında önerilebilecek bir testtir.Amniyotik sıvıdan küçük bir hücre numunesinin alınması ve test edilmesini içerir..Amniyosentez, tüm hamile kadınlara rutin olarak önerilmez . Sadece, bebeğinizin genetik bir durumu olabileceği ihtimali yüksekse...

Sayfayı Paylaş