1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.796
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Anne adaylarının aklını kurcalayan sorular

  Konu, 'Gebelik' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Anne adayları için hamilelik, bilinmeyenlerle dolu bir dönem. Bu süreç, geleceğin annesinin kafasında birçok soru işaretine neden olabiliyor. Hamilelik, annenin sadece bedeninde değil, aynı zamanda günlük yaşamdaki olaylara bakış açısında da değişikliklere neden oluyor. Hamilelikte yaşanan yenilikler, heyecan verici olmasına karşın, hamilelik ve doğum ile ilgili olarak anne adayının kafasında birçok soru oluşmasına neden oluyor. Dr. Senai Aksoy hamilelerin en çok kafasına takılan konuları açıkladı. Ultrason bebek için zararlı mı?
  Uzmanlar, ultrasonun çocuklar için yüzde yüz zararsız olduğunu iddia etmiyor. Bundan dolayı, bu yöntemin, bebeği seyretmek için bir gösteri gibi değil, sadece gelişimini takip etmek için kullanılması gerektiğini bilmek gerekiyor.
  Araba yolculuğunda nelere dikkat edilmeli?
  Hamilelik döneminde uzun süren yolculuklarda sık sık mola vermeye çalışın. Tuvalet ihtiyacınızı düzenli olarak giderin. Kollarınızı ve bacaklarınızı molalar esnasında hareket ettirin. Hatta mümkünse kısa bir yürüyüş yapın ve yeterli miktarda sıvı almaya gayret edin.
  Ne tür rahatsızlıklar yaşanabilir?
  Hormonlarınızın değişmesi bedeninizde bazı farklılıklara yol açabilir. Örneğin, hamilelikte salgılanan progesteron hormonu, rahmi rahatlatırken aynı zamanda yorgunluğa neden olabilir. Bu sorunu bol bol dinlenerek ve uyuyarak çözebilirsiniz. Mide yanması da gebeliğin son aylarında bebeğin mideye baskı uygulamasıyla ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için su ya da süt içebilirsiniz. Hamilelikte kabızlık yaşamanız da ihtimaller arasında. Bağırsaklarınızı çalıştıracak besinler ile bu sorunu çözmeye çalışın. Müshil ilacı doktor önermedikçe kullanmayın. Hamilelikte bebeğin baskısının etkisi ile sık idrara çıkma da yaşanabiliyor. Bu durum size sıkıcı gelse de uzmanlar herhangi bir zararının olmadığını belirtiyor. Hamilelikte sıkça yaşanan bulantı da hormonların değişmesine bağlı olarak oluşuyor. Özellikle, sabahları karşılaşacağınız bu rahatsızlığı atlatmak için yataktan hemen kalkmamanız ve açık bir çay içmeniz öneriliyor.
  İki kişilik mi yemeli?
  Hamilelik boyunca 6 ile 20 kilo almak, normal sınırlar içinde sayılabilir. İlk üç ayda günde 2 bin 400 kalori sizin için yeterli olacak. İkinci üç ayda günde 2 bin 600, son üç ayda ise günde 2 bin 800 kalori tüketebilirsiniz. Bedeninizin bu dönemde yüksek miktarda vitamin ve minerale ihtiyacı oluyor. Albümin (kırmızı et, balık, süt ürünleri, patates, kepekli ürünler), kalsiyum (günde yarım litre süt, süt ürünleri), demir (kırmızı et, kepekli ekmek, yeşil sebzeler), vitaminler (meyve, sebze, kepekli ve sütlü ürünler) ve iyotu tuzu yeterli miktarlarda almaya çalışın.
  Çatlaklar oluşmak zorunda mı?
  Kadınların yüzde 70′inden fazlası gebelikte çatlaklarla karşılaşıyor. Karın çapının büyümesi çatlaklara neden oluyor. Gebeliğin 18′inci haftasından itibaren karnınıza yağlarla masaj yapmak çatlakları engelleyebiliyor.
  Hangi gıdalardan uzak durulmalı?
  Belli başlı birkaç yiyecek, özellikle toksoplazma hastalığı riskini artırdığından, dikkatli tüketilmesi veya tamamıyla mönüden çıkarılması gerekiyor. Bunların başında çiğ kırmızı et (çiğ köfte), çiğ yumurta ve çiğ süt ürünleri geliyor. Salatayı çok iyi yıkamanız ve mümkün olduğunca ciğer tüketmemeniz de öneriliyor.
  İlk defa ne zaman hareket edecek?
  Hamileliğin belki de en heyecanlı anı bebeğinizin ilk tekmesini atmasıdır. İlk hamilelikte genelde 20′nci haftada, ilk hareketler hissedilebiliyor.
  Doğumun başladığını nereden anlayabilirim?
  En önemli belirtilerin sancıların başlaması veya suyun gelmesi olarak açıklanıyor. Böyle bir durumda derhal hastaneye başvurmanız gerekiyor. Bazı kadınlarda günler öncesinden akıntı başlıyor. Bazılarında ise huzursuzluk veya ishal görülüyor.

   
Anne adaylarının aklını kurcalayan sorular konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne adaylarına..

  Anne adaylarına..

  Hamilelik dönemi kıyafet ve giyisileri gebelik süresi boyunca rahat olması gerekir. Bu yüzden kıyafet seçimimizde dikkatli olmamız gerektiğine inanıyorum sizin için ayrı bir motivasyon kaynağı olacak bu kıyafetleri mayoları beğenirsiniz umarım:)...
 2. anne adayları ve yeni annelere

  anne adayları ve yeni annelere

  Bebeğim neden ağlıyor? Yeni anne ve babalar için bebeğin neden ağladığını açıklamak çok güçtür. Bebeğinizin ağlamasını dinlemek ve ne yapılacağını bilememek sabrınızı zorlayabilir. Hayatın ilk birkaç haftasında, bebeklerin çoğu zamanlarını ağlayarak geçirirler. Örneğin 6 haftalıkken ağlama süresi günde 2,5–3 saate varabilir; bu bir bebeğin uyanık olduğu zamanın yaklaşık %30’udur. Bebekler...
 3. Bakıcı Adayına Sormanız Gereken Sorular...

  Bakıcı Adayına Sormanız Gereken Sorular...

  bakıcı seçerken, sormanız gereken sorular, nasıl seçeceksiniz, öneriler, uzman tavsiyeleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Çalışmaya başlıyorsunuz ve bir bakıcı bulmanız gerekiyor.Peki onu nasıl seçeceksiniz?Hiç tanımadığınız bir insana referanslarına güvenerek en kıymetli varlığınızı nasıl emanet edeceksiniz? Pozitif Gelişim Özel Eğitim Ve Aile Danışmanlık...
 4. Annelere ve Anne adaylarina uyarilar

  Annelere ve Anne adaylarina uyarilar

  anne adaylari, bebek, saglik, süt, emzirme, ile ilgili tüm bilgileri burada bulabilirsiniz Annelere ve anne adaylarına uyarılar Anne sütü, bağışıklama takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolü, bebek ve çocukları ölümlere yol açan bir çok hastalıktan koruyor. ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bebek ve çocuk sağlığına yönelik sürdürülen...
 5. Annelere ve anne adaylarına uyarılar

  Annelere ve anne adaylarına uyarılar

  annelerin dikkat etmesi gerekenler anne adaylarına tavsiyeler Merhaba Sevgili Melek'ler, bu yazımızda annelere ve anne olmaya hazırlık yapan anne adaylarına bilinmeleri gereken bilgileri aktarıyoruz. Bilinçli bir anne olmak isteyen tüm hanımlar, buyrun aradığınız bilgiler burada! Anne sütü, bağışıklama takvimine uygun olarak yapılan aşılar ve düzenli hekim kontrolü, bebek ve çocukları...

Sayfayı Paylaş