gebe
 1. sevde 7

  sevde 7 Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2011
  Mesajlar:
  1.014
  Beğenilen Mesajlar:
  1.092
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yuvamın huzurlu olduğu heryerde

  Anne Duası en güzel dua

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında sevde 7 tarafından paylaşıldı.

  Anne Duası
  dini hikayeler, anne duası, anneden dua almanın fazileti, dua, anneyle ilgili hikayeler aradığınız herşey burda...  [​IMG]  annelerin dualarının ne kaar önemli olduğunu hepimiz biliriz ama birde bunu Tirmizinin hikayesinde okuyalım.

  Hakîm Tirmizî hazretleri gençliğinde ilim öğrenmek için, bulunduğu yer olan Tirmiz’den ayrılıp başka bir yere gitmek için iki arkadaşı ile anlaştılar.
  Bu kararı annesine bildirince, annesi çok üzüldü. Oğluna dedi ki:
  - Yavrum! Ben zayıf, biçare, yakını ve senden başka yardımcısı olmayan bir kimseyim. Üstelik hastayım. Benim bütün hizmetlerimi sen yapıyorsun. Beni yalnız, çaresiz kime bırakıp gidiyorsun?
  Annesinin bu sözü ona çok te’sir etdi Bir taraftan ilim öğrenme arzusu, diğer taraftan ana hakkı kendini zor durumda bırakdı. Sonunda ana hakkının önemini düşünerek, ilim tahsiline gitmekden vazgeçdi. Durumu arkadaşlarına bildirerek, onlarla beraber gelemiyeceğini söyledi.
  Arkadaşları şehirden ayrılıp ilim tahsiline gitdiler. Onlardan ayrı düşüp ilim tahsilinden mahrum kalmasına çok üzülüyordu. Aradan epey zaman geçmesine rağmen, ilim öğrenme arzusunu içinden bir türlü atamadı. Yalnız kaldığı zamanlarda bir kenara çekilir, uzun uzun bu üzüntü sebebiyle ağlardı. Bu halini gören annesi:
  - Allahü Teala inşallah seni bu arzuna kavuşturur, diye dua ederdi.
  Bir gün mezarlıkda oturmuş ağlıyor, hem de kendi kendine:
  “- Benim halim ne olacak, arkadaşlarım ilim tahsil etmeğe gitdiler, gerekli ilmi öğrenecekler. Ben ise, burada cahil kaldım. Benim halim ne olacak? diyordu. Bu halde iken aniden yanma nur yüzlü, tatlı sözlü bir ihtiyar çıkageldi.”
  - Yavrum! Sen derdini anlatırsan sana yardımcı olabilirim, niçin böyle ağlıyorsun? dedi.
  Hakîm Tirmizî hazretleri, başından geçenleri uzun uzun o zata anlatdı. Sonunda:
  - İşte ağlamamın sebebi budur, dedi. O zat:
  - Kısa zamanda, o iki arkadaşının ilminden daha fazla bir ilme sahib olman için, her gün gelip, sana ders vermemi ister misin? dedi.
  Hakîm Tirmizî hazretleri sevinç içinde:
  - Tabiî isterim, cevabım verdi.
  Bu hadiseden sonra, bu nur yüzlü zat her gün gelip kendisine ders verdi. Ders verme işi üç yıl devam etdi.
  Üç yıl sonra bu zatın Hazreti Hızır olduğunu anladı. Bunun üzerine buyurdu ki:
  - Bu büyük ni’mete annemin rızasını almam ve onun duasına mazhar olmam bereketiyle kavuşdum.
  Bundan sonra da her pazartesi gecesi Hazreti Hızır gelir, manevî hallerinin noksanlıklarını tamamlardı.


   
  SadmiN bunu beğendi.
 2. jupiter

  jupiter Forum Okuru

  ne kadar güzel bi konu...ailelerimizin rizasini onlarin hayir duasini almak...rabbim onlara bizlerin acisin göstermez onlari ele ayaga düsürmez insallah...
   
Anne Duası en güzel dua konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En güzel dualar

  En güzel dualar

  en güzel dualar güzel dualar en türkçe dua türkçe ARİF NİHAT ASYA-DUA Biz,kısık sesleriz...minareleri, Sen,ezansız bırakma Allahım! Ya çağır şurda bal yapanlarını, Ya kovansız bırakma Allahım! Mahyasızdır minareler...göğü de, Kehkeşansız bırakma Allahım! Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma Allahım! Bize güç ver...cihad meydanını, Pehlivansız bırakma Allahım! Kahraman...
 2. En güzel resimli dualar

  En güzel resimli dualar

  en güzel resimli dualar zeka açma duası en güzel dualar resimli işlerin açılması için dua dua resimleri Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 680x1019 ve 176KB ) Buraya Tıklayın Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1024x768 ve 264KB ) Buraya Tıklayın Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 1280x1024 ve 113KB ) Buraya Tıklayın __________________ Orjinal Boyutunda Açmak İçin ( 756x1009 ve 165KB ) Buraya Tıklayın
 3. Minik Dualar - Anne Baba Duası

  Minik Dualar - Anne Baba Duası

  Minik minik adımlar Atar iken ben Bir elimden babam tuttu Bir elimden annem Rabbim hep sev onları ayırma rahmetinden Mahrum etme merhametinden Rabbim hep sev onları ayırma cennetinden Cennette de birbirimizden Şimdi onlar uzakta Ben uzaktayım Allah'ım sen her kuluna Hep en yakınsın (SIIR) EY KİMSESİZLERİN KİMSESİ GÜZEL ALLAHIM ŞU ANDA BÜTÜN DÜNYADA ANNE VE BABASINI KAYBETMİŞ VE ÜZÜLEN...
 4. annelere en güzel sözler

  annelere en güzel sözler

  annelere güzel sözler anneye güzel sözler anneye anneler için anne sözleri Annelerdir bütün çocukları sevindiren... Güneş yüzlü annem, ellerinden öperim. Gücüme güç, umuduma umut katan annem.. Anneler günün kutlu olsun!! Bütün acılar üstüme yağınca sen bana...
 5. En güzel Resimli Dualar

  En güzel Resimli Dualar

  resimli dualar resimli dualar yeni Merhaba Sevgili Melek'ler ve bizden resimli dualar isteyen siz sevgili misafirler, bu sayfamızda sizler için en güzel resimli duaları paylaşıma açıyoruz.

Sayfayı Paylaş