Anne Karnında Bebek Gözlerini Ne Zaman Açar?

Uzman SühaN

Administrator
Anne Karnında Bebek Gözlerini Ne Zaman Açar?
Hamilelik süresince anne adayları karınlarında taşıdıkları ve dünyaya getirmek için heyecanla doğum zamanını bekledikleri bebekleri hakkında hemen, hemen her şeyi merak etmektedir. Merak edilen konulardan biride bebeğin göz gelişimi ile ilgili olup anne karnında bebek gözlerini ne zaman açar ve anne karnındaki bebeğin göz gelişimi ne zaman tamamlanırdır.

Anne karnında bebek gözlerini ne zaman açar diye merak eden annelere uzmanların verdiği cevap 26. Haftanın sonuna doğru olduğudur. Anne karnındaki bebeğin en son gelişimini tamamladığı duyu organı olan göz 25. Haftaya kadar ışığa duyarlı değildir ancak bu haftadan itibaren ışığa karşı duyarlılık artmaya ve 26. Haftaya doğru göz kapaklarında hareketlenmeler başlar.


2.jpgAnne karnında bulunan bebeğe dış dünyadaki ışık tam anlamıyla ulaşamasa da rahmin içinin çok karanlık olmadığı ve bebeğin bu ışığa 26. Haftada tepki vermeye başladığını söyleyen uzmanlar anne karnı üzerinde çok yoğun bir ışık tutulduğunda bunun bir miktarının karın içine geçerek bebeğin tepki verdiğini gözlemlediklerinin altını çizmektedirler.

Anne karnındaki bebek gözlerini ne zaman açar sorunun yanı sıra bebekler anne karnında hangi renge duyarlıdır diye sorulan konunun uzmanları bebeklerin anne karnında ve doğduğu ilk aylarda en çok kırmızı renge tepki verdiklerini kırmızı rengin ardından yine diğer canlı renkleri daha iyi görebildiklerini söylemektedirler. Anne karnındaki bebekler gözlerini içinde bulundukları sudan etkilenmemesi için fazla açık tutmazlar.Anne karnındaki yaşam sırasında en son gelişen duyu sistemi görmedir. Bebeğin göz kapakları 26. haftaya kadar kapalıdır. 26. hafta civarında bebek gözlerini açmaya başlar ve göz kırpabilir.

Bebeğin gözleri 26. haftaya kadar kapalı olmakla birlikte anne adayının karnı üzerine uygulanan güçlü bir ışık kaynağına yanıt verir. Gerçekte rahim içi mutlak karanlık değildir. Tıpkı sesleri geçirdiği gibi ışığı da geçirmektedir. Bu nedenle bebek gündüz ile geceyi rahatlıkla ayırt edebilir. 33. haftadan itibaren bebeklerin göz bebekleri ışığa tepki vererek büyüyebilir ya da küçülebilir.

Tek yumurta ikizleri 26–27. haftadan itibaren anne karnında birbirlerini görebilirler, birbirlerine dokunabilirler ve hatta el ele tutuşabilirler.
 
Üst