1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.852
  Beğenilen Mesajlar:
  2.458
  Ödül Puanları:
  113

  Anne karnındaki bebek kakasını yutarsa ne olur?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Anne karnındaki bebeğin dışkısına tıp dilinde mekanyum adı verilir ve anne karnındaki bebeğin sindirim sistemi tamamen mekanyum ile doludur. Ancak 32. haftadan önce bebek çok nadiren anne karnında kakasını yapar. Bu durumlarda da içerisinde bulunduğu amniyon sıvısı miktarı fazla olduğu için bu dışkı dağılır ve bebeğe zarar vermez.
  Ancak 32. haftadan sonraki süreçte bebeğin içerisinde bulunduğu sıvı azaldıkça ve bebek doğum stresine girdikçe kakasını yapma riski artar, kakası ise daha önce olduğu gibi içerisinde bulunduğu sıvıda rahatlıkla dağılamaz, daha koyu renk olur. Bu durumda bebeğin anne karnında kakasını yutma durumu oluşur. Peki, bu durumda ne yapılır?


  < Konu Resmi..>



  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULAR AŞAĞIDAKİ LİNKTE

  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/


  Bebek kakasını yutarsa ne yapılır?
  Özellikle doğum yoluna giren bebeğin kakasını yutma ihtimali fazladır, bir de normalden daha uzun süre anne karnında kalan bebeklerde bu risk artar.
  Doğum yoluna girmiş olan bebek eğer kakasını yutarsa bu durumda anne hemen sezaryana alınır aynı durum doğum yoluna girmeden önceki zamanlarda da geçerlidir. Ancak yazının başında belirttiğimiz üzere 32. haftadan önce olan bu tarz durumlarda sorun çıkmaz.




  Mekonyum aspirasyon sendromu tüm gebeliklerin %0.2-5'inde görülür. Mekonyum steril olmasına rağmen enfeksiyon için uygun ortam yaratarak hava yollarında tıkanma ve hava kaçağı (pnömotoraks)'na neden olabilir. Aspirasyon doğum travayı sırasında veya doğumdan hemen sonra gerçekleşebilir.
  Bebeklerin çoğunda tırnaklar, deri ve göbek kordonu mekonyum ile boyanmış yeşil renkli olabilir. Erken dönemde solunum sıkıntısı başlayabilir. Beraberinde bebekte oksijensiz kalma (asfiksi) durumu varsa tablo daha ağır olabilir. Aspirasyonda tablo ilerleyen saatlerde daha belirgin hale gelir.



  Havayollarının tam tıkanması ile atelektazi (fonksiyon görmeyen hava boşluğu), kısmi tıkanması sonucu havalanma artışı, ödem, kimyasal pnömoni gelişebilir ve sürfaktanın (hava keseciklerinin açık kalmasını sağlayan protein) foksiyonunu bozabilir.
  İlerleyen günlerde akciğerde enfeksiyon (pnömonitis) ve sıvı toplanması gelişebilir.
  Tedavide tüm solunum sorunu olan bebekler gibi bu hastalara da mümkün olduğu kadar az dokunulmalıdır. Bebeği ajite eden her girişim onu oksijensiz bırakacaktır. Solunum sıkıntısı varlığında kuvöz içine nemli ve ısıtılmış Oksijen verilmeli ve fizik tedavi başlatılmalıdır. Tek başına oksijen tedavisi yeterli olmazsa hasta solunum cihazına alınır. Antibiyotik başlanır. Sürfaktan verilmesi yararlıdır.

  Ölüm oranı 1970'lerde yaklaşık %30 iken günümüzde solunum cihazı ve diğer tedavi yöntemleriyle oldukça azalmıştır. Aspirasyon ile birlikte oksijensiz kalmanın şiddeti ve süresi iyileşme ve nörolojik gelişimi olumsuz yönde etkilemektedir. Uzun süre solunum cihazında kalan bebeklerde kronik akciğer hastalığı gelişebilir.
  Korunmada gebeliklerin iyi izlenmesi ve aspirasyon düşünülen hastaların solunum yollarının iyi temizlenmesi önemlidir.


   
Anne karnındaki bebek kakasını yutarsa ne olur? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Annenin Karnindaki Bebek...

  Annenin Karnindaki Bebek...

  anne karnındaki bebeğin allahla konuşması anne karnındaki bebeğin allah la konuşması allah la videosu karnında ile konuşan bebek karnında ile konuşan bebek videosu
 2. Anne KArnında bebek

  Anne KArnında bebek

  bebek karikatürleri anne karnında bebek resmi anne karnında resimleri karikatürleri Anne karnında bebek.... Uzmanlar hep anne karnında bebeklerin anne v babalarını tanırlar derler.. iştee sizlere kanıt... Anne karnında ki bebeklerin günlük faliyetleri... Ay ne dadlu demi....
 3. Anne karnında bakalım bebeğimizi neler mutlu ediyor??

  Anne karnında bakalım bebeğimizi neler mutlu ediyor??

  İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM (0-12 hafta) Kendinizi çikolatayla şımartın 300 hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırma; 40 hafta boyunca her gün çikolata yiyen annelerin 6 aylık bebeklerinin daha fazla gülümseyip kahkaha attıklarını ortaya koydu. Yürüyüşe çıkın Egzersiz yapmak, bebeğinizin beyninin daha iyi çalışmasını sağlar. Yürürken oluşan sallanma hareketi, bebeğinizin kendisini daha rahat ve...
 4. Anne Karnındaki Bebek Nelerden Etkilenir?

  Anne Karnındaki Bebek Nelerden Etkilenir?

  anne karnındaki bebek nasıl etkilenir,anne karnındaki bebeğin ruhsal gelişimi,anne karnındaki bebek nelerden etkilenir,anne karnındaki bebeğin gelişim süreci hakkında bilgiler Hamilelikte ruh halinizin, yediklerinizin, dinlediğiniz müziğin bebeğin gelişimini etkilediğini biliyor musunuz? Annenin hamileyken beslenmesi ile bebeğin karakteri arasında ilişki var mı? Anne karnındaki bebekle...
 5. Anne Karnında Bebek Kaybını Arttıran Riskler

  Anne Karnında Bebek Kaybını Arttıran Riskler

  Gebelik kaybı ,anne adaylarının kabusu.Her şey yolun da giderken ani gelişen bir olumsuzluk bebeği kaybetmeye neden olabiliyor..Sık doğum yapmış olmak ve ileri yaş gebeliği olumsuz etkileyebilir.Yazımızın devamın da bebek kaybını artıran gebelik riskleri ile ilgili tüm detayalrı bulabilirsiniz. Öncesi ; Gebelik kayıplarım çok nedeni nedir? Gebelik kayıplarını önlemek mümkün adlı konularımızı...

Sayfayı Paylaş