Anne Sütü Nasıl Oluşur ?

ßeLeN

ßeLeN

Paylaşımcı Melek
Üye
Anne Sütü Nasıl Oluşur ?
anne sütü, hakkında, nasıl oluşuyor, ne zaman oluşuyor, bebek ve anne , çocuk beslenmesi ,bilgileri buradan bulabilirsiniz

Belkide çoğu insan biliyordur ama ben es geçmişim sanırım hamile olunca sütün geldiğini biliyorum ama nasıl geliyor ?

anne-e2.jpg


Doğumdan sonraki ilk günlerde memelerden kolostrum denen bol proteinli, hastalık etkenlerine karşı koruyucu "ilk süt" salgılanır. Dördüncü gün normal süt üretimi başlar ve aylarca devam eder.

Anne sütü ile beslemede önemli nokta bebeğin her istediği anda emzirilmesidir. îlk günlerde bu, iki üç saat aralıklarla olabilir.
Anne sütü yapımı, bir anlamda, "arz-talep" kurallarına göre gerçekleşir: Bebek ne kadar emerse sütünüz o kadar bollaşır. Anne sütü ile birlikte,

beslenmesine destek olmak üzere mama da alan bebekler mama ile doyar ve meme emmeye fazla meraklı olmazlar. Bu nedenle memeler, süt yapımı için gerekli uyarıyı alamaz ve süt üretimi düşer.

Anne sütü hep aynı yapıda değildir. Her emzirmenin başlarında daha akıcı, susatıcı özellikleri olan bir süt gelir. Sonlara doğru, kalorisi daha yüksek ve daha doyurucu olur. Bu nedenle bebeğin, her defasında aynı memede en az 10-15 dakika tutulması yararlıdır. Yoksa kısa sürede yeniden acıkır.


Ne yapmalı?
Sütünüzün çoğalması için yapacağınız tek şey iyi beslenmektir. Bol proteinli besinler alın, içebildiğiniz kadar su ve meyve suyu için. Bol bol dinlenmeyi de göz ardı etmeyin. Geri kalanını bebeğinizin doğal iştahı halledecektir.

Süt üretimi için oldukça fazla enerjiye gereksiniminiz olacağı için şu sıralarda rejim yapmanız hiç doğru değildir, iştahınız doğrultusunda beslenin, ancak kalorinizi "boş" karbonhidratlardan değil, vitaminler açısından zengin olan besinlerden sağlayın.
 

Benzer İçerikler

Beyazca
Cevaplar
3
Görüntüleme
5K
ciceklara
C
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
sakaryalı
Cevaplar
0
Görüntüleme
905
sakaryalı
sakaryalı
Young bride
Cevaplar
1
Görüntüleme
12K
aysegül87
aysegül87
Üst