Anne Sütünün Sağılması Ve Saklanması

Uzman SühaN

Administrator
Anne Sütünün Sağılması Ve Saklanması
anne sütü nasıl sağılır,anne sütü nasıl akıtılır,anne sütü nasıl saklanmalı,anne sütü nasıl saklanır,anne sütünün muhafaza edilmesi ,gögüsteki sütün sağılıp saklanması hakkında bilgiler

Bütün emziren annelerin süt sağmayı öğrenmesi gereklidir. Çünkü anne işine geri döndüğünde veya bebeğinden çeşitli nedenlerle ayrı kaldığında sütünü sağarak, süt oluşumunu ve emzirmenin sürekliliğini sağlayacaktır. Anne, istediği zaman ve her yerde bu işlemi yapabilir. Memeler yumuşak olduğunda sütü elle sağmak kolaydır. Memeler hassas veya şiş olduğunda daha zordur. Bu yüzden doğumdan 1 – 2 gün sonra anne, elle sağmayı öğrenmelidir.


Doğumdan yaklaşık dört gün sonra memeler,ilk günlerde gelen “ilk süt” yerine gerçek süt yapmaya başlar. Bir sabah uyandığınızda memelerinizi şişmiş,sertleşmiş bulabilir ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Buna süt şişmesi adı verilir ve 48 saat içinde geçer. Bu durum bebeğiniz için sorun yaratabilir. Hem şişliği gidermek hemde memelerinizi rahatlatmak için aşağıdaki önlemleri almanızda yarar var.
Bebeğinizi emzirmeden önce sıcak, temiz bir havluyu göğsünüze bastırarak memelerinizi yumuşatın. Duşa girip memelerinize sıcak su tutmak da işe yarıyor, haberiniz olsun.
Elinizle memelere masaj yaparak fazla sütün çıkmasını sağlayın. Bu süt bebeğin memeyi bulmasına da yardımcı olur.
Bebeği emzirirken serbest kalan elinizle emzirdiğiniz memeyi alttan destekleyerekbiraz yukarı kaldırın. Böylece içeri dönmüş olan memebaşı dışarı doğru çıkacak ve bebeğiniz dudakları ile kolayca tutacaktır.

Sütün elle boşaltılması:
Elle sütünüzü sağmayı öğrenmeniz size sağladığı bazı yararlar var. Sağdığınız sütü derin dondurucuda uzun süre(bir aya kadar)saklayabilirsiniz. Siz yokken bir başkası bebeğinize sütünüzü verebilir. Sütünüzü elle boşaltmak kolay ve ağrısızdır.
İşlemden önce kullanacağınız gereçleri sterilize edin ve ellerinizi iyice yıkayın. Sütün gelmesini kolaylaştırmak için sıcak duş alın ya da göğsünüze sıcak bir havlu bastırın. Yüksekçe bir yerde rahat oturun. Bu iş için gerekenler: mikrop öldürme gereçleri(sterilizasyon), geniş bir kap, biberon şişesi ve memesi ve plastik huni, o kadar.Önce memenizi bir elinizle alttan destekleyip, diğer elinizle yukardan aşağıya sıvazlayarak masaj yapın. Masaj için elinizin tümünü kullanın; sadece parmak uçlarınızla yapmayın.
Alttan üstten tüm memeye masaj uygulayın. Sütün kanallardan akmasını kolaylaştırmak içinmemeyi her tarafından en az on kez sıvazlamalısınız.
Tırnaklarınızla ( tabii ki kısa kesilmiş olmalı!) aerolaya doğru kesik kesik bastırın. Meme dokusunu ezmemeye özen gösterin.
Daha sonra parmaklarınızla aerolanın gerisindeki bölgeye aşağı doğru hafif basınç uygulayın.
Avuçlarınızla alt ve yanlardan memeye bastırırken parmaklarınızla uca yakın yerden sıkın. Meme başından sütün fışkırdığını göreceksiniz. Bunu birkaç dakika sürdürün.
Diğer memeyede aynı masajı uygulayın ve bu memeden de biraz süt sağın.
Yeniden ilk memeye döndüğünüzde aynı işlemleri tekrarlayın. Süt salınması uyarılmış olduğundan işiniz daha kolaylaşacaktır. Memelerinizi hiç süt çıkmayıncaya kadar sıra ile sağın.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst