1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.657
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Anne Sütünün Sağılması Ve Saklanması

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  anne sütü nasıl sağılır,anne sütü nasıl akıtılır,anne sütü nasıl saklanmalı,anne sütü nasıl saklanır,anne sütünün muhafaza edilmesi ,gögüsteki sütün sağılıp saklanması hakkında bilgiler
  Bütün emziren annelerin süt sağmayı öğrenmesi gereklidir. Çünkü anne işine geri döndüğünde veya bebeğinden çeşitli nedenlerle ayrı kaldığında sütünü sağarak, süt oluşumunu ve emzirmenin sürekliliğini sağlayacaktır. Anne, istediği zaman ve her yerde bu işlemi yapabilir. Memeler yumuşak olduğunda sütü elle sağmak kolaydır. Memeler hassas veya şiş olduğunda daha zordur. Bu yüzden doğumdan 1 – 2 gün sonra anne, elle sağmayı öğrenmelidir.


  Doğumdan yaklaşık dört gün sonra memeler,ilk günlerde gelen “ilk süt” yerine gerçek süt yapmaya başlar. Bir sabah uyandığınızda memelerinizi şişmiş,sertleşmiş bulabilir ve rahatsızlık duyabilirsiniz. Buna süt şişmesi adı verilir ve 48 saat içinde geçer. Bu durum bebeğiniz için sorun yaratabilir. Hem şişliği gidermek hemde memelerinizi rahatlatmak için aşağıdaki önlemleri almanızda yarar var.
  Bebeğinizi emzirmeden önce sıcak, temiz bir havluyu göğsünüze bastırarak memelerinizi yumuşatın. Duşa girip memelerinize sıcak su tutmak da işe yarıyor, haberiniz olsun.
  Elinizle memelere masaj yaparak fazla sütün çıkmasını sağlayın. Bu süt bebeğin memeyi bulmasına da yardımcı olur.
  Bebeği emzirirken serbest kalan elinizle emzirdiğiniz memeyi alttan destekleyerekbiraz yukarı kaldırın. Böylece içeri dönmüş olan memebaşı dışarı doğru çıkacak ve bebeğiniz dudakları ile kolayca tutacaktır.

  Sütün elle boşaltılması:
  Elle sütünüzü sağmayı öğrenmeniz size sağladığı bazı yararlar var. Sağdığınız sütü derin dondurucuda uzun süre(bir aya kadar)saklayabilirsiniz. Siz yokken bir başkası bebeğinize sütünüzü verebilir. Sütünüzü elle boşaltmak kolay ve ağrısızdır.
  İşlemden önce kullanacağınız gereçleri sterilize edin ve ellerinizi iyice yıkayın. Sütün gelmesini kolaylaştırmak için sıcak duş alın ya da göğsünüze sıcak bir havlu bastırın. Yüksekçe bir yerde rahat oturun. Bu iş için gerekenler: mikrop öldürme gereçleri(sterilizasyon), geniş bir kap, biberon şişesi ve memesi ve plastik huni, o kadar.Önce memenizi bir elinizle alttan destekleyip, diğer elinizle yukardan aşağıya sıvazlayarak masaj yapın. Masaj için elinizin tümünü kullanın; sadece parmak uçlarınızla yapmayın.
  Alttan üstten tüm memeye masaj uygulayın. Sütün kanallardan akmasını kolaylaştırmak içinmemeyi her tarafından en az on kez sıvazlamalısınız.
  Tırnaklarınızla ( tabii ki kısa kesilmiş olmalı!) aerolaya doğru kesik kesik bastırın. Meme dokusunu ezmemeye özen gösterin.
  Daha sonra parmaklarınızla aerolanın gerisindeki bölgeye aşağı doğru hafif basınç uygulayın.
  Avuçlarınızla alt ve yanlardan memeye bastırırken parmaklarınızla uca yakın yerden sıkın. Meme başından sütün fışkırdığını göreceksiniz. Bunu birkaç dakika sürdürün.
  Diğer memeyede aynı masajı uygulayın ve bu memeden de biraz süt sağın.
  Yeniden ilk memeye döndüğünüzde aynı işlemleri tekrarlayın. Süt salınması uyarılmış olduğundan işiniz daha kolaylaşacaktır. Memelerinizi hiç süt çıkmayıncaya kadar sıra ile sağın.


   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Ağustos 2016
Anne Sütünün Sağılması Ve Saklanması konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sağılmış Sütün Saklanması

  Sağılmış Sütün Saklanması

  sağılmış sütün saklanması Anne sütü elle ya da özel pompa ile sağılarak saklanabilir. 20 dakika kaynatılarak sterilize edilmiş kapaklı şişeye ve ya bardağa sağılması gerekir.Anne sütü oda ısısında 6 saat,buzdolabı rafında 24 saat,buzlukta ise 3 ay bozulmadan tutulabilir. Kullanılmadan önce sütü ısıtmak için şişe sıcak suyun içine oturtulur.Süt kaynatılmamalıdır.Sütün sağılarak bebeğe kaşık...
 2. Anne sütü ve sağılması

  Anne sütü ve sağılması

  anne sütü sağma video anne sütü kaç saatte bir sağılmalı süt sağma video videoları süt videoları Anne Sütü ve Sütün Sağılması Hazırlayan: Uzman Diyetisyen Şeniz Ilgaz Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü Anne sütünün bazı durumlarda sağılarak bebeğe verilmesi gerekebilir. Özellikle sütü olduğu halde bebeğinden ayrı kalması gereken anneler, çalışan anneler ya da...
 3. Anne Sütünün Saklanması

  Anne Sütünün Saklanması

  ANNE SÜTÜNÜN SAKLANMASI Göğsünüzden steril bir kaba boşalttığınız sütü 8 saat oda ısısında, 24 saat buzdolabında, 6 ay derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Süt kaplarınızı 10-15 dakika kaynatarak steril edebilirsiniz. Kullanılmak üzere saklanan sütü, bebeğinizin alabileceği miktarda ve sıcak su dolu bir kaba oturtarak hazırlamalısınız. Isıtılmış fakat kullanılmamış süt besin değerini...
 4. Sütün Sağılması ve Saklama teknikleri

  Sütün Sağılması ve Saklama teknikleri

  elle süt sağma süt sağma teknikleri saklama termosu yöntemleri termosu Bebeğinizden uzak kaldığınız durumlarda da bebeğinizi anne sütü ile besleyebilirsiniz. Bunun için önceden göğsünüzü sağıp, gerekli olduğunda bebeğe sağılmış sütünüzü verebilirsiniz. Göğsünüzü elinizle veya pompayla sağabilirsiniz. Pompalar elle, pille veya elektrikle çalışabilir. Uygun sağma teknikleri: . Elle sağma:...
 5. Sağılmış Anne Sütünün Saklanması

  Sağılmış Anne Sütünün Saklanması

  anne sütü, hakkında, süt sağmak, nasıl saklanır, ne kadar zaman saklanabilir hakkında bilgi Sağılmış anne sütünün saklanması hakkında siz melişlere bilgi vermek istiyorum . Anne sütü elle ya da özel pompa ile sağılarak saklanabilir. 20 dakika kaynatılarak sterilize edilmiş kapaklı şişeye ve ya bardağa sağılması gerekir.Anne sütü oda ısısında 6 saat,buzdolabı rafında 24 saat,buzlukta...

Sayfayı Paylaş