Etiketler:
 1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Anne ve bebek arasındaki özel bağ ve ilk bakışma

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  anne ve bebek,anne ve bebek arasındaki bağ,anne,bebek,anne ve bebişi,anne ve bebek ilişkisi

  Bebek doğduktan sonra anne ile ilk karşılaşma anında hissedilen o tarif edilemez duygu…

  ”Benim bebeğim.” Duygusu ve bu duygunun bebekte yarattığı sıcaklıktır bu özel bağ.

  Özellikle de ilk bir yılda çocuğun duygusal gelişimi için çok önemlidir. İçgüdüsel olarak annesinin varlığı ile rahatlayan ve kendini güvende hissen bebek, yine iç güdüsel olarak bebeğini kucağına alma ile rahatlayan , iç huzura kavuşan bir anne.


  Bu özel bağın ilk kucağa alınma aşamasında oluşmaması anne açısından normal bir sonuçtur. ”Neden ben bu duyguyu hissedemedim?” düşüncesi ile endişelenmeye gerek yoktur. İlk 2-3 gün içerisinde bu özel bağ kendiliğinden de oluşabilir. Annenin değişen hormonları, yorgunluk, doğum anındaki komplikasyonlar, gereksiz endişe ve korkular ile ilgili olarak bu süre biraz geç de olabilir. Bu nedenle annenin kendisini suçlamaması gerekir. Bebeğin bakımı ve beslenmesi ilk amaç olduğundan bu duygunun hissedilmesi farkında olmadan ertelenebilir. Ona ilk gülümseme, ilk sıcacık dokunuş ve ilk sevgi ifadeleri bu özel bağı oluşturabilir. Anneyi emmeye başladığında bu bağ hissedilebilir. Emerken anneye bakışı bu özel bağı gösterebilir.
  Sevildiğini ve güvende olduğunu hisseden bir bebek kendini ilerleyen yaşamında kendini daha değerli hissedecek, arkadaşları ve sosyal yaşamı için gerekli iletişimin temellerini atacaktır. Kendini bilen, rahatlıkla ortaya koyabilen, kendine güvenen, özgün – bağımsız olmayı başarabilen bir birey olmasını sağlayacaktır.

  Babanın da ilk günden itibaren bebeğe dokunması, onunla konuşması ve varlığını hissettirmesi önemlidir. Anne ve babanın sevgisi onun yaşamında bir güç olacaktır. İlerleyen yıllarda devam eden ilgi, sevgi ve güçlü iletişim; bu özel bağın büyüyerek değişmesi sonucunda anne – baba ve bebek arasında bir bağlanma sürecini oluşturacaktır. Kendini yalnız hissettiğinde, ağladığında ve mutsuz olduğunda ihtiyaçlarına verilecek her cevap bu bağın kuvvetlenmesini sağlayacaktır. Mutluluğun paylaşımında, birlikte oyun oynama zamanlarında, gülücüklere gülücüklerle verilen her cevapta bu bağ daha da kuvvetlenecektir.

  Uygun yaş geldiğinde bu bağlanma sürecinin kontrol altına alınması gerekmektedir. Aksi halde bebeklikle tanımladığımız bu özel bağ “ebeveyne bağımlılık” olarak tanımlanacak bir hal alabilir. Bunu engellemek için; çocuğun bağımsızlaşma ve bireyselleşme sürecini beklemek gerekir. Zamanında ihtiyaçları giderilebilen, duygularına cevap verilen bir bebek bu süreci daha rahat atlatacaktır.

  Sağlıklı Büyümeleri Dileği İle..

  < Konu Resmi..>   
 2. aysegül87

  aysegül87 Hamiş Melek

  Kayıt:
  14 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.018
  Beğenilen Mesajlar:
  64
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Almanya-Köln
  bu güzel paylamsin icin tsk
   
  Young bride bunu beğendi.
 3. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0
Anne ve bebek arasındaki özel bağ ve ilk bakışma konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne ve Bebeğin İhtiyaçları

  Anne ve Bebeğin İhtiyaçları

  bebek arabası ne zaman kullanılır Sizin dünyanız bebeğinizin gelmesiyle sayısız ve mükemmel değişiklikler gösterecektir. Bebeğinize vermeniz gereken en önemli şeyler sevginiz, zamanınız ve sabrınızdır—ve bunlar ücretsizdir. Buna rağmen sizin ve bebeğinizin hayatını kolaylaştıracak ürünler satın almanız gerekir. Siz almaya başlamadan, sizin için gerekli ürünlerin olduğu bir liste hazırladık.....
 2. Kur'an ın İLK ve SON Ayetleri Arasındaki İlişkiler

  Kur'an ın İLK ve SON Ayetleri Arasındaki İlişkiler

  kuranı kerimin son suresi kuranın ilk ve son suresi kuranı kerimin ilk ve kur an ın nedir Kur'an ın ilk ve son ayeti derken bugünkü dünyaca kabul edilen sıralanış şeklinden bahsediyorsak İLK AYET , Bismillahirrahmanirrahim'dir. Ancak bazı alimler Besmeleleri ilk ayet değil , surelerin açılışını yapan Anahtar-Ayet sayarlar... Böyle düşünülürse İLK AYET ,Elhamdülillahi Rabbil Alemin 'dir. Yani...
 3. bağ ve asma

  bağ ve asma

  Ebu Said Elvaiz'e göre: bag ve asma görmek, zevce ile; üzüm mal ile; kütüklerin kalinligi sihhat ile; bagin sulanmasi cinsi temasla tabiri olunur. Rüyasinda bir üzüm bagi aldigini gören evlenir. Asmanin dallarindan su aldigini gören, bir kadindan mal alir. Rüyada bag dikmek hayirli ise delalet eder. Bag bozumunu görmek sikinti ve derde delalet eder.
 4. bağ ve bahçe bekçisi

  bağ ve bahçe bekçisi

  Rüyada bag ve bahçe bekçisinl görmek, zengin bir memura isaret eder.
 5. Memurlardan sonra SSK ve Bağ-Kur'lular da özel dişçilerden hizmet alabilecek

  Memurlardan sonra SSK ve Bağ-Kur'lular da özel dişçilerden hizmet alabilecek

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) diş hastalarını rahatlatacak bir adım atmaya hazırlanıyor. SGK, serbest diş hekimlerine tedavi olma imkanını bütün sigortalılara yaygınlaştırılıyor. Böylece SSK, Bağ-Kur ve Yeşil Kart’lılar ilaçta olduğu gibi diş tedavisinde 14 bin serbest diş hekiminde ücretsiz tedavi olabilecek. Sevkle özel diş hekiminden ücretsiz tedavi hizmeti alma uygulaması 4 aydır memurlar...

Sayfayı Paylaş