Anneler Dikkat! Calpol Astım Riskini Arttırıyor...

Anneler Dikkat! Calpol Astım Riskini Arttırıyor...
astımın nedenleri, çocuklarda astıma neden olan etkenler, calpol astım yapıyormu

Bende bir anne olarak bu konuyu açma ihtiyacı hissettim. Yıllardır çocuklarım için kullandığım calpol ile ilgili haber açıkcası beni epey bir tedirgin etti... Çocuklarımızn hastalıklara karşı iyi olması adına kullandığımız ve doktorlarında en çok reçeteye yazdığı ilaçların başında gelen calpol meğer astıma neden oluyormuş...

Benim gibi birçok anne bu haber karşısın da dünyanın en değerli varlıkları çocuklarımız için çok endişelendi. Arada ilaçlarla ilgili bu tür haberler çıkıyor ama söz konusu çocuklar olunca insan daha bir tedirgin oluyor.

Konu ile ilgili detay bilgileri sizler için paylaşmak istiyorum ama ben şahsen bu açıklamalardan sonra çocuklarım için asla bir daha calpol kullanmak istemiyorum...

calpol.jpg

İspanyada'ki Coruna Üniversitesi'nin yaptığı araştırmada, en sık kullanılan öksürük şuruplarından Calpol'ü ayda sadece 1 kere tüketen çocuklarda astım riskinin 5 kat arttığı ortaya çıktı.

PARACETAMOL ETKİSİ
İlk altı ayda tüm dünyada bebeklerin yüzde 84'üne verilen Calpol'ü senede bir kere kullanmanın bile astım riskini yüzde 70 artırdığı belirlendi. Araştırma için 20 bin çocuğun sağlık verileri incelendi. Ayda en az 1 kere şurup içen küçük çocuklarda astım riskinin 5.4 kat daha yüksek olduğu görüldü. 12 ay içinde şurup içen 13-14 yaş grubunda ise astım riskinin yüzde 40 daha yüksek olduğu belirlendi. Şurubu 1 yaşından önce içenlerde de astım riski yüzde 60 daha yüksekti. Araştırmacılar Calpol'ün içindeki parasetamol maddesinin akciğerler ve kanda bulunan glutathione isimli kimyasalın miktarını azaltarak akciğer dokularında hasara neden olabileceğine ve astıma yol açabileceğine inanıyor.
 
Üst