1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  Annem babam cahil Öğretmenim! Ya sen?

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Öğrencilerin hatalarını asla veli toplantısına bırakmıyorum. Anında söylüyor ya da veliyi haberdar ediyorum.

  Velilerin duymasını istediğim bir iki güzel sözle başlıyorum ve eğer gerçekten varsa mutlaka iyi davranışları ve o ay en iyi çalışan öğrenciyi iyi şeyler yapan çocukları velilerine bildiriyorum. Toplu şikayetlerim varsa onları söylüyorum. Arkasından da velilere dersleri nasıl çalıştırmaları gerektiğini, okuma yazmada nelere dikkat edeceklerini bildiriyorum.

  Velilerin cehaleti gerçek hem de büyük bir gerçek. Gelip çocuğunu dövdü diye yanındaki çocuğa kızan bir veliye ne diyebilirsin ki.


  Sevgili öğretmenim!
  Size bir mektup daha yazacağım. Canım sıkıldıkça sizinle dertleşiyorum. Çünkü beni ancak siz anlarsınız diye düşünüyorum.

  Beni yanlış anlamayasın diye bir 'özür' ile başlamak istiyorum. Sizinle yazışırken 'siz' diye başlayıp 'siz' diye bitirmek isterim. Ancak araya bu kadar 'resmi' bir mesafe koymak istemiyorum. Resmi bir mesafe olursa ben içimdekileri tam yansıtamam. 'Siz' değil de 'sen' diye cümlelerime devam edeceğim için bana kırılmayın lütfen!
  Merhaba Öğretmenim!
  Yakında 'veli toplantıları' başlayacak. Benim içimi bir korku sardı yine. Ne tuhaf bir korku bu aslında... Düşünsenize, dünyada beni en çok seven insanlar olan annem – babam ve bana en çok emeği geçen insan olan öğretmenim bir araya gelecekler, ama ben korkuyorum . Benim geleceğim için çalışan insanlar bir araya gelecekler. Sevinmem gerekirken korkuyorum.
  Korkumun sebebi sen değilsin öğretmenim. Geçen yıl ki sınıf hocamız yüzünden bu korku var içimde. Geçen yıl yapılan toplantıdan sonra evimizde neler olmuştu neler! Sınıf hocamız anneme beni şikayet etmiş. Annem o öfkeyle eve geldi. Babama her şeyi aktardı. Öyle bir fırça yedim ki evde… Bir hafta boyunca ailemle neredeyse hiç konuşmadık.
  Sadece ben değil tüm arkadaşlar aileleriyle problem yaşamıştı o toplantıdan sonra. Sınıf arkadaşlarımızdan birisinin babası o kadar sinirlenmişti ki, arkadaşımızı neredeyse evden kovacaktı.
  Kusurlarımızı, hatalarımızı, yaramazlıklarımızı anne babalarımıza hiç söylemeyin, her kusurumuzu ört bas edin demiyorum. Ancak anlamakta zorlandığım bazı noktalar var.
  Anne babalarımıza bizleri o kadar şikayet eden öğretmenimiz niçin hiç iyi yönlerimizden bahsetmemiş. Bir canavarı tarif eder gibi, 'bu çocuk adam olmaz, bu kızda iş yok, ne biçim çocuk yetiştirmişsiniz' gibi cümleleri, bir makineli tüfek gibi velilerimizin üstüne yağdırmış eski sınıf öğretmenimiz. Sanki anne babalarımız 'haylaz' olduğumuzu bilmiyor mu? Biliyorlar elbette. Ancak diğer velilerin içinde bu kadar rencide olunca tüm öfkeleriyle bize yükleniyorlar.

  Sevgili Öğretmenim.
  Bizim anne babalarımız zaten cahil. Bir çoğu köyden şehre çalışmak için gelmiş, bizleri okutmak isteyen iyi niyetli cahil insanlar.
  Annem, anneliği, sadece çocuk doğurup karnını doyurmak sanıyor. Babama sorsanız bizim için ceketini satar bizi okutur. Ancak çocuk eğitmenin doğurmak veya doyurmak olmadığını bilmiyorlar.
  'Biz cahil kaldık işte! Siz okuyun diye çırpınıyoruz!' derken annemin gözleri dolar. Ancak aynı annem her sabah güne 'Seda Sayan' ile başlıyor. Öğleden sonraları saçma sapan kadın programları izliyor. Akşamları da mutfakta ki Televizyon da izlemesi gereken birkaç dizisi vardır mutlaka.
  Niçin mutfakta ki Televizyon diye soracak olursanız hemen söyleyeyim. 'Ceketimi satar, sizi yine okuturum!' diyen babam, eve gelince hemen TV'nin karşısına oturur. Haberleri defalarca izledikten sonra izleyecek bir dizi mutlaka bulur! Hele birde maç varsa tamamdır. Misafir odasına kimse yaklaşamaz.
  Ben annemin babamın ellerinde hiç kitap görmedim. Okuma yazmaları olmasa anlayacağım. Sanki eğitim sadece diploma peşinde koşmakmış gibi anlamışlar.
  Bizim için 'saçını süpürge' ettiğini söyleyen annem ve 'ceketimi satar, sizi yine okuturum!' diyen babamın kendilerini eğitmek için hiç çaba sarf ettiğini görmedim.
  Bunları seninle niye paylaştığımı söyleyeyim öğretmenim.
  Anne babamı size şikayet etme niyetinde değilim. Ben onları çok seviyorum. Ancak onlara bu gerçekleri ben söylesem 'nankör evlat!' olurum. Lütfen bir sonraki veli toplantısında beni ve arkadaşlarımı anne ve babalarımıza şikayet etmeden önce, onlara çocuk eğitimi konusunda biraz bilgi verin.
  Karne notlarımızı saklayın, yaramazlıklarımızı gizleyin demiyorum. Notlarımız hakkında da bilgi verin, şikayetlerinizi de dile getirin.
  Ancak ailelerimizi bir araya toplamışken onlara eğitim verseniz. Özellikle 'Çocuk Eğitimi, Ergenlik döneminde iletişim' gibi konularda her toplantıda biraz bilgi verseniz, hem sizin işinizde kolaylaşmaz mı?
  Hababam sınıfındaki o sahneyi bilirsiniz öğretmenim! Hani Mahmut hoca tüm anne babaları sınıfa toplayıp, çocuklarının karnelerini onlara verdiği sahne… Orada Mahmut hoca diyor ki, 'Bu karneler sadece çocuklarınızın değil, aynı zamanda sizinde karneleriniz sayılır. Bu notlar sadece çocuklarınızın değil sizinde notlarınız.'
  Veli toplantılarına katılmayan ailelerden hep şikayet etmekte haklısınız. Ancak bazı arkadaşlarımın aileleri öğretmenlerinin tavırları yüzünden toplantılara katılmadıklarını söylüyorlar.

  Sevgili öğretmenim!
  Anne babamı sana şikayet ediyorum belki. Yaptıkları hataları cahilliklerinden yaptıklarını da biliyorum. Ancak geçen yıl ki öğretmenimin yaptıklarını düşününce üzülüyorum. Bir öğretmenin bunları bilmesi gerektiğini, ve böyle basit hatalar yapmaması gerektiğini düşünüyorum.
  Tekrar ediyorum. Annem babam cahil öğretmenim!
  Ya sen?

  alıntı

   
 2. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.105
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  harika bi paylşm olmuş...zevkle okudum..teşekkürler...
   
Annem babam cahil Öğretmenim! Ya sen? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Anne Babayla Yatan Çocuklar...

  Anne Babayla Yatan Çocuklar...

  Anne ve babasıyla birlikte yatan çocukların ileriki yaşamlarında sanıldığı gibi psikolojik sorun yaşamadığı bildirildi. ABDde yapılan bir araştırma, birlikte uyumanın sağlıklı olduğunu ve çocuğun gelişimi üzerinde uzun süreli etkisi bulunmadığını ortaya koydu. California Üniversitesinden Dr. Paul Okami, öncelikle ailelerden çocuklarının uyku planını sunmalarını istediklerini, buna göre,...
 2. Anne ya da Babasını Kaybeden Çocuklar için ne yapılmalı

  Anne ya da Babasını Kaybeden Çocuklar için ne yapılmalı

  Öksüz ya da yetim çocuğun davranışları, ölen ebeveynin cinsiyeti, diğer ebeveynin yeniden evlenip evlenmemesi ve başka kardeşlerin varlığına bağlı değişiklikler gösterir. Çocuğun öksüz ya da yetim kaldığı yaş, tepkilerde farklılıklara neden olur. Yaş dilimlerine göre tepkileri şöyle belirlenebilir: 7 yaş öncesinde sonuç pek ağır değildir. Çocuk çok küçüktür, ebeveynin yerine gelecek birini...
 3. Anne ya da Babasını Kaybeden Çocuk

  Anne ya da Babasını Kaybeden Çocuk

  babasını kaybeden çocuklar annesini kaybeden kızın şiiri babası ölenler için şiir Öksüz ya da yetim çocuğun davranışları ölen ebeveynin cinsiyeti diğer ebeveynin yeniden evlenip evlenmemesi ve başka kardeşlerin varlığına bağlı değişiklikler gösterir. Çocuğun öksüz ya da yetim kaldığı yaş tepkilerde farklılıklara neden olur. Yaş dilimlerine göre tepkileri şöyle belirlenebilir: 7 yaş öncesinde...
 4. Sen Babana...

  Sen Babana...

  baba, özel günler hakkında, babalar günü ile ilgili yazımızı burada bulabilirsiniz Hayatımızın en önemli insanlarıdır şüphesiz babalarımız... Yılda bir günde olsa onlara teşekkür edebilmek, sımsıkı sarılabilmek ve yüzlerinde ufak bir tebessüm oluşturabilmek istemektir Babalar Günü'nün anlamı... Şimdi bir telaş var her yerde O güne dair... Kimisi saray'a davet ediyor "Aslan...
 5. Babama Sen Söylesene Anne

  Babama Sen Söylesene Anne

  bu video çok güzel olmuş sizlerle de paylaşmak istedim anneler gününe çok güzel bir video babama sen söylesene anne. :) http://www.youtube.com/watch?v=-I4nRWS54Y4

Sayfayı Paylaş