Etiketler:
 1. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği

  Anormal Kanamalar

  Konu, 'Kadın Hastalıkları' kısmında ASİMELEK tarafından paylaşıldı.

  kanama,kadın hastalıkları,anormal kanamlar,sağlık,sağlık için bilgiler,kadın sağlığı,hastalıklar,nedenler,nasıl tedavi edilir.

  [​IMG]

  adınlarda sıkça görülen anormal kanamalar hakkında Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. İlyas Ayan'în söylediklerini sizlerle paylaşmak istedik.
  Anormal kanama nedir?

  Bu deyim menstruel kanama miktarının azalması, artması, kanama sıklığının azalması, ya da artması, menstruasyon kanamasının sürdüğü günlerin azalması ya da artması ve sık aralıklarla olan düzensiz kanamaları ifade etmek için kullanılmaktadır.

  Normal menstruel kanama bir adetin başlangıç gününden diğerinin başlangıç gününe kadar olan 28 ila 35 günlük zaman aralığını,2 ila 6 günlük kanama süresini,20-60 ml. Kan kaybı demektir.Eğer günlük değiştirilen pet sayısında iki veya daha fazla artış,kanamalı gün sayısının her zamankinden üç gün veya daha fazla artış olması,iki adet dönemi arasında kanamaların olması bir hastalığın ilk işaretleri olabilir.

  Kanamlar neden olur?

  Kanamaların başlıca 2 temel nedeni vardır:
  1-ORGANİK (gözle görülebilen veya çeşitli yollarla tespit edilebilen)

  NEDENLER

  •Gebelikle ilgili olanlar
  •Kötü huylu tümörler ( kanser )
  •Enfeksiyonlar
  •İyi huylu tümörler
  •Kan hastalıkları
  •Tiroid hastalıkları
  •Karaciğer hastalıkları

  ORGANİK NEDENİ OLMAYANLAR (Disfonksiyonel kanamalar da denir)

  Gebelikte olan anormal kanamalrın sebebi ektopik ( dış) gebelik,düşük tehdidi,missed abortus dediğimiz embriyonun gelişemeyip öldüğü durumlar,üzüm gebeliği denilen trofoblastik hastalıklar ve daha büyük gebeliklerde fetusun eşi ile ilgili hastalıklar olabilir.

  Anormal kanaya sebep olan en sık kanserler rahim ve rahim ağzı kanserleridir. Özellikle menapoza yakın ve menapozdan sonraki dönemlerde kanserler ilk akla gelen sebep olamlıdır. Otuzbeş yaş üzerinde anormal kanaması olan kadınlarda vajinal ultrason ve rahimiçinden kürtaj ve benzeri yollarla histopatolojik tetkik yapılmalıdır.

  Rahim içi iltihabı (endometrit),tüplerin iltihabı (salpenjit ) anormal kanamaya sebep olabilir.
  İyi huylu tümörler arasında en sık neden uterus myomları ve yumurtalık kistleridir. Yine sıklıkla karşılaştığımız nedenler arasında rahim ağzındaki yaralar ve polip denilen siğil benzeri oluşumlardır.

  Bazı kan hastalıklarında kanın pıhtılaşmasını sağlayan maddelerin eksikliği veya yokluğu nedeniyle anormal kanamalar olabilir. Bu hastalıkların bazıları doğumsal olabileceğinden özellikle ilk adet dönemlerinde kanaması aşırı olan kız çocuklarının ebeveynleri duyarlı olmalıdır.
  Anormal kanaması olan hastalarda tiroid hastalığının sebep olabileceği akılda tutulmalı, tiroid testleriyle araştırılmalıdır. Hipotiroidi sıklıkla rastlanılan bir durum olup, tedavi ile bu hastalar 3-6 ay içinde düzelmektedir.
  Karaciğer vücutta fabrika gibi çalışan bir organımız olup,hastalıklarında anormal kanamalar olabilir. Bunlardan en önemlisi de siroz hastalığıdır.

  Organik nedene bağlı olmayan anormal uterin kanamalar ise en sıklıkla genç yetişkin çağda görülürler. Altta yatan sebep çoğunlukla hormonaldir. Hormonal dengesizlik düzeltildiğinde şikayetler düzelebilir. Ancak tekrarlama ihtimali vardır. Bunlardan en sıklıkla rastlanılan ise polikistik over hastalığı denilen durumdur. Bu hastalıkta düzensiz kanamalar vücutta kıllanma artışı ve kilo almaua yatkınlık gibi şikayetler tabloya eklenmiş olabilir.
   
Anormal Kanamalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kim normal kim anormal

  kim normal kim anormal

  Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli nedenlerle kişinin düşüncesinde, ruh halinde yada davranışlarında sorun olması halidir. Ruh sağlığı ile Ruh hastalığı arasındaki fark nedir? Bazen cevap açıktır, bazen ise değil. Örneğin kafalarının içinde sesler duyan kişiler Şizofren olabilir. Yüce fikirleri olan kişilerde - Hiç bir tecrübesi yada eğitimi olmadan Türkiye’yi yönetebileceğine inanmak gibi -...
 2. Suyun 41 anormal davranışı

  Suyun 41 anormal davranışı

  1. Su olagan disi yuksek erime noktasina sahiptir. 2. Su olagan disi yuksek kaynama noktasina sahiptir. 3. Su olagan disi yuksek kritik noktaya sahiptir. 4. Su olagan disi yuksek yuzey gerilimine sahiptir. 5. Su olagan disi yuksek vizkoziteye sahiptir. 6. Su olagan disi yuksek buharlasma isisina sahiptir. 7. Su erirken hacmi kuculur. 8. Su 3.984°C ye kadar isitildikca artan yuksek...
 3. Psikoloji: Kim Normal, kim Anormal?

  Psikoloji: Kim Normal, kim Anormal?

  Psikolojik rahatsızlıklar, çeşitli nedenlerle kişinin düşüncesinde, ruh halinde yada davranışlarında sorun olması halidir. Ruh sağlığı ile Ruh hastalığı arasındaki fark nedir? Bazen cevap açıktır, bazen ise değil. Örneğin kafalarının içinde sesler duyan kişiler Şizofren olabilir. Yüce fikirleri olan kişilerde - Hiç bir tecrübesi yada eğitimi olmadan Türkiye’yi yönetebileceğine inanmak gibi -...
 4. Rahimde anormal kanamalar ve nedenleri

  Rahimde anormal kanamalar ve nedenleri

  anormal rahim kanamasi asiri kanama rahim ugurlari. sevgili meleklerim bir cogumuzda dis gebelikte yada normal zamanlarda bu tür anormal rahim kanamalar, adet düzensizligi olabiliyor oyüzden böyle durumlarda lütfen sagligimizi düsünerek tedavimizde gec kalmayalim ve rutin kontrolerimizi ertelemeyelim... Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1.Kadın Doğum Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr....
 5. Anormal kanamanın nedenleri

  Anormal kanamanın nedenleri

  Adet düzensizlikleri ve anormal kanamalar kadın hastalıkları ve doğum hekimine başvuranlar arasında en ön sıralarda yer alan bir sorundur. Adet düzensizlikleri yapan sebepler yaş gruplarına göre değişiklik gösterebilir. Sik rastlanan sebepleri aşağıya çıkartılmıştır. 1-YENİ DOĞAN DÖNEMİ Anneden geçen hormonların, doğum sonrası bebeğin kanında hızla seviye kaybetmesi neticesi, kız bebeklerde...

Sayfayı Paylaş