Antalya Altın Portakal Film Festivali İle İlgili Bilgiler

T

TİTAN

Forum Okuru
Antalya Altın Portakal Film Festivali İle İlgili Bilgiler
antalya altın portakal film festivali 2012
altın portakal film festivali 2012
Sevgili melekler, Akdeniz'in incisi güzel Antalya'nın simgelrinden biri haline gelmiş olan uluslararası bir festival Antalya Altın Portakal Film Festivali nedir sizlerle ayrıntılı bilgileri paylaşıyoruz bu sayfamızda...altin_portakal_film_festivali-34f.jpg1950`li yıların ortalarında tarihi Aspendos Tiyatrosu`nda düzenlenmeye başlayan konserler ve tiyatrolar Antalya Altın Portakal Film Festivali`nin temel taşını oluşturur.

Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve her yıl yaz aylarında yapılan gösteriler gelenekselleşir ve 60`lı yılların başına kadar bir şenlik havasında süregelir. Bu şenliğin gönüllü organizatörü sanata düşkünlüğü ile tanınan Dr. Avni TOLUNAY `dır.

Şenlik, uzun yıllar "Belediye Tabibi" olarak görev yapan merhum Tolunay`ın 1963 yılında Belediye Başkanı olmasıyla, sinemayı da bünyesinde alarak "Antalya Altın Portakal Film Festivali" ne dönüşür.

Dr. Avni TOLUNAY önce Antalya için bir amblem arayışı içinde olur ve yörenin simgesi olan portakalı, deniz, tarihsel öğeler ve Venüs heykeliyle bütünleştirir. Portakal sadece amblemin içine girmekle kalmaz, film festivalinin de ismi olur.

İlk festival ve büyük ilgi

1964 yılında güç koşullarla gerçekleştirilen ilk festivale ilgi gerçekten çok büyük olmuştur. Antalya Belediye Başkanı Dr. Avni TOLUNAY , ilk yılda halkın ilgisinden aldığı güçle, festivalin gelenekselleşeceğini ve bir bayrak yarışı gibi bu organizasyonun sonsuza kadar süreceğini ilan eder. Festivalin özdeki misyonunu ise "Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemek, Türk film yapımcısını nitelikli yapıtlar üretmeye teşvik ederek; Türk Sineması`nın uluslararası platforma açılmasına zemin hazırlamak" olarak belirler. Bu ilke ile doğan Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleşen Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, kısa sürede gösterdiği performans, sinema dünyasında yarattığı heyecan ile Türkiye`nin OSCAR `ı ünvanını alır.

1964 -1973 yılları arasında bu çizgide devam eden Altın Portakal Film Festivali 1973 yılında Belediye Başkanlığına seçilen Selahattin TONGUÇ tarafından da devam ettirilir. 1978 yılında Plastik Sanatları da bünyesine alan Festival, bu dalda uluslararası olarak gerçekleştirilir.

Kurumsal bir yapıya doğru

1985 yılına kadar Antalya Belediyesi önderliğinde gerçekleşen Festival o yıl, dönemin Belediye Başkanı Yener ULUSOY öncülüğünde kurulan Antalya Kültür Sanat Turizm Vakfı (AKSAV) tarafından organize edilmeye başlar. 1985 yılında Festival`e Akdeniz Akdeniz adlı Uluslararası Müzik Yarışmasını da ekleyerek yeni bir boyut katan Yener ULUSOY, Akdeniz ülkelerini kapsayan bu yarışmayı 1985 - 1988 yılları arasında Altın Portakal Film Festivali ile birlikte gerçekleştirir.

1989 - 1994 yılları arasında Belediye Meclis Üyeleri, turizm kuruluşları ve Antalya Ticaret Odası Temsilcilerinden oluşan FESTİVAL YÜRÜTME KURULU adlı platform tarafından organize edilen festival, 1995 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi önderliğinde kurulan Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı ile kurumsal bir yapıya kavuşur. Vakıf Eylül 2002 `den beri Antalya Kültür Sanat Vakfı adıyla hizmet vermektedir.

Dünyaya açılırken

29 Mayıs 2004 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul`da, AKSAV Yönetim Kurulu `na Menderes Türel (Başkan) Erdal Öner (Başkan Vekili), Erol İşbilir , Güngör Pekşen , Hasan Akıncıoğlu , Ünal Uzun , Osman Ayık ve Cengiz Haydar Barut seçildi.

Bu seçimden sonra rotasını " AVRASYA " olarak belirleyen ve hedefini "BİR DÜNYA FESTİVALİ " şeklinde tanımlayan Altın Portakal, 2005`i "uluslararası platforma geçiş yılı" olarak ilan etti.

Yeni bakış açısını Yeşilçam`ın endüstrileşmesi , Türk sinemasının dünyaya tanıtımı , Antalya ve Türkiye ekonomisine kültürel katma değer yaratılması olarak belirleyen Altın Portakal bundan sonra, Avrasya coğrafyasının ve bu coğrafya üzerindeki sinema dillerinin kendini ifade ettiği bir zemin haline geldi.

2005 yılında ilki yapılan Avrasya Uluslararası Film Festivali `ne 2006`da Uluslararası Avrasya Film Marketi eklendi. Avrupa`dan Asya`ya uzanan coğrafyada ilk defa Ulusal Festival, Uluslararası Festival ve Uluslararası Film Marketi`nin bir arada bulunduğu bir yapı oluşturuldu. Türk sinemasının dünyaya açıldığı yer olan Antalya , dünya sinema sektörünün de buluşma adresi haline geldi. Türkiye`de bir ilk olan Film Market ile festivalin ticari zeminini düzenlemek yolunda ilk adım da atılmış oldu.

Uluslararası Antalya Film Festivali

16-23 Eylül 2006 tarihleri arasında düzenlenen 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali , 2. Uluslararası Avrasya Film Festivali ve 1. Uluslararası Avrasya Film Fuarı `nın organizasyonu Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK Vakfı) işbirliğiyle ve Real Hipermarketler Zinciri ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Helen Mirren , Norman Jewison , Taylor Hackford , Faye Dunaway ve Irvin Kershner gibi dünyaca ünlü konukları ağırlayan Festival, oluşturduğu yeni yapıyla bir dünya festivali olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kanıtladı.
geziantalya.com
 
Üst