1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Antalya Altın Portakal Film Festivali İle İlgili Bilgiler

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  antalya altın portakal film festivali 2012 altın portakal film festivali 2012  Sevgili melekler, Akdeniz'in incisi güzel Antalya'nın simgelrinden biri haline gelmiş olan uluslararası bir festival Antalya Altın Portakal Film Festivali nedir sizlerle ayrıntılı bilgileri paylaşıyoruz bu sayfamızda...  [​IMG]


  1950`li yıların ortalarında tarihi Aspendos Tiyatrosu`nda düzenlenmeye başlayan konserler ve tiyatrolar Antalya Altın Portakal Film Festivali`nin temel taşını oluşturur.

  Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve her yıl yaz aylarında yapılan gösteriler gelenekselleşir ve 60`lı yılların başına kadar bir şenlik havasında süregelir. Bu şenliğin gönüllü organizatörü sanata düşkünlüğü ile tanınan Dr. Avni TOLUNAY `dır.

  Şenlik, uzun yıllar "Belediye Tabibi" olarak görev yapan merhum Tolunay`ın 1963 yılında Belediye Başkanı olmasıyla, sinemayı da bünyesinde alarak "Antalya Altın Portakal Film Festivali" ne dönüşür.

  Dr. Avni TOLUNAY önce Antalya için bir amblem arayışı içinde olur ve yörenin simgesi olan portakalı, deniz, tarihsel öğeler ve Venüs heykeliyle bütünleştirir. Portakal sadece amblemin içine girmekle kalmaz, film festivalinin de ismi olur.

  İlk festival ve büyük ilgi

  1964 yılında güç koşullarla gerçekleştirilen ilk festivale ilgi gerçekten çok büyük olmuştur. Antalya Belediye Başkanı Dr. Avni TOLUNAY , ilk yılda halkın ilgisinden aldığı güçle, festivalin gelenekselleşeceğini ve bir bayrak yarışı gibi bu organizasyonun sonsuza kadar süreceğini ilan eder. Festivalin özdeki misyonunu ise "Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemek, Türk film yapımcısını nitelikli yapıtlar üretmeye teşvik ederek; Türk Sineması`nın uluslararası platforma açılmasına zemin hazırlamak" olarak belirler. Bu ilke ile doğan Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gerçekleşen Altın Portakal Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, kısa sürede gösterdiği performans, sinema dünyasında yarattığı heyecan ile Türkiye`nin OSCAR `ı ünvanını alır.

  1964 -1973 yılları arasında bu çizgide devam eden Altın Portakal Film Festivali 1973 yılında Belediye Başkanlığına seçilen Selahattin TONGUÇ tarafından da devam ettirilir. 1978 yılında Plastik Sanatları da bünyesine alan Festival, bu dalda uluslararası olarak gerçekleştirilir.

  Kurumsal bir yapıya doğru

  1985 yılına kadar Antalya Belediyesi önderliğinde gerçekleşen Festival o yıl, dönemin Belediye Başkanı Yener ULUSOY öncülüğünde kurulan Antalya Kültür Sanat Turizm Vakfı (AKSAV) tarafından organize edilmeye başlar. 1985 yılında Festival`e Akdeniz Akdeniz adlı Uluslararası Müzik Yarışmasını da ekleyerek yeni bir boyut katan Yener ULUSOY, Akdeniz ülkelerini kapsayan bu yarışmayı 1985 - 1988 yılları arasında Altın Portakal Film Festivali ile birlikte gerçekleştirir.

  1989 - 1994 yılları arasında Belediye Meclis Üyeleri, turizm kuruluşları ve Antalya Ticaret Odası Temsilcilerinden oluşan FESTİVAL YÜRÜTME KURULU adlı platform tarafından organize edilen festival, 1995 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi önderliğinde kurulan Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı ile kurumsal bir yapıya kavuşur. Vakıf Eylül 2002 `den beri Antalya Kültür Sanat Vakfı adıyla hizmet vermektedir.

  Dünyaya açılırken

  29 Mayıs 2004 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul`da, AKSAV Yönetim Kurulu `na Menderes Türel (Başkan) Erdal Öner (Başkan Vekili), Erol İşbilir , Güngör Pekşen , Hasan Akıncıoğlu , Ünal Uzun , Osman Ayık ve Cengiz Haydar Barut seçildi.

  Bu seçimden sonra rotasını " AVRASYA " olarak belirleyen ve hedefini "BİR DÜNYA FESTİVALİ " şeklinde tanımlayan Altın Portakal, 2005`i "uluslararası platforma geçiş yılı" olarak ilan etti.

  Yeni bakış açısını Yeşilçam`ın endüstrileşmesi , Türk sinemasının dünyaya tanıtımı , Antalya ve Türkiye ekonomisine kültürel katma değer yaratılması olarak belirleyen Altın Portakal bundan sonra, Avrasya coğrafyasının ve bu coğrafya üzerindeki sinema dillerinin kendini ifade ettiği bir zemin haline geldi.

  2005 yılında ilki yapılan Avrasya Uluslararası Film Festivali `ne 2006`da Uluslararası Avrasya Film Marketi eklendi. Avrupa`dan Asya`ya uzanan coğrafyada ilk defa Ulusal Festival, Uluslararası Festival ve Uluslararası Film Marketi`nin bir arada bulunduğu bir yapı oluşturuldu. Türk sinemasının dünyaya açıldığı yer olan Antalya , dünya sinema sektörünün de buluşma adresi haline geldi. Türkiye`de bir ilk olan Film Market ile festivalin ticari zeminini düzenlemek yolunda ilk adım da atılmış oldu.

  Uluslararası Antalya Film Festivali

  16-23 Eylül 2006 tarihleri arasında düzenlenen 43. Antalya Altın Portakal Film Festivali , 2. Uluslararası Avrasya Film Festivali ve 1. Uluslararası Avrasya Film Fuarı `nın organizasyonu Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) ve Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK Vakfı) işbirliğiyle ve Real Hipermarketler Zinciri ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Helen Mirren , Norman Jewison , Taylor Hackford , Faye Dunaway ve Irvin Kershner gibi dünyaca ünlü konukları ağırlayan Festival, oluşturduğu yeni yapıyla bir dünya festivali olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini kanıtladı.
  geziantalya.com
   
Antalya Altın Portakal Film Festivali İle İlgili Bilgiler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Film Yarışması'nın jüri üyeleri belirlen

  Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Film Yarışması'nın jüri üyeleri belirlen

  Altın Portakal'da jüri üyeleri belli oldu Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Film Yarışması'nın jüri üyeleri belirlendi. Festivali düzenleyen Antalya Kültür ve Sanat Vakfından yapılan açıklamaya göre, Türk filmlerinin yarışacağı ulusal yarışmada jüri başkanlığını Tuncel Kurtiz, Uluslararası Avrasya Film Festivali'nin jüri başkanlığını ise ''Temel İçgüdü'', ''Robocop'' gibi...
 2. 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Yarışma filmleri belirlendi.

  45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Yarışma filmleri belirlendi.

  Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK Vakfı) ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV)'nın işbirliğinde 10-19 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 45. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Ulusal Yarışma filmleri belirlendi. Festivale bu yıl uzun metrajlı 34, kısa metrajlı 236, belgesel dalında 87 film başvurdu. Atilla Dorsay, Mithat Alam, Serap Aksoy, Erkan...
 3. Bu yıl 45'inci kez düzenlenen antalya altın portakal film festivali başladı

  Bu yıl 45'inci kez düzenlenen antalya altın portakal film festivali başladı

  BU YIL 45'İNCİ KEZ DÜZENLENEN ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE BAŞLADI Sinemanın ustaları ve onlara verilen ödüller bir yana geceye damgasını beyazperdenin efsane yıldızlarından Jacqueline Bisset ve Türkiye'deki ilk sinema ödülünü alan Hülya Avşar vurdu. 50'nin üzerinde unutulmaz filmde rol alan ve bir dönemin en göz kamaştıran yıldızlarından olan Bisset,...
 4. 2012 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Yarışacak Filmler Belli Oldu

  2012 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Yarışacak Filmler Belli Oldu

  Altın Portakal için yarışacak filmler belli oldu Altın Portakal için yarışacak filmler açıklandı Sevgili melekler, her yıl Antalya'da düzenlenen Altın Portakal için yarışacak filmler belli oldu. Antalya'nın simgelerinden biri haline gelen Altın Portakal Film Festivali bu yıl 6-12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Antalya Kültür Sanat Vakfı...
 5. 50.Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Dağıtıldı

  50.Altın Portakal Film Festivali Ödülleri Dağıtıldı

  50.altın portakal film festivali, altın portakal 2013, altın portakal film festivali 2013 ödülleri Sevgili melekler, bu yıl 50.si düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Bu yıl en iyi film ödülü iki filme birden verildi. Ödülü 'Kusursuzlar’la paylaşan 'Cennetten Kovulmak’ filminin yönetmeni Ferit Karahan, salonu Kürtçe selamladı. İşte ödül gecesi ile...

Sayfayı Paylaş