Antalya'da Bayanlara Özel Otopark!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
Antalya'da Bayanlara Özel Otopark!
antalyada bayanlar için otopark, antalyada pembe otopark, antalyada kadınlar için otopark

Antalya'da bulunan bir alışveriş merkezi Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek bayanlara özel park alanı olan otoparkını hizmete açtı. Birçok bayanın park alanı sorunu yaşamasından dolayı açılan otopark gündem de oldukça ilgi uyandırdı. haber ile ilgili detaylar ise şöyle;
otopark.jpg

Antalya’daki bir AVM, otoparkta kadınlar için ‘pembe park’ alanları oluşturdu.

Üzerinde şapkalı kadın figürünün bulunduğu park alanları kadınların araçlarını daha rahat park etmesi için de normalden 1 metre daha geniş yapıldı. Ancak Türkiye ’deki bu ilk uygulamaya kadınlar cinsiyet ayrımcılığı içerdiği için tepkili.
Normalden bir metre geniş

Alman Federal Ayrımcılıkla Mücadele Kurumu tarafından “insan haklarına aykırı olduğu” gerekçesiyle mahkemeye bile taşınan kadın otoparkının Türkiye’deki ilk örneği Markantalya AVM’de uygulanmaya başladı. Ağustos 2013’te açılan 4 katlı alışveriş merkezinin 3 bin araçlık otoparkında 500 araç yeri kadınlara ayrıldı. Pembe şeritlerle sınırlandırılan araç yerlerinin hepsinin önüne şapka takan bir kadın portresi de çizildi. Sadece kadınların park etmesi için ayrılan alanlara daha çok erkeklerin park ettiği belirlendi.

Türkiye’de ilk kez uygulanan kadın park alanını çizen OCC Dizayn’dan Kadir Benek, “Çin, Almanya, Hollanda, İngiltere ve Belçika gibi ülkelerde uygulanan sistemi nasıl yapacağımızı araştırdık. Normalde 5 metre olan park standardını uyguladık. Ama 1 metre daha geniş bir alan ayırdık. Böylece kadınlar geri geri daha rahat gelirken, kapılar açılsa bile iki araç birbirine temas etmiyor” diye konuştu.

Markantalya AVM Reklam ve Pazarlama Uzmanı Sevgi Yazgan ise, “Kadın sürücülerimizin otoparkta araçlarını daha rahat park etmeleri için geliştirdik. Şu ana kadar tek şikâyet kadın parklarına erkeklerin park etmesi yönünde” dedi.

Kadına ayrı otopark uygulaması 2008 yılında İstanbul Otopark İşletmeleri Ticaret A.Ş. (İSPARK) tarafından da denenmişti. “Haremlik-Selamlık” tartışmaları sonrasında gösterilen tepkiler üzerine uygulama kaldırılmıştı.
Avrupa neden yaptı

Benzer uygulama Almanya Triberg Belediyesinde de gerçekleşmişti. Belediye Başkanı Gallus Strobel gerekçe olarak kadınların otoparklarda tacize uğramalarını göstermişti. 2009 yılında yine benzer uygulama Çin’in Hıbey eyaletinde yapılmış gerekçe olarak da kadın sürücülerin yaptığı kazalar sunulmuştu.
 

Benzer İçerikler

SadmiN
Cevaplar
1
Görüntüleme
688
tuqqce
tuqqce
M
Cevaplar
4
Görüntüleme
2K
NuRoVSkİ
NuRoVSkİ
KızılÖtesi
Cevaplar
2
Görüntüleme
12K
mislinay
mislinay
Bilge Gökçen
Cevaplar
4
Görüntüleme
5K
FiRaRi_MeLeK
FiRaRi_MeLeK
Üst