Antartİka'nin Altinda Esrarengİz GÖller

PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Antartİka'nin Altinda Esrarengİz GÖller
ANTARTİKA'NIN ALTINDA ESRARENGİZ GÖLLERScience (Bilim) dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, uzaydan gönderilen lazer ışınlarıyla, Antarktika’nın altında, bazılarının yüzölçümü yüz binlerce kilometre olan göller bulundu.


Science (Bilim) dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, uzaydan gönderilen lazer ışınlarıyla, Antarktika’nın altında, bazılarının yüzölçümü yüz binlerce kilometre olan göller bulundu.

Bazıları buz tabakasının 700 metre altında yatan bu göllerin suyu o denli hızla dolup çekiliyor ki, bu hareketleri uydulardan yapılan gözlemlerle görebilmek mümkün olabiliyor.
Dergide yayınlanan makalenin yazarı Helen Fricker, bu göllerin, küresel ısınmadan dolayı oluşmadığını, çünkü bulundukları derinliğin yüzeydeki sıcaklık değişimlerinden etkilenmeyecek kadar derin olduğunu, ama bu göllerin “nasıl hareket ettiğini” bilmenin, iklim değişikliklerinin Antarktika buz tabakasını nasıl etkilediğini bilmek açısından önemli olduğunu söyledi.
Dünyanın temiz su stokunun yüzde 90’ı, Antarktika’yı kaplayan buz takabasında bulunuyor ve bilim adamları, bu buz tabakasının tamamıyla erimesi durumunda dünyada deniz düzeyinin 7 metre yükseleceğini hesaplıyorlar. Deniz düzeyindeki 1 metrelik bir yükselmenin bile büyük felaketlere yol açacağı belirtiliyor.
Fricker, “iklim değiştiği için Antarktika buz tabakasına ne olacağını önceden öngörmek zorundayız” dedi ve şu anda kullanılan bilgisayar modellerinin, buz tabakasının altındaki göllerin hareketlerini içermediğine dikkati çekti. Bu inceleme, 2003-2006 yılları arasında yapıldı.
 
Üst