1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.217
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  Antibiyotik Hamileliği Sonlandırırmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  antibiyotik düşüğe neden olurmu,antibiyotik kullandım bebeğe zararı olurmu,antibiyotik gebeliği sonlandırırmı,hamilelikte antibiyotik kullanımı hakkında bilgiler < Konu Resmi..>


  Antibiyotikler özellikle bakteriyel kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılan ve bilinen en etkili ilaçlardır. Antibiyotiklerin mikropların üremesini durdurucu ve bakterileri öldürücü özelliği ile eski çağlarda amansız hastalık olan bir çok rahatsızlığa günümüzde derman olduğunu biliyoruz. İnsanın yaşam döngüsünün her anında hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkların büyük bir çoğunluğunda ise antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bayanların kritik dönemleri olan hamilelikte antibiyotik kullanımı ise çoğu hamile hanım tarafından merak edilen bir sorudur. Hamilelikte antibiyotik kullanmak yasaktır veya serbesttir şeklinde ezberci bir cevapla bunu yanıtlamak yerine olayın bilimsel yönlerini dikkate alarak sizlere cevap hazırlamak istedik.

  Öncelikle antibiyotiğin türüne göre “Hamilelikte Antibiyotik Kullanılırmı” sorusu değişik yanıtlar bulacaktır. Bazı antibiyotiklerin hamilelikte alınmasının bebeğe veya anneye herhangi bir zarr vermediği, kısaca güvenli olduğu söylenmektedir. Ancak antibiyotiklerin büyük bir kısmı ise bebeğin anne karnındaki gelişimine zarar verebilmektedir. Hatta bazı antibiyotik çeşitleri gebelikte kullanıldığı takdirde düşüğe yol açabilmektedir. antibiyotik gebeliği sonlandırırmı sorusunun yanıtı da yine antibiyotiğin çeşidine göre değişkenlik göstermektedir.

  Sizlere verebileceğimiz en önemli tavsiye, doktor reçetesi olmadan hiç bir antibiyotiği hamilelik döneminde kullanmamanızdır.

  Gebelikte Antibiyotik Kullanılırmı?

  Anne çok hasta olmuşsa ve bu hastalık hamileliğe ciddi anlamda zarar verebilme riski taşıyorsa bu durumda anneye doktor reçetesi ile hamileliğe zarar vermeyen antibiyotik ilaçlardan verilebilir. Bazı durumlarda, anne hamile olmadığında iyileştirici ve tedavi edici etkisi olan bir takım antibiotikler, hamilelik döneminde hastalığı iyileştirmekten daha fazla anneye zarar vermektedir.

  Hangi Antibiotikler Hamilelikte Zararlıdır?  Bazı durumlarda ise alınan antibiyotiğin bebeğe zararlı etkileri, kullanıldıkları süre ve dozaj ile yakından ilişkili olmaktadır. Bu yazdıklarımız kesinlikle doktor tavsiyesi yerine geçmesin ve hamilelik döneminde hasta olduğunuzda buzdolabında duran antibiyotikleri doktora danışmadan kesinlikle tüketmeyin. Bununla birlikte özellikle penisilin türevleri olan amoksisilin ve ampisilin , sefalosporinler (örneğin sefaleksin gibi), ve eritromisin gibi geleneksel antibiyotiklerin hamile annelere pek bir zararının olmadığı bilinmektedir. Diğer yandan bazı uzmanlar, Metronidazol türü kadın hastalıkları ve vajina akıntılarını iyileştiren antibiyotiklerin bebeklerde kusurlu doğumlara yol açtığını iddia ediyorlar. Her ne kadar son dönemlerde yapılan bilimsel araştırmalar doğrultusunda, bebeklerdeki doğum kusurları ile hamilelikte metronidazol kullanımı (trichomoniasis ve bakteriyel vajinozis olarak bilinen vajinal enfeksiyonların yanı sıra diğer tür enfeksiyonların da tedavisinde kullanılan bir antibiyotiktir) arasında doğrudan bir bilimsel ilişki kurulamamışsa da ihtiyatlı olmakta fayda olduğu düşüncesindeyim.

  Şayet hamilelikte idrar yolu enfeksiyonuna yakalandıysanız veya böbrek iltihaplanması gibi bir şikayetiniz oluştuysa doktorunuz size muhtemelen nitrofurantoin (ticari adı Macrodantin veya Macrobid) kullanmanızı tavsiye edecek ve bu yönde reçete yazacaktır. Bu antibiyotik, hamileliğin geri kalan döneminde sizleri bu tür enfeksiyonlara karşı koruyacaktır. Ancak nitrofurantoin etken maddeli antibiyotikleri gebeliğin 36′ncı haftasına kadar kullanmanıza müsade ediliyor. Bu süreden sonra nitrofurantoin kullanımının bebeğin alyuvar hücrelerinde az da olsa bir takım hasarlara yol açtığı bilinmektedir.

  Trimetoprim (Trimethoprim) etken maddesi de genellikle kadınlarda idrar yolu bakteriyel hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bactrim ve Septra gibi markalarla satılan Trimetoprim içerikli antibiyotikler de anne karnındaki ceninin folik asitten faydalanmasına engel olmakta ve folik asit emilimini azalmaktadır. Bu da bebeklerde folik asit eksikliğinden kaynaklanan nöral tüp defekti ve daha başka doğumsal kusurların ortaya çıkma riskini artırmaktadır. Kaldı ki bu antibiyotiği alma veya almama konusunda bir seçeneğiniz yoksa en azından günlük olarak folik asit alımını vitamin takviyeleri ile yapmanız uygun olacaktır.

  Son olarak annelerde tüberkülözü tedavi eden streptomisin türü Antibiyotiklerin bebeklerde sağırlığa neden olduğu, ve diğer tetrasiklin grubu minosiklin, oksitetrasiklin, doksisiklin gibi sivilce tedavisinde ve solunum yolu hatalıkları için kullanılan antibiyotik ilaçların ise anne karnındaki bebeklerin diş ve kemik gelişimini engellediği tespit edilmiştir.

  Antibiyotik Hebeliği Sonlandırırmı?

  Her ne kadar antibiyotik kullanımının hamileliği sonlandırdığı ve hamilelikte düşük yapma riskini artırdığına ilişkin bir bilimsel ispat yoksa da düşük yapma riski yüksek olan gruptaki anne adaylarının dikkatli olmasında fayda vardır.

   
Antibiyotik Hamileliği Sonlandırırmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. antibiyotikler gribe fayda etmiyor

  antibiyotikler gribe fayda etmiyor

  antibiyotikler gribe fayda etmiyor Antibiyotikler gribe fayda etmiyor Grip, influenza virüsünün yol açtığı bir solunum yolu hastalığı olup, genel olarak ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları, öksürük, halsizlik gibi şikayetlerle kendini gösterir. Bunlar diğer solunum yolu virüslerinin de yarattığı şikayetlerle benzerdir ve ayrım yapmak kolay değildir. Ancak gripte bu...
 2. Antibiyotikler

  Antibiyotikler

  Antibiyotikler -------------------------------------------------------------------------------- KOMŞUNUN ANTİBİYOTİĞİ NEDEN SİZE UYMAZ? Antibiyotik Nedir? Antibiyotikler Her Mikrobik Hastalığı İyileştirir mi? Antibiyotikler Nereden Alınır? Reçetesiz Antibiyotik Alamaz mıyız? Tanıdığım bir kimse ile aynı rahatsızlıklarım var, onun kullandığı ilacı kullanmamın ne sakıncası olabilir?...
 3. Antibiyotike dikkat!

  Antibiyotike dikkat!

  antibiyotik kullanirken dikkat antibiyotik nelere dikkat edelim antibiyotik alirken dikkat edilecekler. Antibiyotik kullanırken dikkat edelim sevgili arkadaslar.... "Antibiyotiklerin yanlış kullanımı bakterilerin antibiyotik tedavisine direnç kazanmalarına yol açar" Gelişi güzel antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu belirten Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri,...
 4. Tarlusal gebe kalmayı engellermi ?

  Tarlusal gebe kalmayı engellermi ?

  Tarlusal kadınlar için adet söktürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Yani normalde olması gereken adet kanamasının başlamaması durumunda, yapılan testler sonucunda herhangi bir şekilde gebelik tespit edilmezse, adet kanamasının başlaması için kullanılmaktadır. Kadınlar arasında oldukça yaygın bir yanılgı ise Tarlusal adı adet söktürücünün gebeliği engellediğidir. Genellikle tarlusal gebeliği...
 5. antibiyotik kullandığımda mantar oluyorum

  antibiyotik kullandığımda mantar oluyorum

  merhabalar ben sık sık gribal enfeksiyon geçiriyorum ve geçirdiğim süre için de faranjit problemi de yaşıyorum. Doktora gittiğim de ise bana yan ilaçlarla birlikte antibiyotik veriliyor. Ama antibiyotik kullanımı artık benim için kabus haline geldi çünkü ne zaman bu ilacı kullansam genital mantar oluyorum ve çok büyük problemler yaşıyorum. Bunu çok denedim her antibiyotik kullandığım da mantar...

Sayfayı Paylaş