Antidepresan kullanmak..

A

ahueda

Aktif Üye
Üye
Antidepresan kullanmak..
antidepresan ilac antidepresan kullanmak antidepresan nedir.

Antidepresan kullanımı bebeklerde otizm riskini üç kat ve 24 yaşın altındaki gençlerde intihar riskini ciddi oranda arttırıyor..
PSİKOFARMAKOLOJİ Derneği tarafından düzenlenen 4’üncü Ulusal Psikofarmakoloji Kongresi’ne katılmak üzere Antalya’ya gelen Amerikalı psikoloji uzmanı Prof. Dr. Irving Kirsch, hamilelik döneminde antidepresan kullanımının bebeklerde otizm riskini üç kat ve 24 yaşın altındaki gençlerde intihar riskini ciddi oranda arttırdığını savundu.

ABD’de 2008 yılında yayımlanan ’İmparatorun Yeni İlaçları: Antidepresan Mitini Çürütmek’ kitabıyla tıp dünyasında deprem etkisi yaratan Prof. Dr. Irving Kirsch, Psikofarmakoloji Derneği tarafından düzenlenen 4’üncü Ulusal Psikofarmakoloji Kongresi’ne katılmak üzere Antalya’ya geldi. Antalya’nın turizm beldesi Belek’te düzenlenen kongreye katılan Prof. Dr. Kirsch, son dönemde ortaya çıkan ’antidepresan ve intihar riski’ üzerine görüşlerini açıkladı.

"Antidepresanlar gençlerde, özellikle 24 yaşın altındaki grupta çok ciddi oranda intihar riskini artırıyor" diyen Prof. Dr. Irving Kirsch, bazı ülkelerde antidepresan ilaçların prospektüslerinde intihar riskini artırabileceği yönünde uyarılar bulunduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Kirsch, antidepresanların son derece korkunç riskleri olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Kirsch, "Antidepresan kullanan kişilerin yüzde 80’inde ****** fonksiyon bozuklukları görülüyor. Azalan ****** istek, ereksiyon problemi, orgazm süresinin gereğinden fazla uzun ya da kısa olması, ****** uyarı eksikliği gibi. Diğer riskler inme, ölümler... Hatta hamilelikte antidepresan kullanımında bebekte otizm görülme riski 3 kat artıyor" diye konuştu.

Prof. Dr. Irving Kirsch, antidepresan kullanımının ayrıca bağımlılılık yarattığını ve insanların antidepresana bağımlı hale geldiğini belirtti. Prof. Dr. Kirsch, "Tedavi bittikten sonra antidepresanları kesince 3- 5 haftalık süre zarfında depresyonun nüksetme ihtimali çok yüksek" dedi.

Prof. Dr. Kirsch, tedavi için "Mutlaka yardım" derken, antidepresan yerine fiziksel egzersiz önerdi. Haftada üç defa fiziksel egzersizin kısa vadede antidepresanlarla aynı oranda, uzun vadede antidepresanlardan daha iyi sonuç verdiğini belirten Prof. Dr. Kirsch, fiziksel egzersizle tedavi sonrası depresyonun nüksetme ihtimalinin ortadan kalktığını söyledi. Terapinin de tedavide bir seçenek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Irving Kirsch, akupunktur ve meditasyonun da denenebileceğini, ilaç kullanımının ise en son çare olduğunu kaydetti.
 
Üst