Apollon Tapınağı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Apollon Tapınağı
apollon tapınağı hikayesi apollon tapınağı efsanesi artemis efsanesi didim
apollon.jpg


Apollon Tapınağı

Didim Apollon Tapınağı (Didymalon), Milet'e bağlı bir kahinin ikamet yeri ve mabet olarak bilinir. Fakat son kazılarda Didim'in aynı zamanda yoğun bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmıştır.

Didymalon isminin Apollo'nun ikiz kız kardeşi Artemis'ten geldiği düşünülmüştür. Tapınak Atemision ve Didymaion adındaki ikiz kardeşler için yapılmıştır.

Artemis Anadolu'da çok önemli yeri olan ana tanrıça Kibele ile yakından bağlantılıdır. Ayrıca, Hitit yazılı kaynaklarında adı geçen tanrı Apulunas ile özleştirilen Apollo, rasyonel sezgiyi, gücü, güzel sanatları ve ışığı temsil eder; bununla birlikte geleceği tahmin etme yeteneği ile de bilinirdi.

Tapınağa ulaşmak için Kuşadası'dan çıkıp, Priene ve Milet'i gördükten sonra Didim'e gelmenizi tavsiye ederiz!

Tapınak MÖ.6.yy'dan kalma arkaik tapınağının üzerine inşa edilmiştir. M.0.550 yıllarında, kehanet odasını barındıran küçük tapınağı içine alacak şekilde büyük bir tapınağın inşaatına başlanmıştır. Fakat Persler tapınağı yaktıktan sonra ancak Büyük İskender zamanında inşasına devam edilmiştir. 120 sütunlu dev bir yapı haline gelen tapınağın inşası Bizans zamanında bile devam etmiştir.
 
apollon tapinaginda yeni kazi aramalari yapiliyordu gôrdùgùmde cok enterasan objeler cikmisti.tarihi tarihi yapilari elimden geldikce gezip gôrùyorum.
 
Geri
Üst