Apsen Kolorado Kayak Merkezi

THESECRET

THESECRET

"Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"
Apsen Kolorado Kayak Merkezi
apsen kolorado kayak merkezi nerdedir,apsen kolorado kayak merkezine nasıl gidilir,apsen kolorado kayak merkezinde nerde kalınır,apsen kolorado kayak merkezinde ne yenir,apsen kolorado kayak merkezi hakkında bilgiler

Yılın 300 günü güneşle yıkanan, toplam 65 milli park, orman ve eyalet parkından oluşan, 26 ünlü kayak merkezine sahip Kolorado, ABD’nin kayakseverlere en büyük armağanı. Bu kış yolunuz Kolorado’ya düşerse kayak dışında, Grand Junction’da chardonnay veya merlot üzümlerinden yapılan yerel şarapların tadına bakabilir, Gleenwood Springs ve Hot Sulphur Springs’deki kışın da açık olan sıcak su banyolarına gidebilirsiniz. Bu bölge gurmeler için de bir cennet, sadece Aspen’de dünyaca ünlü şeflere ait 150 bar ve restoran var. Bu arada dünyanın en pahalı evlerinden biri Kolorado’nun en gözde kayak merkezi Aspen’de bulunuyor. Suudi Arabistanlı Prens Bandar bin Sultan’a ait ve değeri 135 milyon dolar olan, 32 odalı, 5200 m2’lik malikane Hala Ranch adını taşıyor ve Beyaz Saray’dan bile büyük!

ASPEN

Aspen’in dünya jet sosyetesinin akın ettiği, en lüks ve en pahalı kayak merkezlerinden biri olduğunu herkes bilir, gene de onlarca özel uçağın inip kalktığı havaalanı, otelleri, kayak pistleri, mağazaları ile Aspen “para”, “pahalı” ve “lüks” kavramlarınızı alt üst etmek üzere sizi bekliyor. Rocky Dağları arasına saklanmış bir doğa harikası ve dünyaca ünlü bir kayak merkezi Aspen. Dünyaya yaklaşık 1350 metreden bakmanızı sağlıyor. Lüksü ve rahatlığı, sporu ve gece hayatını bir arada yaşatıyor.

Asıl halkı olan Ute yerlileri gümüş madenleriyle çevrili bir alanda yaşadıklarını bilmeden buraya “Parlayan Dağlar” adını takmışlar. Bir dönem Ute City (Ute Şehri) olarak da tanınmış. Ancak daha sonraki yıllarda adı değişmiş; etrafta bolca bulunan bir çeşit kavak ağacı (aspen) 19. yüzyıl sonlarına doğru şehre bugün bildiğimiz ismini vermiş. Birkaç yıl içinde de ülkenin gümüş üretim merkezi haline gelmiş. Ne yazık ki 1893 senesindeki ekonomik kriz Aspen’i de vurmuş ve kapanan gümüş madenleri yüzünden işsizlik artmış. Başlayan göç ile şehirde kalanlar yeni iş alanları yaratmak için ellerindeki malzemeye bakmışlar ve kışın manzaraya hakim olan kar ilişmiş gözlerine. II. Dünya Savaşı ile bir süre askıya alınan proje savaş sonrası artan bir hızla devam etmiş. Ev sahipliği yaptığı çeşitli kayak şampiyonaları ününü artırmış. Bugünse dünya jet sosyetesini, sanatçıları ve daha pek çok tanınmış insanı ağırlıyor şehir. Aspen aynı zamanda milyonlarca dolarlık evleri de göreceğiniz bir gör ve görül mekanı.
a12.jpg
alpdalar6.jpg
ap.jpg
ap1.Jpeg
ap3.jpg
ap4.jpg
 
Üst