Araba Camlarının Kırılış Şekli Neden Örümcek Ağı Biçiminde olur?

T

TİTAN

Forum Okuru
Araba Camlarının Kırılış Şekli Neden Örümcek Ağı Biçiminde olur?
araba camları, neden örümcek ağı şeklinde kırılırlar, sebepleri, dayanıklılığı, resimleri, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

https://www.meleklermekani.com/imagehosting/araba cami-5c.jpg

Sevgili melekler,
Televizyonlarda otomobil kazalarını izlerken dikkat etmişsinizdir.Camların kırılış şekli hep örümcek ağı şeklindedir.Bunun camın kalınlığıyla ilgisi olduğunu düşünmüşümdür.
Gerçekten de öyleymiş..

Araba üretiminin ilk yıllarında arabalar da kullanılan camlar normal evlerimizde kullanılan camlardandı. Fakat oluşan kazalar ve diğer darbeler sonucunda camlar olduğu gibi kırılıp büyük parçalar haline şoförün ve diğer yolcuların büyük yaralar almasına neden oluyordu. Bu durumun büyük bir tehlike olduğunu farkeden araba üreticileri ise yeni ve daha sağlam bir cam üretmeyi başardı. Bu cam aslında arasında sağlam ve saydam yapıda olan bir plastiğe iki camın yapıştırılması ile mümkün oldu. Bu sayede camın iki yüzeyide bir plastikle buluşmuş oldu.

Yapılan camın aslında darbelere karşı daha sağlam olmasındaki ayrıntı ise gelen darbelerin camın yüzeyinden tüm bölüme yansıtılması ile mümkün olmaktadır. Yani gelen darbe ilk olarak değdiği noktaya daha sonra ise arkadaki plastik malzeme yardımıyla tüm yüzeye doğru olmaktadır. Bunun sonucunda ise cam örümcek ağı şeklinde bir kırılma göstermektedir.

Küçük darbelerde sadece o bölge küçük zarar görürken orta ölçekli darbelerde ise ince çizgiler cam üzerinde oluşabilmektedir. Bir çok avantajı kazandıran bu camlarında yine trafiği olumsuz etkileyen bazı dezavantajlarıda vardır. Bu dezavantaj ise küçük kazalarda camın aniden örümcek aüı şeklinde kırılması ve aracı kullanan kişinin yolu görememesidir. Daha az kayıpla olaydan kurtulunabilecek kazalar bu nedenle daha büyük bir hale gelmektedir. Bu konuda çalışmalarını sürdüren otomobil üreticileri çok yakın bir süre içinde yeni teknolojilerini insanların huzuruna sunacak.
 
Üst