Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Arabada Bebek Güvenliği Nasıl Sağlanır ?

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  bebek güvenliği bebek oto koltuğu


  Doğumdan sonra bebeğinizin ilk anları hastanede geçtikten sonra artık eve dönüş zamanı gelince, dışarı adımınızı atar atmaz bebek güvenliği konusunda ekstra bir sorumluluk sahibi olursunuz melekler :) Bu yüzden doğumdan önce gereken tedbirleri almış olmanız gerekir. Almanız gereken ilk tedbir de bebeğinizi yerleştireceğiniz bir oto koltuğu almak olmalıdır. Aşağıda ki makalemizde oto koltuğu ve araçlarda bebek güvenliği hususlarında bazı bilgilere yer veriyoruz :)


  < Konu Resmi..>  Bir oto koltuğu almak, bebeğinizin güvenliği konusunda yapabileceğiniz sadece ilk adımdır, ama önemli olan bir diğer konu da oto koltuğunu arabanıza doğru bir şekilde yerleştirmeniz olacaktır. Yapılan araştırmalara göre; oto koltuklarının %85’i doğru yerleştirilmemektedir. Bu yüzden kullanım talimatının iyi okunması gerekir. Oto koltuğu aracın koltuğuna mümkün olduğunca sıkı bir şekilde yerleştirilmelidir. Bir kez yerleştirildikten sonra, koltuğu mümkün olduğunca yerinden oynatmamak gerekir.

  Koltuğa bebeğinizi oturttuktan sonra oto koltuğunun emniyet kemerleri omuzlarından ve omuzlarının altından bebeğinizi kavramalıdır. Emniyet kemerleri rahat ve düzgün bir şekilde durmalıdır.

  Oto Koltuğuyla İlgili Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

  Yolculuğunuz çok kısa bile olsa her zaman oto koltuğunuzu kullanın.

  Oto koltuğunu arabaya doğru biçimde yerleştirmek için kullanım kılavuzundaki talimatları iyi bir şekilde okuyun.

  Alacağınız oto koltuğunun arabanızın koltuğuyla uyumlu olup olmadığını kontrol edin.

  Oto koltuğunuzun test edilmiş ve standartlara uygun olmasına dikkat edin.

  Her araba yolculuğundan önce oto koltuğunun iyi bir şekilde yerleşip yerleşmediğinden emin olun.

  6 yıldan daha eski bir oto koltuğunu değiştirin. 10 yıl ve daha fazla eski olanlarını kullanmayın.

  Araba hareket halindeyken bebeğinizi koltuktan çıkarmaya çalışmayın.

  En az 1 yaşına kadar ve 9 kg ye ulaşıncaya kadar bebeğinizi yüzü arkaya dönük biçimde 45° lik açıyla oturtmalısınız. Bebek 1 yaşın altındayken; kemikleri, yüzü öne dönük pozisyonda omuriliği korumak için yeterince güçlü değildir. Ama bebek 1 yaş civarındayken, kemikler güçlenmeye başlar ve bebek daha az incinir.

  5 nokta kemer sistemi en iyi korumayı sağlar, çünkü kemerler bebeğin hem omuzlarından hem de kalçasından tutacak şekilde kavrar. Kemer en iyi korumayı sağlamak için rahat biçimde durmalıdır, bebeğinizi çok sıkmamalıdır.
  Oto Koltuğu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Bebek mağazalarında çok çeşitli oto koltukları olduğundan dolayı, anne babalar hangisini alacaklarına karar verirken büyük bir sıkıntı çekiyorlar. Çünkü, doğal olarak bebeklerine maksimum korumayı verecek olan ürünü almak istiyorlar.

  Bebeğinizin yaşına ve ağırlığına göre 5 çeşit oto koltuğu vardır.

  1 ) 0 – 9 kilo arasındaki bebekler için:  Sadece yüzü arka koltuğa dönük şekilde kullanılır.

  Bebeklerin kemiklerinin gelişimi henüz tamamlanmadığı için yatar pozisyonda kullanılmalıdır.

  Yüzü arkaya dönük biçimdeyken omuzlarından ve omuzlarının altından geçen emniyet kemerleri vardır.

  Taşınabilir parçaları ve elde taşımak için bir sapı olan modelleri de mevcuttur. (Arabayı kullanırken taşıma sapının aşağıda ve kilitli pozisyonda tutulması gerekir.)
  2 ) 10 – 18 kilo arasındaki küçük çocuklar için:  Yaş olarak yaklaşık 8 aylıktan 4 yaşına kadar küçük çocuklar için kullanılabilir. Bu yaşlardaki çocuklar oturabilir, ama güvenli oturma yüzeyine ihtiyaç duyar, bu nedenle bu koltuklara çocuk güvenlik koltuğu denir.

  Yüzünü öne dönük olarak kullanmaya başladığınızda, kemerleri yukarı hareket ettiren kuvvetlendirilmiş delikleri vardır.

  Çocuğunuzu 18 kg ye ve 90cm oluncaya kadar yüzü öne dönük kullanımda korur.
  3 ) 15 – 25 kilo arasındaki çocuklar için:  Yaklaşık 3 – 7 yaş arası çocuklar için kullanılabilir.

  Bu yaşlardaki çocuk serbestçe oturtulabilir, ancak yetişkinler için düşünülmüş emniyet kemeri, tek başına çocuk için gerekli, güvenceli yolculuğu sağlamaz. Bu nedenle çocuk güvenlik koltuğuna ihtiyacı vardır.
  4 ) 22 – 36 kilo arasındaki çocuklar için:  Yaklaşık 6 – 12 arası çocuklar için kullanılabilir.

  Yetişkinler için tasarlanan emniyet kemeri yalnız başına gerekli güvenli yolculuğu sağlamaz. Bu nedenle çocuk güvenlik koltuğuna ihtiyacı vardır.
  5 ) Booster koltukları:  Sadece yetişkin kucağındayken ve omuz kemeri ile kullanılır.

  Çocuk 18 kg civarındayken ve 36 kg ye gelene kadar kullanılır.


   
  SadmiN bunu beğendi.
Arabada Bebek Güvenliği Nasıl Sağlanır ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sözsüz iletişim nasıl sağlanır ?

  Sözsüz iletişim nasıl sağlanır ?

  sozsuz iletisim, soz, iletisim, nasil, nasil saglanir konularini incelemektesiniz Merhaba Melekler, İletişimin diğer öğelerinden biride sözsüz iletişimdir. Günlük yaşamda gerçekleştirilen ilişkilerde başvurulan bir yöntemdir. Sözsüz iletişim bazen anlam yaratmada, çoğu kez bilincinde olmaksızın ama kaçınılmaz olarak sürekli kullanılan bir iletişim biçimidir. İletişimde kullanılan ses...
 2. bebeğin uyku düzeni nasıl sağlanır kızlar ?

  bebeğin uyku düzeni nasıl sağlanır kızlar ?

  bebeğim bir türlü tam olarak uyuyamıyor 8 aylık bunun için önerileriniz var mı ? bebeğimin uyku düzenini rahat uyuması için nasıl sağlayabilirim ?
 3. Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır?

  Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır?

  Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır? Arkadaşlar bana Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır konusunda yardımcı olun ve bilgi verin.
 4. Hamilelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır...

  Hamilelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır...

  Hamilelikte Kilo Kontrolü Gebelikte Kilo Alımı Bütün kadınların sorunu hamilelikte alınan kilolardır..Alındığı gibi de verilmesi güçtür...Peki kilonuzu kontrol altına almak elimizde mi...Bakalım Hamilelikte kilo kontrolü nasıl sağlanır... Gebelik, diyete başlamanın zamanı değildir. Öte yandan, aşırı yenilecek bir zaman da değildir. Aşırı yiyen kadınlar genellikle, bebeğin doğuşuyla...
 5. Evde hijyen nasıl sağlanır

  Evde hijyen nasıl sağlanır

  Ailemiz bizim için değerlidir. Yaşam alanlarımızda ailecek geçirdiğimiz vakti kıymetlendirecek olan ortam hijyenini sağlamak biz bayanların görevidir. Bunun için elimizden gelen gayreti göstermeye bakmalıyız. Birçok oda içerisinde en hijyenik alan olarak banyo, tuvalet ve mutfak alanlarındaki temizliğe dikkat etmeliyiz. Sağlığımızı tehdit edecek olan mikroorganizmalara hayır deme şansını...

Sayfayı Paylaş