1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Arabayı kim buldu, Arabanın icadı

  Konu, 'icatlar ve buluşlar' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  arabayı kim icat etti ilk otomobil nasıl ve kim tarafından icat edilmiştir ilk otomobili nasıl ve tarafından edilmiştir otomobil kısaca Arabayı kim buldu, Arabanın icadı, Arabanın icadı hakkında bilgi, Araba nasıl bulundu, Arabayı ilk kim buldu, Araba ne zaman bulundu hakkında ki tüm sorular ve cevaplar burada!


  Eskiden, araba sahibi olmak, oldukça zor ve lüksdü. Zira günümüz de dar gelirli ailelerden tutunda maddiyatı iyi oaln ailelere kadar, her ailenin bir yada birden çok arabası var.

  Peki siz Melek'ler, bindiğiniz arabanızı yada arabalarınızı kim hangi tarihte icad etti, hiç merak ettiniz mi? O halde buyrun Melek'ler:)

  < Konu Resmi..>


  Arabanın icadı hakkında bilgi, Araba nasıl bulundu, Arabayı ilk kim buldu, Araba ne zaman bulundu

  1769 yılında Nicholas Cugnot adındaki soylu bir Fransız’ın çalışmalarını esas alabiliriz. Bir makineyle kendiliğinden çalışan (yani insan gücünün uygulanmasına gerek göstermeyen) ilk kara taşıt aracı,söz konusu kimse tarafından tasarlanmıştı. Cugnot,tasarısını üç tekerlekli ,çok büyük bir buhar kazanından sağlanan güçle çalışan buhar makineli bir araba şeklinde gerçekleştirdi. Bu vasıta saatte yaklaşık olarak 4. 5 kilometre yol alabiliyordu. Her 20 kilometrede bir kazanın doldurulması gerekiyordu.
  1789 yılında, Oliver Evans adında bir Amerikalı, kendiliğinden hareketli ilk taşıt aracı için ilk Birleşik Amerika patentini aldı. Bu araç dört tekerlekliydi. Arka tarafındaki pedallı tekerlekler, hem karada hem de suda hareket edebilmesini sağlıyordu. Ağırlığı ise 21 tondu.
  Bunu izleyen 80 yıl boyunca, başka mucitler de aynı doğrultudaki çalışmalarını sürdürdüler. Gerçekleştirilen tasarıların çoğu buharlıydı. Ayrıca birkaç tane de elektrikle çalışan model yapılmıştı. Bunlarda büyük akümülatörler vardı.
  Daha sonra, 1880 yılında, otomobilin bugünkü halini almasında esas olan iki icat ortaya kondu. Söz konusu icatlardan biri içten patlamalı motordu. Öteki icat ise pnömatik, ya da havayla dolu tekerlekti.
  Benzinle çalışan ilk otomobil,1887 yılında Gottlieb Daimler adındaki bir Alman tarafından yola sürüldü. Birleşik Amerika’da, Frank ve Charles Duryea adında iki kardeş 1892 ve 1893 yıllarında benzinle çalışan Amerikan otomobillerini yaptılar. İki kardeşin yaptıkları otomobiller “atsız araba” diye isimlendirilmişti. Gerçekte, bunları izleyen bütün ilk dönem Amerikan otomobilleri hemen hemen birbirinin benzeriydi. Kimse tamamen farklı bir modelde otomobil tasarlamak gereğini duymamıştı. Bütün yaptıkları, değişik zaman aralarıyla bir transmisyon kayışı eklemek veya arka tekerleklere hareket sağlayıcı zincir düzeni uygulamaktı. Ancak sağlamlık ve rahatlıklarına da dikkat gösterilmesi sonucu, otomobiller daha güvenilir taşıt aracı olmak, daha iyi yol yapabilmek niteliklerini kazandılar.


   
 2. esrasalda

  esrasalda Forum Okuru

  arabayı kim buldu
  arabayı kim buldu
  Yararlı konu paylaşımınız için teşekkür ediyorum.
   
 3. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  dfghı
  Arabayı kim nasıl icat etmiştir ?
   
 4. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  öff benim çok kısa otomobil icat edilmese ne olurdu diye kısa ama ben nasıl yapacağım nolur yardım edinn
   
 5. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Yahu teşekkürler ya yemin ederim sabahtan beri kısa bir yer arıyorum ellerinize sağlık :p
   
 6. halil

  halil Forum Okuru

   
 7. bidik 1

  bidik 1 Forum Okuru

Arabayı kim buldu, Arabanın icadı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sakat Arabasını kim buldu

  Sakat Arabasını kim buldu

  tekerlekli sandalyeyi kim buldu Sakat Arabasını kim buldu, Sakat Arabası nasıl bulundu, İlk sakat arabasını kim buldu, Sakat arabasını kim icat etti, merak edilen tüm soruların cevapları bu yazımızda yer almaktadır. Dünya da engellier için yapılmış olan en mükemmel ve en faydalı bir icadtan bahsedeceğiz bu yazımızda sizlere Melek'ler. Sakat Arabası nasıl bulundu, İlk sakat arabasını kim...
 2. Mıknatısı kim buldu, mıknatısın icadı

  Mıknatısı kim buldu, mıknatısın icadı

  mıknatısı kim buldu mıknatısı kim icat etti mıknatısın icadı Bu yazı: Mıknatısı kim buldu, mıknatısın icadı içerik kısaca.. mıknatıs ne zaman bulundu, mıknatıs hangi tarihte bulundu, mıknatısı kim ne zaman buldu hakkında merak edilen bilgileri içermektedir. Sevgili Melek'ler, eminim sizde benim gibi, küçükken mıknatısın çekim gücüna anlam veremeden oldukça merak etmişsinizdir:) Küçükken...
 3. Sabunu kim buldu, sabunun icadı

  Sabunu kim buldu, sabunun icadı

  sabunu ilk kim buldu sabunu kim buldu sabun ne zaman icat edildi icat etti Bu yazı: Sabunu kim buldu, sabunun icadı içerik kısaca.. Sabunu ilk kim buldu, Sabun ne zaman icat edildi, Sabun nasıl bulundu hakkında bilgiler içermektedir. Hijyen açısından oldukça önemli bir rol oynayan sabunun tarihçesini hiç merak ettiniz mi Melek'ler? O halde buyrun kızlar:) Sabunu ilk kim buldu, Sabun ne...
 4. arabanın icadı

  arabanın icadı

  araba kim tarafından ne zaman ve nerede icat edildi
 5. Arabalar

  Arabalar

  Türkiye'nin en güncel 2 el araba ve 0 km otomobil ve ticari araç ilanları için tıkla Hurriyetoto.com

Sayfayı Paylaş