1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Arıkuşu (Bee-eater) Hakkında Bilgi

  Konu, 'Kuş Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  arı kuşu hakkında bilgi
  Arıkuşu(Bee-eater )Arıkuşu(Bee-eater )Hakkında

  Tanımı
  Ülkemizde görülen en renkli kuşlardan biridir, boynu parlak sarı, kafa üstü kızıl/kahve ve gövdesi mavi/yeşil tonlardadır. Gözünde siyah sürmesi ve gıdısında da siyah renkli bir çizgi bulunur. Siyah ve uzun gagası aşağı doğru kavislidir.Kanatları sivri ve kuyruğu uzundur. Kuyruk ve kanat altı beyaz renklidir, firar hattında bedene yaklaştıkça kalınlaşan siyah bir bant bulunur. Gençleri daha soluk ve yeşilimsi renklidir. Uçuşu dalgalıdır ve uçuşta düzenli olarak öter. Koloni olarak yaşar.


  Habitatı
  Sıcak iklimleri seven arıkuşları özellikle beslenmesi için gerekli uçan böcekleri kolay bulabileceği sulak alanların yakınlarında, kum ve killi toprak duvarlarına küçük delikler açarak koloniler kurarlar.


  Yayılışı ve Yerel Adlar
  Ülkemizde yaz göçmenidir ve habitatın uygun olduğu her bölgede gözlemlenebilir, genellikle Mayıs-Ağustos aylarını ülkemizde geçirir. Sıcağı seven tür genel olarak orta Avrupa'ya kadar yayılım göstermekle birlikte, nadir bir tür olarak İngiltere, İskandinavya, Polonya ve İsviçre'de de ürediği kayıtlara geçmiştir. Rusya'da da 57.paralele kadar gözlemlenmektedir. Güneyde Irak ve Kuzeybatı Afrika'da ayrıca Kıbrıs, Girit, Sardunya, Korsika gibi büyük Akdeniz adalarında da üremektedir. Kışları ise orta ve güney Afrika'da geçirir.


  Beslenme
  Adından da anlaşılacağı üzere başta arı olmak üzere her türlü uçan böceği öncelikle yusufçukları, kelebekleri ve ağustos böceklerini yakalayarak beslenir.
  Davranışları
  Eşsiz bir avcıdır, avına alttan yaklaşır son hamlede vücudunu kasarak bir mermi gibi mükemmel bir aerodinamik forma bürünür ve çoğunlukla av olacak böceklerin avcıyı görme şansı bulunmaz. Bununla birlikte yakaladığı böceği gagasında daha sağlam bir biçimde tutabilmek için bazen çevirir (bu davranış bir kolonide belli bazı bireylerde daha fazla ve tekrarlı bir biçimde gözlemlendiği için bireyler arasında bir tercih olup olmadığı ayrıca ele alınmalıdır) bu çevirmeler sırasında avını kaçırdığı da olmaktadır işte bu anlarda kaçan ava direkt de saldırmaktadır.
  Yakaladığı arıların iğnelerini ve zehirlerini sıkarak ve bir dala ya da tele vurarak çıkartır.
  Ayrıca avlarının sindiremediği bölümlerini pellet olarak çıkarmaktadır.
  Yavrular uçurulduktan sonra gerek yavruları kısa zaman sonra çıkacakları göç yolculuğu öncesi avlanmayı daha ii öğretmek için gerekse avın daha bol olduğu alanlara yakın olmak için koloninin yuvalandığı duvarlar terkedilir. Kolonide bütün yuvalar bir anda terkedilemez ama yavruyu geç çıkaran bireyler belli bir noktada koloniye katılır, sosyal yönü çok yüksek bir türdür.  [​IMG] [​IMG]


   
Arıkuşu (Bee-eater) Hakkında Bilgi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uyandirmayin beee

  Uyandirmayin beee

  - muckkkkkkk - bu saate uyandirilir mi ya? - muck - n'olur.. be$ dakka daha... - muck - hamile kalir miyim? - muck - simdi bu bir iliski mi? isim koyalim buna - yat uyu guzelim hadi - muck - car car car car car car car (klasik bayan konusma krizi) - bi kere daha opsem uyurmusun? -muck -hı?!! ne??!! neler oldu? -sonra vermezsin diye pesin aldim guzelim heheh -hayvansiannn -...
 2. Seviyorum Beee!!!

  Seviyorum Beee!!!

  Seviyorum Be! Şöyle uzanıyorum yatağıma her gece Yatağıma dediğime bakma O yatakta emanet, ömrümün emanet olduğu gibi Günü geldimi vereceğim asıl sahibine Parmaklarımı kenetlediğim ellerim başımın altında Kapayamadığım gözlerim eskimiş ahşap tavanda Belki inanmayacak, abartı diye adlandıracaksın ama Yüreğim göğsüme sığmıyor İçimdeki sevgin, her geçen gün büyüyor..büyüyor..büyüyor… Arada bir...
 3. panik atak hakkında bilgi

  panik atak hakkında bilgi

  Etrafımda çok duyuyorum herkes panik atak hastası. Acaba gerçekten öyle mi yoksa bu insanlar hastalığı kendilerine mi yakıştırıyor. Bir güzel bilgi verseniz nedir bu panik atak ?
 4. Hd Ready hakkında bilgi

  Hd Ready hakkında bilgi

  Merhaba.Televizyon almayı düşünüyorsunuz ve hd ready özellikten bahsediyor bazı televizyonlarda.Nedir bu özellik ?
 5. Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis Hastalığı Hakkında Bilgiler

  Endometriozis hastalığı Endometriozis nedir Endometriozis tedavisi Endometriozis hastalığı çok fazla duyulmasa da kadınlar arasında oldukça yaygın olan bir hastalıktır. Kadın hastalıklarından biri olan Endometriozis hakkın da bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gerekli bilgileri uzmanlardan sizler için aktarıyoruz. Endometriozis kadınların yaklaşık yüzde onunu...

Sayfayı Paylaş