1. Angel_tears

  Angel_tears Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  25 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  1.737
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Arılar bal yapıyor, ayılar dağıtıyor...

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında Angel_tears tarafından paylaşıldı.

  Arılar bal yapıyor, ayılar dağıtıyor…


  Ne tuhaf haberler dinledik, okuduk, seyrettik son aylarda!

  “Bu nasıl bir memleket!” diyenler de oldu, “malumun ilanı bunlar!” diyenlerde… Az çok okumayı sevenler, kitaplarla arası iyi olanlar “malumun ispatı” dediler.
  Ergenekon haberlerinden bahsediyorum…
  Yaz döneminde bir arkadaşla bu meseleyi konuşurken “Bu nasıl memleket ya, arılar bal yapıyor, ayılar dağıtıyordedi.


  Yaz boyu haberleri okudukça, seyrettikçe “kanı donmayan” kaç kişi kaldı ki?
  “Bunları yaparken hiç utanmadınız mı kansızlar? Mehmetçiğin kanını nasıl satarsınız? Nasıl şehitlerin sırtından kendinize makam yaparsınız?” diye sinirlenmeyen kaç kişi kaldı?

  Milletin parasıyla alınan silahlar, milletin evlatlarına kurşun sıkan eşkıya ya, milletten kesilen vergilerle maaş alan insanlar tarafından satıldığını okumak hepimizi derinden üzdü.

  Arılar bal yapıyor ayılar dağıtıyor…

  Oynanan oyunlar, kurulan tezgahlar, çalınan paralar…
  Bu memlekette birileri arı gibi çalışırken, birileri makam ve mevkilerine güvenerek arıların emeklerini yok sayarak ayıların yaptığı gibi balları dağıtıyorlar.

  Bir anne evladını yetiştirip askere gönderiyor, şehit olan evladının tabutuna sarılırken “vatan sağ olsun!” derken, başka biri askerin silahlarını teröristlere satarken utanmıyor bile.

  Arılar bal yapıyor ayılar dağıtıyor…


  * * * * * *


  Sadece Ergenekon haberleri mi?
  Birkaç haftadır gündemde olan Deniz Feneri haberleri de üzdü hepimizi. Aynı isimle yurt dışında faaliyet yapan dernek merkezli haberler o kadar sulandırıldı ki, millet kime inanacağını da şaşırdı.

  Tarih boyunca muhtaçlara yardım etmek için kurulan binlerce vakıf ve dernek olmuştur. Yaşadığımız dönmede de aynı amaçla kurulan onlarca dernek var. Yola çıkan arılarda, destek veren arılarda iyi niyetli. Belki aralarına sızan eşek arılarına engel olunabilse büyük iyilikler yapılmaya daha rahat devam edilebilecekti.

  Arılar çalışıyor ayılar dağıtıyor işte.
  Eşek arıları ayılardan daha çok zarar veriyor iyi niyetle çalışan arılara.


  * * * * * * *


  Bu dünyadan bakınca arılar çalışıyor ayılar dağıtıyor gibi görülüyor her şey. “Arılara yazık, tüm emekleri boşa gidiyor” diye düşünmekte ilk bakışta haklı gibi görülüyor olaylara üzülenler. Belki birçok arının da hevesi kayboluyor, canı sıkılıyor, yine ve yeniden bal yapmak için koşturma hevesi kalmıyor.

  Sefa süren ayılar bıyık altından gülüyordur belki. “Bankaları hortumlayanlar, gurbetçinin emeğini sömürenler, devleti soyanların hepsi ufak tefek cezalarla kurtuldular. Bugüne kadar hangi ayı cezalandırıldı ki! Birkaç seneye kalmaz biz de aklanırız, her şey unutulur” diye düşünüyordur ayılar.
  Arılar belki en büyük hatası aralarına sızmış olan eşek arılarını ballardan uzak tutamamış olmalarıdır.
  Ancak öteki dünyadan olaylara bakınca her şey farklı görülür.
  Ayılar “keşke tekrar dünyaya dönme şansımız olsa da, hatalarımızı düzeltebilsek” diye üzülecekler.
  Eşek arıları ayılardan daha çok pişman olacak yaptıklarına.
  Arılar “iyi ki her şeye rağmen arı gibi çalışmışız!” diyecekler.


  * * * * * * * *


  İnsanlık tarihi kadar eskidir arıların, ayıların ve eşek arılarının hikayesi. Herkes hikayede kendi yerini belirlemeli.
  Tüm ayılara ve eşek arılarına inat, arıların kulaklarına küpe olması gereken bir sözle bitireyim.
  Arı gibi, durmadan elinizden alsalar da balınızı, her şeye rağmen iyilik yapmalı insan.


  Sait ÇAMLICA   
Arılar bal yapıyor, ayılar dağıtıyor... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. arılar niçin bal yaparlar?

  arılar niçin bal yaparlar?

  Tabii ki sadece insanlar yesinler diye değil. Bal arıları eşek arılarından farklı olarak kışı koloni halinde geçirirler. Koloni kış uykusuna yatmaz ama bir salkım gibi kümeleşir. Bu şekilde kış süresince sıcak ve aktif olarak kalabilirler. Bunun için de önceden, yaz aylarında yeterli miktarda bal depo etmeleri gerekir. Ortalama bir kovanın kışlık bal ihtiyacı 9-13 kilogram kadardır. Bal...
 2. Arılar neden bal yaparlar?

  Arılar neden bal yaparlar?

  bal arının nesidir hangi arılar bal yapar arılar hangi çiçeklerden yapar neden Arıların birini soktuktan sonra öldüğünü biliyormuydunuz?Peki arılar neden bal yaparlar işte sorularınızın cevapları ve çok daha fazlası Tabii ki sadece insanlar yesinler diye değil. Bal arıları eşek arılarından farklı olarak kışı koloni halinde geçirirler. Koloni kış uykusuna yatmaz ama bir salkım gibi kümeleşir....
 3. Arılar Nİçin Bal Yapar ?

  Arılar Nİçin Bal Yapar ?

  arılar,eşek arıları,bal yapan arılar,bal arısı nasıl bal yapar,arılar neden bal yapar,bal,bal yemek,kovan,bal peteği, Tabii ki sadece insanlar yesinler diye değil. Bal arıları eşek anlarından farklı olarak kışı koloni halinde geçirirler. Koloni kış uykusuna yatmaz ama bir salkım gibi kümeleşir. Bu şekilde kış süresince sıcak ve aktif olarak kalabilirler. Bunun için de önceden, yaz...
 4. Arılar Balı Nasıl Yapar ?

  Arılar Balı Nasıl Yapar ?

  Arılar balı nasıl yapar Bal yapımı bal nasıl oluşur Sabah kahvaltılarımızda severek tükettiğimiz, şifa kaynağı balın arılar tarafından nasıl yapıldığını merak ediyorsanız, ayrıntıları makalemizde bulabilirsiniz melekler :) Bir çiçeğe konan arı, onun özünü alır. Çiçekten aldığı özü, kovana götürmek için bal torbasında taşıyacaktır. Bal torbacığı, arının karın kısmının ön tarafında...

Sayfayı Paylaş