Arjantinin Ekonomisi nedir bilgi verir misiniz

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Arjantinin Ekonomisi nedir bilgi verir misiniz
Merhaba arkadaşlar ben Arjantinin Ekonomisi nedir merak ediyorum bana bu konuda bilginiz var ise eğer Arjantinin Ekonomisi hakkında bilgi verir misiniz?

Arjantin Ekonomisi hakkında bilgi

Arjantin'in Ekonomisi

Arjantin ekonomisinin temelini tahıl, et üretim ve ihracatı oluşturmaktadır. Arjantin'de 1920'li yıllardan beri süregelen bir ekonomik kriz vardır. Bu durum ekonomiyi düzeltmek üzere birçok ekonomik programın uygulanmasına sebep olmuştur. 1976’dan bu yana askeri diktatörlüğün uygulandığı liberal ekonomi rejimi, ülkenin yeniden uluslar arası pazarlara girmesini ve uluslar arası fiyatlara uyarlanmasını sağlamıştır. Arjantin ekonomisi 2001-2002 yıllarındaki ekonomik krizde %11 civarında küçülmüştür. 2007 itibariyle Arjantin ihraç ürünlerinin beşte birinden fazlası ham zirai ürünlerdir (soya fasulyesi, buğday ve mısır). Buna ek bir üçte bir de işlenmiş zirai ürünlerden oluşur (hayvan yemi, un, bitkisel yağ gibi). Sanayinin gelişmesi tüketim mallarından başlamış ve yavaş yavaş işlenmiş ürünler dışalımını azaltmıştı. Ama sanayideki gerçek patlama, ülkenin 1958’den bu yana Arjantin’de üretim yapmaya başlayan çoku luslu şirketlere açılmasıyla oldu.
Arjantin'in ihracatı 2009 yılında 55 milyar ABD doları olarak gerçekleşmişken, 2010 yılında 68 milyar ABD doları olmuştur. Aynı şekilde, 2010 yılında ithalat rakamları da yükselmiştir. 2009 yılında 38,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşen ithalat 2010 yılında 52 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

Geri