Arkadaşlar Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır

  • Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
Arkadaşlar Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır
Selam millet sizden bir ricam olacak, ben evde ebru yapmak istiyorum ve bunu nasıl yapacağım bilmiyorum ebru sanatını çok seviyorum ve size soruyorum Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır acaba biliyor musunuz?
 
M

Misafir

Forum Okuru
Evde Ebru Sanatı Nasıl Yapılır

Ebru Nasıl Yapılır


Ebru sanatı için ihtiyacınız olan malzemeler; tekne, kitre (suya kıvam vermek için kullanılan sıvı), öd (boyaların dibe çökmesini ve birbirine karışmasını önler), boyalar, fırça, su, desteseng (boyayı ezmeye yarar), biz (ebruya şekil vermekte kullanılan iğne)

Ebru yapımına başlamadan önce seçtiğiniz kağıdın ölçülerine göre bir tekne alıp içini kitreli su ile doldurmalısınız.
Kitre, bir bitkinin özü olup baharatçılarda (aktarlarda) satılır. Sinme bir avuç veya tepeleme iki çoba kaşığı kitre iki litre kadar su içinde 2, 3 veya 4 gün bekletilerek kitrenin su içinde iyice şişmesi sağlanır. Şişen kitre su içinde el ile yoğurularak suya karışması sağlanır. Kitreli su boza kıvamında veya az seyreği olmalıdır. Hazırlanan sıvı ince bir tülbent ile süzülerek temizlenir. Son haliyle tekneye yavaşça (köpürtmeden) boşaltılır.

Değişik renklerde toprak boyalar ayrı ayrı iki cam yüzey (veya seramik, krom) arasında iyice ezilir. Ezilme esnasında hafif su katılır. Ezilme sonrasında meydana gelen çamur benzeri boyaya sığır ödü katılarak 15 gün veya bir ay kadar bekletilir. Boyanın öd asidiyle pişmesi sağlanır. Beklemeden sonra mamül sulandırılarak kullanılır. Boya açılmıyorsa öd katılır. Rengi açmak için su kullanılır.

Tekne üzerine atacağınız boyalar sağdan sola doğru atılmaya başlanır daha sonra biraz üste çıkılarak soldan sağa doğru atılır dört sefer bu şekilde tur atılır. Fırça ile atılan boyalar hiç müdahale edilmezse bu Battal ebru olur. İyi bir ebrucu battal ebruyu çok iyi bilmesi gerekir. Battaldan sonra bir bizle önce enlemesine boydan boya daha sonra yukarıdan aşağıya çizgiler çekmesine gelgit ebrusu denir. Gelgitten sonra istenirse çapraz çizgiler çekilerek şal ebru yapılabilir.

Çiçekli ebrulara en son geçilmelidir. Çiçek için hazırlanacak boyaların öd oranı fazla su oranı az olur, yoğunluğu bal kıvamında olursa da bu boyaya göre değişebilir, ayrıca özellikle karışım yaptığınız boyaların iyi terbiye olması gerekir.

Kağıt tekneye serilir, iş tamamlanır.

Kağıt düzgünce tekne üzerine bırakılır, görüntünün kağıda işlemesi sağlanır. Kağıt temiz bir ortamda kurumaya bırakılır.
 

Benzer İçerikler

K
Cevaplar
2
Görüntüleme
1K
T
K
Cevaplar
1
Görüntüleme
790
Misafir
M
K
Cevaplar
1
Görüntüleme
802
T
Üst