Arpanın Faydaları

ASİMELEK

ASİMELEK

Daimi Üye
Üye
Arpanın Faydaları
arpa
Arpa, nedir, nerelerde kullanılır, nasıl yetişir diyorsanız bu yazımızı okuyun arkadaşlarım...Arpa tek yıllık, her yıl yeniden tohumlanarak yetiştirilen bir bitkidir. Ortalama 1 metre kadar büyüyebilen bitkin insan ve hayvan beslenmesinde yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Arpanın tohumları ve çimen kısmı ayrı ayrı kullanılmaktadır.
Eski Mısır, Roma ve Vikinglerde bile kullanılan bitkinin haşlanarak lapa yapılan tohumları boğaz ağrısını yatıştırmaktadır. Doğumdan ölüme kadar kullanılabilecek bir besin olan arta E ve C vitaminlerini içerir. Bitkinin çimen kısmı kalsiyum, demir, B12 vitamini ve pek çok faydalı madde barındırmaktadır.

Arpa çimeni mide hastalıklarında iltihap giderici olarak kullanılır. Deri hastalıkları, hepatit, astım, anemi, diyabet, artrit ve obezitede kullanımı vardır. Antibakteriyel olarak kullanılmaktadır. Arpa çimeninin labarayuvar ortamında kanser hücrelerinin büyümesini engellediği bilinse de insanlar üzerinde yapılmış bir çalışma yoktur. sifaliotlar.org
Arpa çimeninin kurutulmuş kapsül ve tozları ticari olarak satışa sunulmakla birlikte taze sıkılmış suyu da kullanılmaktadır. K vitamini açısından çok zengin olan arpa, kanının pıhtılaşmaması gereken kişilerde kullanılması önerilmez. Bununla birlikte bilinen bir yan etkisi yoktur.

 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
1
Görüntüleme
928
Uzman SühaN
Uzman SühaN
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
24K
Misafir
M
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
*MeleK*
Üst