1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Arsa alırken nelere dikkat edilmeli Arsa ve tarla satın alırken nelere dikket edilmeli
  Gayrimenkul arsa satışı  Sevgili melekler, bu zamanda mal mülk sahibi olmak çok zor. Hayat şartları herkesi zorluyor. Kırıp sarıp biraraya getirdiğiniz birikimleri değerlendirirken de çok dikkatli olmalısınız. Çünkü ne yazık ki insanlara bu devirde güvenmek te riskli. Bu bakımdan makalemizde arsa alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizleri bilgilendirmek istedik. :)

  < Konu Resmi..>  Arsa alırken, arsayı görmeden önce mal sahibinden, veya emlakçıdan arsanın son bir yıl içinde alınmış imar durum belgesini isteyiniz. Arsanın imar durum belgesini görmeden, gidip arsayı gördüğünüzü ve arsayı begendiğinizi var sayalım.
  Şimdi görüp beğendiğiniz arsanın imar durumunu ögrenmek üzere, imar müdürlüğüne gideceksiniz. Memur size arsanın imarı hakkında kesin bir bilgi veremez. Verceceği bilgi yüzeysel ve yaklaşık bir bilgi olacaktır. Kesin imar durumunu ancak imar durum belgesinde görebilirsiniz.

  Yani memurun size vereceği bilgi pek sağlıklı bir bilgi olmayacaktır. Amam buna rağmen siz imar durum belgesini görmeden arsayı satın aldınız ve imar müdürlüğünde giderek arsanın imar durumunu çıkardınız. çıkan imar durumu ile, arsayı satın almadan önce imardaki memuru size verdiği imar bilgileri farklı çıktığında memuru bundan dolayı sorumlu tutamazsınız.

  Arsa alırken doğrusu, arsayı görmeden önce arsanın imar durum belgesini görmektir. Arsanın imar durumu beklentilerinize cevap veriyorsa, o zaman gider arsanın yerini görürsünüz. İmar durumu beklentilerinizi karşılamıyorsa, neden boşyere gidip göresiniz, zamanınıza yazık değil mi ?

  Asıl olan şudur: Arsasını satmak isteyen, tapusunu alıp önce belediye imar müdürlüğüne baş vurup arsasının imar durum belgesini aldıktan sonra, emlakçıya gidip arsasının satışı için yetki vermelidir.

  Maalesef ne emlakçı arkadaşlar, ne arsa sahipleri böyle bir kültüre sahip değiller. Tabii yüzde birde olsa bu prosedüre uygun hareket eden, emlakçıları ve mal sahiplerini burada tenzih ederim.

  Arsa alacak olanlara uyarılar ! Arsayı görmeden önce imar durum belgesini isteyiniz gösteremiyorlarsa sizde gidip arsayı görmeyin. Her müşteri böyle davranırsa arsa sahibininde, emlakçınında nasıl yola geldiğini göreceksiniz. Üretimde, kalitede ve fiyat oluşumunda en büyük etken, en büyük yol gösterici müşteridir. (Müşteri en büyük ögretmendir) Naçizane düşüncem böyledir.

  Arsa imar durumu belgesini gördünüz. Mevcut imar durumu işinize yarıyor. Şimdi gidip arsanın yerini göreceksiniz. Yerini de beğendiniz , fiyatı da size uygun. Bundan sonra yapacağınız iş belediye imar müdürlüğüne giderek imar müdürlüğünde arsanın üzerinde her hangi bir şerh varmı ona bakacaksınız. Sonrada tapu dairesine giderek tapuda arsa üzerine konmuş bir şerh varmı yokmu ona bakacaksınız. Tapuda ve belediyede arsa üzerinde herhangi bir olumsuz durum olmadığını araştırdıktan sonra.

  Şimdi sıra arasa sahibi yada emlakçıya bir kaparo vermeye gelmiştir. Ancak kaparo sözleşmesine bir şart koyacaksınız. Arsanın satışından önce arsanın kadastro tarafından resmi bir şekilde ve sizin gözetiminizde arsanın yerinin ve sınırlarının tespit edilmesini ve sınır kazıklarının çakılmasını ve bunun ücretini de arsa sahibince karşılanmasını sözleşmeye şart koyunuz. Bu istekleriniz yerine getirilmediği taktirde verdiğiniz kaparonun tamamını derhal tarafınıza iade edilmesini, ayrıca tazminat ve diğer masraflarınızı isteme hakkınız saklı kalmak üzere böyle bir kaparo sözleşmesi tanzim ediniz.

  Ortaklı bir arsadan bir ortağın hissesini alacaksanız, mutlaka diğer ortaklardan ön alım haklarını kullanmayacaklarına daire tapu dairesinden veya noterden size taahhüt vermelidirler.

  Emlak alım satımı bedeli ?

  Sıra tapuda arsanın satış değerinin gösterilmesine geldi. Arsanın satış değerini, belediyenin gösterdiği asgari rayiç bedelden değil, satın aldığınız değerden göstermenizi tavsiye ederim. Su uyur maliye uyumaz.


   
Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Devremülk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Devremülk Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  devremülk şikayetleri devremülk şikayet sözleşmesi almak tatil dünyası şikayet Eğer satın almak istenilen mülkün tamamı ile kullanımı değil de belirli bir işletim sistemi içerisinde yılın belirli dönemleri kullanım hakkı verilmekte ise, bu sisteme devremülk adı verilmektedir. Bir devremülk alınırken dikkat edilmesi gereken devremülk mü devre tatil mi satıldığıdır. Devremülk alımında mülkün...
 2. klima alırken dikkat edilmesi gerekenler

  klima alırken dikkat edilmesi gerekenler

  klimada uyku modu nedir arrow klima kullanım kılavuzu klima uyku modu nedir alırken dikkat edilmesi gerekenler bu kışı klimayla mı geçirmeyi düşünüyorsunuz?Hem yazında kullanırım diyorsunuz.Haklısınız ne de olsa yazında lazım olacak ama herseyde oldugu gibi klimada da arastırıp sorusturmadan almayın derim işte dikkat etmeniz gerekenler.............. BÜYÜK KLİMA HER ZAMAN DAHA İYİ DEĞİL •...
 3. Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Halı alırken dikkat edilmesi gerekenler

  Halı alırken dikkatli olunmalı Halı seçiminin kullanılacak mekâna göre yapılması önem taşıyor ve halının dokusu, bu anlamda belirleyicidir. Örneğin çocuk ve oturma odalarında yoğun kullanım etkisi düşünülerek, aşınma ve kirlenmeye dayanıklı, sık ilmekli halılar tercih edilmelidir. Kaliteli yönlerle dokunan halının ömrü uzun ve lekelere karşı direnci yüksek oluyor. Bunun için fiyat,...
 4. Baklava Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  Baklava Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

  baklava nasıl seçilir, baklava alırken, baklava seçimi Sevgili melekler, asırlardır süregelen zengin mutfak külürümüzde tatlıların yeri bir başkadır. Sütlüsünden şerbetlisine, meyvelisinden yemişlisine türlü türlü tatlı çeşitlerimiz arasında en makbulü şüphesi baklava. Ülkemizde de en çk tüketilen baklava nasıl seçilir, güzel baklava nasıl lur bu sayfamızdan sizleri bilgilendirmek...
 5. Bilgisayara mause alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  Bilgisayara mause alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  Bilgisayarınız için alacağınız Mouse ne kadar işinize yarar bilmelisiniz. Sizlere bu konuda yardımcı olabilecek bilgiler paylaşarak tam 12’den vuruş yapabilirsiniz. Birbirinden farklı onlarca Mouse göreceksiniz, özellikleri ve çeşitlilik bakımından fazla olmaları sizin kararsız kalmanıza neden oluyor. Her türden bilgisayar fareleri olmaktadır. Bluetooth ve kablolu Kullanım doğrultusunda...

Sayfayı Paylaş