Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

T

TİTAN

Forum Okuru
Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
Arsa alırken nelere dikkat edilmeli
Arsa ve tarla satın alırken nelere dikket edilmeli
Gayrimenkul arsa satışıSevgili melekler, bu zamanda mal mülk sahibi olmak çok zor. Hayat şartları herkesi zorluyor. Kırıp sarıp biraraya getirdiğiniz birikimleri değerlendirirken de çok dikkatli olmalısınız. Çünkü ne yazık ki insanlara bu devirde güvenmek te riskli. Bu bakımdan makalemizde arsa alırken dikkat etmeniz gerekenler konusunda sizleri bilgilendirmek istedik. :)Arsa alırken, arsayı görmeden önce mal sahibinden, veya emlakçıdan arsanın son bir yıl içinde alınmış imar durum belgesini isteyiniz. Arsanın imar durum belgesini görmeden, gidip arsayı gördüğünüzü ve arsayı begendiğinizi var sayalım.

Şimdi görüp beğendiğiniz arsanın imar durumunu ögrenmek üzere, imar müdürlüğüne gideceksiniz. Memur size arsanın imarı hakkında kesin bir bilgi veremez. Verceceği bilgi yüzeysel ve yaklaşık bir bilgi olacaktır. Kesin imar durumunu ancak imar durum belgesinde görebilirsiniz.

Yani memurun size vereceği bilgi pek sağlıklı bir bilgi olmayacaktır. Amam buna rağmen siz imar durum belgesini görmeden arsayı satın aldınız ve imar müdürlüğünde giderek arsanın imar durumunu çıkardınız. çıkan imar durumu ile, arsayı satın almadan önce imardaki memuru size verdiği imar bilgileri farklı çıktığında memuru bundan dolayı sorumlu tutamazsınız.

Arsa alırken doğrusu, arsayı görmeden önce arsanın imar durum belgesini görmektir. Arsanın imar durumu beklentilerinize cevap veriyorsa, o zaman gider arsanın yerini görürsünüz. İmar durumu beklentilerinizi karşılamıyorsa, neden boşyere gidip göresiniz, zamanınıza yazık değil mi ?

Asıl olan şudur: Arsasını satmak isteyen, tapusunu alıp önce belediye imar müdürlüğüne baş vurup arsasının imar durum belgesini aldıktan sonra, emlakçıya gidip arsasının satışı için yetki vermelidir.

Maalesef ne emlakçı arkadaşlar, ne arsa sahipleri böyle bir kültüre sahip değiller. Tabii yüzde birde olsa bu prosedüre uygun hareket eden, emlakçıları ve mal sahiplerini burada tenzih ederim.

Arsa alacak olanlara uyarılar ! Arsayı görmeden önce imar durum belgesini isteyiniz gösteremiyorlarsa sizde gidip arsayı görmeyin. Her müşteri böyle davranırsa arsa sahibininde, emlakçınında nasıl yola geldiğini göreceksiniz. Üretimde, kalitede ve fiyat oluşumunda en büyük etken, en büyük yol gösterici müşteridir. (Müşteri en büyük ögretmendir) Naçizane düşüncem böyledir.

Arsa imar durumu belgesini gördünüz. Mevcut imar durumu işinize yarıyor. Şimdi gidip arsanın yerini göreceksiniz. Yerini de beğendiniz , fiyatı da size uygun. Bundan sonra yapacağınız iş belediye imar müdürlüğüne giderek imar müdürlüğünde arsanın üzerinde her hangi bir şerh varmı ona bakacaksınız. Sonrada tapu dairesine giderek tapuda arsa üzerine konmuş bir şerh varmı yokmu ona bakacaksınız. Tapuda ve belediyede arsa üzerinde herhangi bir olumsuz durum olmadığını araştırdıktan sonra.

Şimdi sıra arasa sahibi yada emlakçıya bir kaparo vermeye gelmiştir. Ancak kaparo sözleşmesine bir şart koyacaksınız. Arsanın satışından önce arsanın kadastro tarafından resmi bir şekilde ve sizin gözetiminizde arsanın yerinin ve sınırlarının tespit edilmesini ve sınır kazıklarının çakılmasını ve bunun ücretini de arsa sahibince karşılanmasını sözleşmeye şart koyunuz. Bu istekleriniz yerine getirilmediği taktirde verdiğiniz kaparonun tamamını derhal tarafınıza iade edilmesini, ayrıca tazminat ve diğer masraflarınızı isteme hakkınız saklı kalmak üzere böyle bir kaparo sözleşmesi tanzim ediniz.

Ortaklı bir arsadan bir ortağın hissesini alacaksanız, mutlaka diğer ortaklardan ön alım haklarını kullanmayacaklarına daire tapu dairesinden veya noterden size taahhüt vermelidirler.

Emlak alım satımı bedeli ?

Sıra tapuda arsanın satış değerinin gösterilmesine geldi. Arsanın satış değerini, belediyenin gösterdiği asgari rayiç bedelden değil, satın aldığınız değerden göstermenizi tavsiye ederim. Su uyur maliye uyumaz.
 

Benzer İçerikler

LiKarBa
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
LiKarBa
LiKarBa
tuqqce
Cevaplar
1
Görüntüleme
2K
Kayıtsız Üye
K
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
795
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
tuqqce
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
tuqqce
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
752
Misafir
M
Üst