Etiketler:
 1. orjinal-catlaq

  orjinal-catlaq Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  4 Ocak 2011
  Mesajlar:
  2.059
  Beğenilen Mesajlar:
  1.944
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  SoNsUzLuGuMuN KaRlIgInDa yAŞIyOrUm aRtIk

  ARTIK REGL AGRILARINA SON (Regl Sancısı İçin Fındık )

  Konu, 'Tüm Kadınca Konular' kısmında orjinal-catlaq tarafından paylaşıldı.

  Regl Sancısı İçin Fındık


  Her kadın ilk regl başlamasıyla birlikte çeşitli sorunlarla kaşılaşır. Kadın vücudunun fizyolojik gelişimiyle birlikte başlayan ağrılar, bedende oluşan değişimler ve psikolojik dalgalanmalar için henüz bir çözüm bulunamamıştır. Genel olarak bazı gıdaların az ya da fazla tüketilmesinin kadınlardaki hormonları etkilediği yönünde bir çok bilgi mevcuttur. Genel olarak regl sendromlarını hafifletebilecek öneriler şöyledir:

  Kadınların en büyük sorunlarından biri olan regl sancılarını yenmek için ne yapmalı?
  Kadınların her ay düzenli olarak regl sancılarıyla baş etmek zorunda olmaları yalnızca fiziksel olarak değil ruhsal olarak da sorunları beraberinde getiriyor. Çoğu zaman ağrılarla baş etmek zorunda olmak sosyal yaşamı da olumsuz yönde etkiliyor. Peki, regl sancıları ile yaşamaya mahkum musunuz? Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. İsmail Çepni’nin verdiği bilgiler şöyle:
  [​IMG]Regl sancısı bir sağlık sorunu mudur?
  Regl döneminin ağrılı geçmesi ‘dismenore’ olarak adlandırılır. Yumurtlamanın oluştuğu Regl düzeninin başlaması ile yaklaşık 17-18′inci yaşlarda dismenore de başlar. Ortalama olarak üreme çağındaki, yani kendiliğinden regl görebilen kadınların yüzde 40-60′ı ağrılı dönem yaşar. Bu, genç yaşlarda daha fazladır. Batı ülkelerinde yapılan çalışmalarda 19 yaş civarındakilerin yüzde 75′inin ağrılı regl gördüğü belirlenmiştir. Bunların yüzde 17′si okula gidemeyecek kadar ızdırap çeker. Yarısı çok ciddi ağrılar hisseder. Yaş ile birlikte sıklık azalır ve 40 yaşından sonra ciddi oranda düşer. Bütün bu veriler dismenorenin çok ciddi sağlık sorunu olduğunun ispatıdır.
  Regl sancılarını yenmek için ne yapmalı?
  Ağrılı regl görmede ağrı şiddeti ile ilgili pek çok etken mevcut. Kişinin psikolojik durumu, beslenme alışkanlıkları, aşırı yorgunluk, aşırı stres gibi altta yatan diğer hastalıklar da etkili olur.
  Doğum yapan kadınlarda regl ağrısı daha az olur deniliyor. Bu bilimsel olarak doğru mu?
  :hamile:Doğum ile birlikte organik nedeni olmayan ağrı oranı azalır. Gebelik süresinde regl görmediği için ağrı yoktur. Ancak altta yatan organik bir neden varsa, tedavi edilmeden ağrı geçmez.
  FINDIK, FISTIK, ET, BALIK TÜKETİN KAS GÜÇLENDİRİCİ EGZERSİZ YAPIN
  Şiddetli ağrıları gidermek için, aşağıda yer alan önerileri uygulayabilirsiniz…
  - Ağrılı regl görmenin oluşmasını önlemek mümkün değildir. Ağrı ancak doktorun size tavsiye edeceği ilaçlar kullanılarak hafifletilebilir.
  - Sıcak banyo iyi gelir
  - Orta dereceli bölgesel sıcak uygulama iyi gelebilir. Bunun için sıcak banyo ya da ayaklara sıcak uygulama önerilir.

  - Dikkat edilmesi gereken nokta, sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır. Çünkü karın içerisinde bir iltihabi problem varsa, bu yayılabilir ve oldukça tehlikelidir. - Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrıları kontrol eder. Ev ortamında yapılabilecek hafif egzersizler önerilir.


  - Masaj ağrıyı azaltmada etkili bir yöntemdir. Ağrıyan bölgenin altına yoğurma tarzında ritmik masaj uygulanırsa, ağrının algılanması azaltılabilir.
  - Düzenli uyku, gerginliği azaltacağından ağrıyı kontrol etmede işe yarar.
  Neler yemeli?
  İyi beslenme ve bunun regl döneminde de sürdürülmesi ağrıyı azaltmada etkilidir. B vitamini ve magnezyumdan zengin besinler bu dönemde oluşan rahatsızlıkları ve ağrıyı gidermede yardımcı olur.
  - Regl döneminde; et, balık, karaciğer, kuru baklagiller, fındık, fıstık, susam gibi yağlı tohumlar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve öğütülmemiş tahıllar tüketilmelidir.
  - Eğer kişide regl kanamasından önce baş ağrısı, karında şişlik gibi problemler oluyorsa reglden bir hafta önce tuz kısıtlanmasına gidilebilir.
  -Doğal idrar sökücü olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinler bu dönemde alınan ödemi giderir.
  - Kafeinli ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız.
  Her defasında ağrı kesici almak doğru mu?
  Regl döneminde ağrı duyulmasını ikiye ayırıyoruz. ‘Primer dismenore’ dediğimiz durumda, altta yatan organik bir neden belirlenemez. Bu durumda ağrı kesiciler, destek tedavileri, spor gibi daha çok ağrıyı azaltıcı önlemler ile yetinmek zorundayız. Bu kadınlar 25 yaşından sonra daha az oranda ağrılı regl görürler. Bu, 40′lı yaşlara kadar azalarak devam eder. İkinci grup ise ‘Sekonder dismenore’dir. Yani ağrıların altında organik bir neden yatar. O nedenin tedavisi ile sorun çözülür. Bu nedenler arasında; regl ile dökülen rahim içi dokunun rahim kasları arasına ya da dışına yerleşmesi, miyom, rahim ağzı darlığı ve o bölgede tekrarlayan iltihap sayılabilir. Bu grupta ise ağrı kesici yerine nedenin ortadan kaldırılması planlanmalıdır.
  Cinsel ilişkiden sonra adet sancılarının geçtiği inanışı ne kadar doğru?
  Regl döneminde cinsel ilişki infeksiyon riskini artırır . Ayrıca erkek cinsel organ salgısında ( menide ) ağrıyı oluşturan maddeler ( prostaglandinler ) mevcuttur. Bu inanış doğru değildir.
  Regl düzensizliklerinin sebebi nedir?
  Regl düzensizliklerinde esasında yumurtlama mekanizmasının etkilendiği durumlar nedenler arasında en önemli sıralarda yer alır. Bu problemin hormonal nedeni çözülerek regl düzeni sağlanabilir. Bu grupta stres, kilo değişiklikleri, sosyal konum değişiklikleri ve kadının yaşı yer alır. Bir başka grup ise regl düzeninin bozulmasına yol açan ve altta organik nedenlerin yer aldığı kanamalardır. Rahim içi dokunun kontrolsüz büyümesi, polip, miyomlar, ve rahim ağzı ve içi kanserleri nedenler arasında sayılabilir. Bu yüzden regl düzeni bozulan kadınlar vakit geçirmeden jinekoloğa başvurmalıdır.  ARTIK AGRILARA SON :pirt:

   
ARTIK REGL AGRILARINA SON (Regl Sancısı İçin Fındık ) konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Regl

  Regl

  Rüyasinda regl oldugunu görmek, dininin fesat olduguna isarettir. Karisinin regl oldugunu görmek, dünya islerinin zorlasacagina, eger karisi iyi ve dürüst bir kadin ise, dininin kuvvetine, bir kadinin hayiz oldugunu görmesi, onun bir mala sahip olacagina delalet eder. Gerek erkek ve gerek kadin hayiz oldugunu ve gusül edip elbisesini giydigini görmesi, dünyada ve ahirette istegine kavusacagina...
 2. Regl Döneminde Rahatlamak İçin

  Regl Döneminde Rahatlamak İçin

  Regl dönemlerinde genelde kadınlar kendilerini kötü hissederler.Gergin ruh hali, halsizlik, yorgunluk, stres gibi faktörler kadınların bu dönemlerini kabusa dönüştürür. Ancak Clara Amram’ın yazdığı Clarita’s Way adlı kitaptaki önerilerle artık çok daha rahat ve huzurlu bir regl dönemi geçirebilirsiniz. İşte bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler: • Erken yatıp erken kalkmaya çalışın. •...
 3. Regl Öncesi Gerginlik İçin Yapılabilecekler

  Regl Öncesi Gerginlik İçin Yapılabilecekler

  regl öncesi gerginlik regl öncesi sıkıntılar regl öncesi sendromu çözümü öneriler ile ilgili bilgiler burada melekler. Kadınların hemen hemen hepsinde regl öncesi gerginlik problemleri görülür melekler. Bazılarında kabus haline gelen regl öncesi sıkıntılar , insanı canından bezdirir. Ancak alınacak bazı önlemlerle regl dönemi sıkıntıların önüne geçilebilir melekler :) Regl öncesi sendromu için...
 4. Regl Sancısı İçin Bitkisel Tedavi Örneği

  Regl Sancısı İçin Bitkisel Tedavi Örneği

  Bu konu regl sancısına bitkisel tedavi örneği hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, pek çok kadının her ay düzenli olarak çektiği regl sancıları kimisinde çok hafif atlatılırken kimisinde de hayatı zindan eder vaziyette olmakta. Bunun için ayakları sıcak tutmak ve üşütmemenin yanısıra bitkisel tedavilerden yararlanmak ta mümkün. Biz de bu sayfamızda regl periyotları çok sancılı...
 5. regl sorunları

  regl sorunları

  merhabalar ben 14 yaşındayım 23 şubatta ilk defa regl oldum fakat akşam bitti ve hala olmadım birdaha....

Sayfayı Paylaş