gebe
 1. BEYZA21

  BEYZA21 Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  14.230
  Beğenilen Mesajlar:
  2.180
  Ödül Puanları:
  113

  Artrit nedenleri ve tedavisi

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında BEYZA21 tarafından paylaşıldı.

  Romatizmal artritin nasıl önlenebileceğini hiç kimse bilmemektedir. Osteartriti önlemek için eklemlerdeki ağırlığı en aza indirgemek için sağlıklı bir kiloyu korumak ve belkide tekrarlamalı eklem hareketlerinden kaçınmak önerilebilir.

  Artritin tedavisi yoktur. Tedavinin amacı ağrıyı ve iltihabı azaltmak ve işlev kaybını önlemektir. Standart tedavi iltihaba karşı steroid dışı ilaçlardır.Aspirin hem ağrıyı hem de iltihabı almakla birlikte bu etkiyi yaratması için yüksek dozlarda alınması gerekir. Potansiyel yan etkileri (mide rahatsızlığı, kanama ve böbrek hastalığı) nedeniyle bu ilaçları almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Düzenli hafif egzersiz, özellikle yüzme (mümkünse suyu ısıtılmış havuzda) önemlidir, çünkü artriti olanlar doğal olarak hareketlerini kısıtlama eğilimi gösterir: bu ise kaslara zarar verir. Sert bir şilte üzerinde konmuş bir yatakta bol bol dinlenmek ve kilonuzu sağlıklı bir düzeyde tutmak yardımcı olabilir.



  Artriti hafifletmek için özel bir yemek diyeti yoktur. Hastalığın azdığı dönemlerde hafif, pasif hareketler dışındaki egzersizlerden kaçının.
  Eklemlere sıcak uygulamak (şeker hastası iseniz veya dolaşım bozukluğunuz varsa sakın yapmayın) eklemlerde rahatlama getirebilir. Kapsaisin veya mentol içeren krem ve losyonlarda yararlı olabilir. Bazıları eklemlerine destek kullanarak bir süre dinlendirmekten yarar görür. Romatizmal artritin ağır vakalarında belirtilerini hafifetmek için reçete gerekebilir. Doğrudan ekleme enjekte edilen steoridli ilaçlar ağır vakalarda çabuk ve geçici rahatlama sağlar. Ameliyatta bir seçenektir.




  < Konu Resmi..>






  Artrit Nedir?
  Artrit parmak, diz ya da kalça eklemlerinde ağrı, şişme ve sertleşmeyle ilgili bir grup hastalığı ifade eden genel bir terimdir.Romatizmal artrit ve osteoartrit olmak üzere iki türü vardır.
  Romatizmal artritte eklemi çevreleyen akıcı sıvıyı üreten zar iltihaplanır, hassaslaşır ve şişer: ağrıya ve sertleşmeye yol açar.



  Kemik ve eklem iltihabı olarak da adlandırılan osteoartrit, artritin en sık görülen şeklidir ve kemiklerin arasındaki kıkırdak koruyucu tabakasını kullanılmaktan veya yaşlanmaktan dolayı aşınmasından kaynaklanır. Kemikler birbirine sürttüğünde hareketi kısıtlayan ve ağrıya yol açan “mahmuzlar” (kaba noktalar) oluşur. Çoğu durumda osteoartrit, romatizmal artrite göre daha az güçten düşürür.



  Artritin Nedenleri Nelerdir?
  Romatizmal artrit vücudun bağışıklık sistemine yanlışlıkla “saldırarak” kendi dokusunu (bu durumda sinovya zarı) iltihaplandırması anlamına gelen otoimmün bir hastalıktır. Nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, virüslerin ve stresin şiddetlenmesine yol açabildiği belirlenmiştir.
  Osteoartrit ise yaşlanmanın normal bir sonucudur. Bazı mesleklerdeki insanların (örneğin sporcuların) eklemlerini yaralaması veya tekrarlamalı bir şekilde aşırı kullanması ostoartrite yol açabilir. Kalıtım, şişmanlık, daha önce geçirilen bir eklem hastalığı, vücut şekli ve metabolizmayı etkileyen diğer hastalıklar risk faktörünü oluşturur.



  Artritin Belirtileri Nelerdir?
  Artritin başlıca belirtileri eklemlerde hareketi kısıtlayacak ciddilikte ağrı ve sertleşme oluşmasıdır. Hastalık ilerledikçe eklemlerde deformasyon oluşabilir: parmaklarda, özellikle osteoritte, kemikli bölgeler oluşabilir. Romatizmal artritin ayırt edici özelliği iltihaplanmalardır: eklemler kızarır, şişer ve dokunulduğunda sıcaktır. Ağrı ve sertlik sabahları çok şiddetlidir (“jel” fenomeni ) ve gün içinde iyileşme görülür.Hastalık herhangi bir eklemi etkisi altına alabilir, ama daha çok el ve ayak parmakları, bilekler ve dizler çoğu durumda vücudun her iki tarafında simetrik olarak etkilenir .Osteoartritten farklı olarak romatizmal artrit ender olarak kalçalarda ya da omurilikte görülür (boyun ya da boyunla ilgili omurların etkilenmesi ve ciddi sonuçlara yol açması mümkün olduğu halde).



  Hastalığın erken aşamalarında eklemler rahatsızlanmadan önce çoğu insan ateş, yorgunluk, iştahsızlık ve damar sertliği gibi belirtiler gösterir. Zamanla başka yerlerde görülsede, özellikle dirsekteki cildin hemen hemen altında romatizmal nodüller (kırmızı, ağrı vermeyen yumrular) oluşur. Göğüs ağrısı, plörezi ve akciğerlerin tutulmasına bağlı nefes alma zorluğu, ağız ve gözlerde kuruluk artritin öteki belirtileridir.
  Osteartrit genelde parmakların ortasındaki veya ucundaki eklemlerle kalçadaki, dizlerdeki ve omurilikteki daha büyük ve yük taşıyan eklemleri etkiler. Vücudun tek bir tarafında olabileceği gibi, iki tarafında da görülebilir. Ağrı, hareket edince şiddetlenir ve dinlenince hafifler: bazen hava değişikliği belirtileri arttırabilir.Hareket edildiğinde eklemlerden kıkırdama duyulabilir. Yumrular genellikle parmakların üzerinde çıkar. Osteartritte iltihaplanma çok ender görülen bir belirtidir.

   
Artrit nedenleri ve tedavisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Horlama: Nedenlerİ Ve Tedavİsİ

  Normal erişkin insanların en az %45’i zaman zaman horlamaktadır. %25’i sürekli olarak horlamaktadır. Horlama problemi en sık şişman erkeklerde görülür ve yaşla birlikte her geçen gün artar. A.B.D. de 300 den fazla firma horlamaya karşı cihaz geliştirmiştir. Bazı modeller pijama arkasına tenis topu yapıştırmak gibi eski bir modelin modifikasyonlarıdır (Sırt üstü yatarken horlama daha çok...
 2. Migren tedavisi ve nedenleri

  Migren tedavisi ve nedenleri

  migren, nedir, belirtileri, tedavisi, ilaçları, çeşitleri, ağrısı, ilacı, ağrısı nasıl geçer, belirtileri nelerdir, nedenleri Bir migren hastası olarak, bu hastalığa dair bildiklerimle yorum yapmam gerekirse şayet; migrenin sebepleri tam olarak kesinleşmemiş olsada, çok açlığa ve aç karınla sigara içmeye, sigara içinlen ortamlarda havasız kalma gibi nedenleri vardır. Migrenin çeşitleri...
 3. Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  Çocuklarda kabızlık nedenleri ve tedavisi

  çocuklarda kabızlık tedavisi çocuklarda kabızlık nedenleri Merhaba Melek'ler... Bu sayfamızda çocuk hastalıkları arasındao ldukça yaygın olan kabızlık sorununun nedenleri hakkında ve çocuklarda kabızlık tedavisi hakkında bilgilere yer veriyoruz. Kabızlığın Tanımı - Kakasını yaparken çocuğunuzun ağrı çekmesi ya da ağlaması VE/VEYA - 10 dakikadan uzun süren ıkınma veya zorlama...
 4. Kemik Erimesi Nedenleri ve Tedavisi

  Kemik Erimesi Nedenleri ve Tedavisi

  Kadınlarda Kemik Erimesi nedenleri Kadınlarda Kemik Erimesi tedavisi Kadınların korkulu rüyası kemik erimesi yani osteoporoz bu yazımızın konusu melekler :) Kemik erimesi neden olur, nasıl önlenebilir, tedavisi nelerdir bu makalemizde anlatmaya çalışacağız.. :) Uzmanlar, osteoporoz yani kemik erimesi hastalığının erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülmesinin en büyük nedeninin...
 5. Sinestezi nedenleri ve tedavisi

  Sinestezi nedenleri ve tedavisi

  Sinestezi, bir duyuyu başka bir duyu ile algılamak anlamını taşımaktadır. Yani beynin duyduğunu zihin görsele çevirmekte, Görülen şeylerde seslere dönüştürülerek algılanmaktadır. Bu rahatsızlıkta sesler koklanmakta, şekiller tadılmakta ve renkler duyulmaktadır. Vücut böyle bir mekanizma işletmektedir. Bu hastalığa yakalanmış olan kişiler gazete okurken kelimeler renklere dönüşüyor, müzik...

Sayfayı Paylaş