1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Asarcık Tarihi

  Konu, 'Karadeniz Bölgesi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Küçük bir köy statüsünde olan şimdiki ilçe merkezi ve birkaç köye 1877- 1878 Osmanlı- Rus savaşından sonra Rusya'dan göç eden Çerkezlerin yerleşmesiyle ilçe kurulmaya başlamıştır. Zamanla civardan gelen insanların yerleşmesiyle de büyümüş ve genişlemiştir. 1959 yılında nahiye, 1987 yılında da ilçe olmuştur. Belediyesi ise 1989 yılı Mart ayında yapılan mahalli idareler seçimleri ile kurulmuştur.
  Samsun'un 44 km. güneyinde yer alan Asarcık batıdan Kavak İlçesi ve doğudan Çarşamba ilçesi ile sınırlıdır.

  İlçede tarıma elverişli arazinin az ve verimsiz olması, sulanabilir arazinin olmaması tarım ekonomisinin gelişmesini engellemiştir. Tarımdan elde edilen ürün halkın ancak tüketim ihtiyacını karşılayabilecek düzeydedir. İlçede yetiştirilen ürünler buğday, mısır, arpa ve şekerpancarıdır.

  Tarihi değerler açısından çevre ilçelere nazaran pek zengin sayılmamakla birlikte ilçede günümüze kadar gelip, önemini yitirmemiş eserler vardır. Bunlar Kılavuzlu ve Gökgöl köyündeki camiler ve Ayaklıalan köyündeki tarihi kilise kalıntısıdır.

  Gökgöl Camii: 1180 yılında ahşap olarak yapılmıştır. M. 1870 H. 1291 yılında ilk kez, 1970 yılında ise son kez tamir görmüştür.


  Asarcık, tarihi eserler bakımından zengin kaynaklara sahip olmamakla birlikte doğal güzellikleri ile gezip görmeye değer bir ilçemizdir. İlçedeki orman alanları ilimizdeki doğal değerleri yüksek alanlar içinde sayılır   
Asarcık Tarihi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tarih

  Tarih

  Rüyada görülen tarihlere çok dikkat etmek gerekir. Bu belirli bir zamanı işaret eder. Ayrıca tarihi oluşturan tüm sayılar ayrı ayrı da yorumlanır.
 2. Asarcık Resimleri

  Asarcık Resimleri

  asarcık resimleri asarcık Asarcık ilçemizi aranızda görmeyen bilmeyen yada merak edenler için tanıtmak istiyorum vereceğim resimler bir açıdan Asarcık için fikir edinmenizi sağlayacaktır
 3. Tarihimizden Hikayeler

  Tarihimizden Hikayeler

  Türk zekası tarih boyunca öne çıkmıştır.İşte buna dair bir anekdot 2. Dünya Savaşı'nda İngiltere başbakanı Churchill Türkiye'nin Almanya'ya karşı savaşa girmesi için elinden geleni yapmış. Hatta sırf bunun için Türkiye'ye gelmiş ve İsmet Paşa'yla Adana'da görüşmüş. Ancak İsmet Paşa'yı savaşa girmeye ikna edememiş. Churchill görüşmeden sonuç alamayacağını anlayınca gerisin geriye dönmüş....
 4. tarihi sevmek

  tarihi sevmek

  şu anda açayip tarih sevgim vardır ve tarih bilgisinede sahibim denebilir. bunun nedenide tarihçimiz olan öğretmenimiz tarih derslerinde tarihi masanın üzerine çıkıp avazı çıktığı kadar ve bir okadarda göz yaşı ile anltmasına bağlamışımdır nerdeee öle eski öğretmen ve hocalar vay be ne günlerdi..
 5. Felsefe Tarihi

  Felsefe Tarihi

  felsefe tarihi,felsefe tarihi konu anlatımı,felsefenin tarihsel gelişimi,felsefe tarihi kısa özet bilgi,felsefe tarihi hakkında bilgiler İLKÇAĞ MEDENİYETLERİNE BAKIŞ Düşünce tarihinde, evreni, evrendeki değişimi, varlıkları, insanı açıklamak için birçok çaba vardı. Ancak bunların felsefe sayılabilmesi akıl ilkelerine uygunluğuna, geçerli çıkarımlara dayanmasına bağlıydı ki, bu da...

Sayfayı Paylaş