Etiketler:
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Aşırı ilgi çocukları asosyal yapıyor

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  çocuklarda kendini ifade edememe çocuklarda asosyallik asosyal çocuk asosyal çocuklar asosyallik belirtileri Çocukluk döneminde aşırı ilgi gören çocuklar, ileriki yaşlarda sorun yaşıyor. İlgi, çocukların sosyal yönünü yok ediyor. Aşırı koruyucu ve kollayıcı tutum sergileyen ebeveynlerin çocukları, ileriki yaşlarda arkadaş edinememe, çekingenlik ve kendini ifade edememe gibi sorunlar yaşıyor.
  En değerli varlıklarınız çocuklarımız. Onların en iyi yetişmesi için üstün gayretler sarf edip bütün imkânlarımızı zorluyoruz. Ancak, beslenmeden eğitimine kadar her alanda aşırıya kaçmamak gerekiyor.
  Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Darıca’nın verdiği bilgilere göre; çocuğun korkak, ürkek, çekingen olması, kolayca arkadaş edinememesi ya da güçlü olarak tanımlanan bazı çocuklar tarafından ezilmesinin, büyüme ve kişilik gelişiminde çok önemli rolleri olan anne-babasının tutumlarından kaynaklanabileceğini söyledi.
  Anne babalarda çocuk yetiştirme konusunda genelde sık gözlenen tutumlardan biri aşırı koruma ve kollamadır. Tüm hâkimiyet ve sorumluluğun ebeveynde olduğu aile ortamında yetişen çocuklar, ev dışına çıktıklarında kendi kanatları ile uçamaz hale gelebiliyor, ailelerinden ayrıldıklarında bocalayabiliyor.
  Çocuğa sorumluluk verin
  Anne baba, çocuğun kişiliğinin oluşumunda önemli rol oynayan ilk örnek modelidir. Çocukların sevgi, saygı ve anlayış içinde büyütülmeleri, toplumda katılımcı ve üretken bireyler olmaları açısından çok önemli taşıyor. Yaşam boyu karşılaşılabilecek problemleri çözme konusunda kendine güvenen bir çocuk yetiştirmek, her anne babanın isteğidir. Buna rağmen anne-babalar, bazen bu isteğe paralel gitmeyen tavırlar sergileyebiliyor. Aşırı koruyucu ve kollayıcı tutum da bunlardan birisi. Genelde bu tip ailelerin yetiştirdiği çocuklar aşırı korkak, ürkek, kendini ifade etmekte zorlanan ve arkadaş edinmede problemler yaşayan çocuklar oluyor. Tüm bu davranışların altında yatan temel neden, anne babanın aşırı koruyucu ve kollayıcı tutumu karşısında geliştirilen güven eksikliği ya da özgüven yetersizliğidir. Bu yüzden bu tür davranışlardan kaçınılması ve mümkün olduğu kadar çocuklara sorumluluk verilmesi gereklidir.  Özgüvenleri gelişsin Kendine güven duygusundan yoksun olmak, tüm ilişkilerde yakınlaşmayı, sevgiyi, başarıyı engelleyici bir faktördür. Özgüven duyguları gelişmiş çocuklar, arkadaş gruplarıyla ve yetişkinlerle uygun iletişim kurabilirler. Genelde (sen bunu başarabilecek güçtesin, sana güveniyorum) sözleri, anne babanın çocuklarına gerektiğinde söyleyebilecekleri sihirli sözlerdir.
  Çocuk başkalarına ve kendine dair yapıcı duygu ve düşünceleri, bu biçimde geliştirebilir, sorumluluk alabilir. Bebeklikte sevgi, ilgi ve şefkat eksikliği, anneden uzun süre ayrı kalmak, anne babanın baskıcı ve kısıtlayıcı olması, otoriter, katı, hoşgörüsüz aile ortamı gibi sebepler de çocukta güvensizlik duygusu yaratabiliyor.
  Prof. Darıca, ebeveynlere şu önerilerde bulunuyor:
  - Aileler çocuktaki olumsuz değişiklikleri dikkate almalı, bu olumsuzluğa neden olan kaynağı araştırmalıdır.
  - Çocuğun tüm duygularını açıkça ifade etmesi için sabırla konuşması beklenmeli, ona cesaret verilmelidir.
  - Ona güvenildiği gösterilmeli, duygusal acılarına karşı duyarlı olunmalı ve hissettikleri paylaşılmalıdır.
  - Sınıf içi arkadaşlık ilişkileri gözden geçirilerek, özgüvenini geliştirici spor, sanat gibi etkinliklere yönlendirilmelidir.
  - En önemlisi de anne baba ya da eğitimci olarak, çocuk yetiştirme tutum ve davranışlarımızı yeniden gözden geçirmeliyiz.


  alıntı


   
Aşırı ilgi çocukları asosyal yapıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kıskançlık, çocukları saldırgan yapıyor

  Kıskançlık, çocukları saldırgan yapıyor

  Hayatın her döneminde görülen kıskançlığın çocuklarda biraz daha yoğun yaşandığını belirten psikolog Filiz Yakmaz, ailelerin yeni bir çocuk sahibi olurken onların psikolojilerini de göz önünde bulundurmaları gerektiğini bildirdi. Yakmaz, "Yeni bir kardeşin doğumu çocukta ilgi ve koruyuculuk, sıkıntı ve kıskançlık gibi çelişkili duygular yaşanmasına sebep olur. Kıskançlık kimi zaman...
 2. Çocuklarınıza ilgi gösterin! Ama abartmayın!

  Çocuklarınıza ilgi gösterin! Ama abartmayın!

  Çocuklarınıza ilgi gösterin! Ama abartmayın! Çocuğa aşırı ilgi ve özen gösterme yanlışına kültürümüzde genellikle hanımlar düşer. Evliliğinde kendini yalnız hisseden anneler kendini çocuğuna adamaya, ona fazlasıyla bağlanmaya başlar ve çocuğunu da kendine bağımlı hale getirebilir. Oysa her güçlükten korunan, aşırı kontrol edilen, sorunları genellikle anne-babası tarafından çözülen çocuklar...
 3. Çocuğa aşırı bağlılık dostları unutturuyor

  Çocuğa aşırı bağlılık dostları unutturuyor

  inci baylav psikolog inci baylav Bebek sahibi çiftler çocuksuz aile dostları ile arasına mesafe koyuyor. Uzmanlara göre çocuksuz ailelerde karı-koca şeklinde sürdürülen roller çocuklu ailede anne-baba olarak şekilleniyor. Psikolog İlkim Öz Tan Türk toplumunda çocukların her zaman ön planda tutulduğunu söylüyor. Anne ve babanın çocuğu hayatının merkezine koyduğunu belirten Tan "Özellikle...
 4. Titizlik çocuğu astım yapıyor

  Titizlik çocuğu astım yapıyor

  titizlik oyunları titiz oyunları Her zaman temiz ve hijyen işe yaramıyor yapılan araştırmalar çok fazla titiz davranan kişilerin çocuklarında astım ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı haberin devamına geçiyorum İngiliz bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar; temizliğine aşırı dikkat edilen ve çok sık yıkanan çocukların, astım hastalığına yakalanma riskinin arttığı ve egzama...
 5. Aşırı fedakarlık çocukları bencilleştiriyor

  Aşırı fedakarlık çocukları bencilleştiriyor

  Fedakarlık anne-babalar için adeta bir görev gibi kabul edilse de, fazlası çocuğun bencilleşmesine ve ilerleyen yaşlarda mutsuz bir hayata sahip olmasına neden oluyor. "Çocuğum için her şey feda olsun!" diyerek onu kral ve kraliçeler gibi yetiştiren anne-babalar, aslında kendini beğenmiş ve devamlı hizmet alan bir insan yetiştirdiklerinin farkında değil. Her işi ebeveyni tarafından...

Sayfayı Paylaş