1. Misafir

    Misafir Forum Okuru

    Aşırı sıcaklar ve klima kullanımı

    Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

    klima kullanımı, yararları, zararları, hakkında bilgiler burada arkadaşlar

    Şu sıcak yaz günlerinde, adeta cennetten bir hava estiren klimaların kullanımı hakkında bilgiler sunuyoruz bu makalemizde Melek'ler.

    < Konu Resmi..>


    EVE GELİR GELMEZ KLİMAYI ÇALIŞTIRMAK KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTIRIR


    Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Tamer Bakalım, kalp hastalığı riski ve kalp hastası olan kişilere sağlıklı bir yaz geçirmeleri için önerilerde bulundu.
    YAZIN KALP KRİZİ GEÇİRME RİSKİ YÜKSEKTİR

    Yaz aylarında kalp hastaları için tehlike çanları çalmasının edeni, aşırı sıcaklarla birlikte yükselen tansiyonun kalp krizi riskini tetiklemesidir. Havanın normal sıcaklıkta olduğu dönemler hariç; aşırı sıcaklar ve aşırı soğuklara bağlı olarak damarın yükü artar. Dolayısıyla kalbin yükü de artmış olur. Özellikle aşırı sıcaktan aşırı soğuğa geçiş, kalp spazmına yol açıyor ve kalp krizi tehlikesini ciddi şekilde yükseltir.

    KLİMALI ORTAMLARA DİKKAT!

    Yaz aylarında, özellikle hava sıcaklığının çok yüksek oranda seyrettiği şehirlerde 40-50 derece sıcaktan, klimanın çalıştığı 18-20 derecelik bir ortama ani geçiş ya da dışarıdan eve gelip doğrudan klimayı çalıştırıp karşısına geçmek kalp krizi riskini tetikleyebilir. O nedenle klimalı ortamların 22 derecenin altında olmaması gerekir. Belli bir soğuk derecesinden sonra damarların spazm riski arttığı için ani soğuklar kalp krizine zemin hazırlayabilir. Klimalı ortamlar çok fazla tercih edilmemelidir. Çünkü bu ortamların en kötü özelliği, birtakım akciğer hastalıklarına neden olmasıdır. Akciğer rahatsızlığı da, var olan kalp hastalığını tetikleyebilir. Klimalar aynı zamanda solunum yolu ile bulaşabilen bakterileri ortama dağıtan özelliğe sahiptir. Bunun için bakımlarının çok iyi yapılması gerekir. Vücut bir sistem olarak kabul edildiğinde, sistemin bir yerindeki bozukluk bir başka noktayı olumsuz etkileyebilmektedir. Örneğin; akciğerlerdeki oksijen kapasitesine ait bir bozukluk, kalp krizine ve kalp yetmezliğine neden olabilir. Klima kullanımında önemli olan, soğuk değil serin ortamlar yaratılmasıdır.

    SOĞUK SU SOĞUK HAVADAN DAHA TEHLİKELİ!

    Sıcak atında uzun süre kaldıktan sonra birden soğuk bir havuza atlamak risktir. Bunun nedeni, ciddi sıcaklık farklarını aniden yaşamaktır. Soğuk su, soğuk havaya göre daha tehlikeli olabilir. Çünkü burada vücutla direkt temas ve vücut ısısının aniden değişmesi söz konusudur. Çünkü soğuk havada kaybedilen ısı ile soğuk suyla temas halinde kaybedilen ısı arasında ciddi bir fark vardır. Soğuk su ile temas, herkes için aynı derecede riskli olabilir. Çünkü soğuk su, kalp spazmına zemin hazırlar. Yani kalp damarları soğuğun etkisi ile ciddi oranda büzülerek kan akımı bozulur. Kişinin damar sertliği problemi olmasa bile daralmaya meyilli damarlar varsa bunlar bir takım tetikleyici faktörler sonucu kalp krizine kadar gidebilmektedir. Damar sertliğinin başlangıç aşamasında damarın o bölgesinde spazm daha fazla görülür. Damarın bütünü içerisinde, iç yüzeyinden salınan ve bulunduğu bölgeye etki eden, damarın gevşemesini sağlayan bir takım hormon benzeri maddeler vardır. Damar yapısındaki bozulma, bu hormon benzeri maddelerin salınımının bozulmasına ve o bölgede spazmın görülmesine neden olur.

    GÜNEŞİN ALTINDA 15 DAKİKADAN FAZLA KALINMAMALIDIR

    Kesinlikle direkt güneşle temas edilmemeli, gölgede ya da şemsiyenin altında kalarak güneşlenilmelidir. Yüzmek, çok sağlıklı bir egzersizdir ancak çok sıcak zamanlarda değil.

    Yazın erken saatlerde de spor yapmak uygun değildir. Çünkü tansiyon ataklarının en sık olduğu zamanlar, sabahın erken saatleridir. Bu saatlerde çok fazla efor kaybı kalbi yorar ve tansiyon yüksekliğini artırabilir. Spor yaparken de kalp büyümesine neden olacak sporlar değil, kalbi hafif yoracak sporlar tercih edilmelidir. Amaç; kalbin damar sirkülasyonunu daha iyi çalışır hale getirmek yani kılcal damarların gelişerek ana damarda olan olayları tolere etmesine olanak sağlamaktır.

    BOL BOL TEMPOLU YÜRÜYÜŞ YAPIN

    Sakin bir şekilde vitrinlere bakarak yürümek sağlık açısından çok fazla bir anlam ifade etmez. Şeker hastaları hariç; aç karnına, yaşanılan bölgeye göre havanın çok sıcak olduğu dönemler tercih edilmeden, düz zeminde 40-45 dk arasında yaklaşık 4-5 km tempolu yürüyüş yapmak gerekir. Hastalar, gün içinde zaten çok yürüdüklerini iddia etseler de, bunlar geçerli bir egzersiz değildir. Çünkü egzersiz, kesintisiz ve düzenli olarak yapılan hareketlerdir.

    YÜZMEK SAĞLIKLIDIR AMA KAPLICALARA DİKKAT!

    Yazın; saat 10-12 arası öğleden sonra da 3’ten sonra sıcakların azaldığı zamanlar, yüzme için ideal zamanlardır. Yüzme, terleme ve vücuttan su kaybının olmaması bakımından, tüm kasların aktif olarak çalıştırılması yönüyle çok iyi bir spordur. Düzenli olarak yapılan her spor gibi tansiyonu düşürücü bir etkiye sahiptir. Sıcak su, hamam ve sauna özellikle yaşlılara çok fazla önerilmemektedir. Ancak yaşla birlikte birtakım eklem rahatsızlıkları kaçınılmaz hale gelir. Böyle durumlarda kaplıca tedavisi verilir. Sıcaklığın ve bir takım elementlerin çok yoğun olduğu bu ortamlarda çok fazla kalmak, sağlıklı insanlar için de zararlıdır. Kaplıca ortamlarında ve hamamlarda günde iki kez, 10’ar dakika kalabilirsiniz. Ancak özellikle tansiyon yüksekliği ve kalp hastalığınız varsa, hiç önermiyoruz.

    YAZIN ILIK SUYLA BANYO YAPILMALI!

    Özellikle yazın; sauna, hamam ve kaplıca gibi sıcak ortamların yanında, evde de çok sıcak su ile banyo yapılmasını önermiyoruz. Sıcak suyun yanında yazın çok soğuk suyla da banyo yapılmamalı. Banyo suyu ılık olmalı, banyoda kalış süresi uzun olmamalı. Varis hastaları ise banyodan çıkarken dizlerinden aşağı bölgeye soğuk su tuttuklarında, özellikle yazın yararlı olabilir. Çünkü toplardamarlar sıcakla genişlediği için varislerle ilgili şikayetleri artırabilir. Yazın artan bu şikayetler soğuk su ile hafifleyebilir.

    YEMEKTEN SONRA TATLI VE MEYVE DAMAR SERTLİĞİ YAPAR

    Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmanın yanında yeme alışkanlıklarını değiştirmek, kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir. Midenin özellikle akşam yemeklerinden sonra çok fazla doldurulması, diyafram kasının kasılması ile birlikte karın içi organların da bir miktar büyümesi ile solunumu olumsuz yönde etkilemektedir. Bunların hepsi bir araya geldiğinde kalp krizini tetikleyici etki yapabilir. Tatlı ve meyve yenecekse, yemekten 1-2 saat sonra tüketilmelidir. Yemekten hemen sonra yenen meyve tatlı, insülin direncinin yüksek olduğu durumlarda vücutta ciddi yağlanma ile birlikte kan yağlarının da yükselmesine yol açmaktadır. Bu durum da uzun dönemde damar sertliğine yol açar.


     
    CeMoŞ bunu beğendi.
Aşırı sıcaklar ve klima kullanımı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. klima ve zararları!

    klima ve zararları!

    klimanın bebeklere zararları Yazın en sıcak ve boğucu günlerini yaşadığımız bugünlerde, arabada, evde ya da işyerlerinde klimalar imdadımıza yetişiyor. Dışarıda sıcağın etkisiyle yoğun bir şekilde terlemiş ve bunalmışken, evde veya işyerlerinde kendimizi o serin klimalı ortamlara atınca nasıl da güzel serinliyoruz. Böyle zamanlarda biz doktorlara en çok sorulan soru; klimanın sağlığımıza olar...
  2. Aşırı sıcak kalbi tetikliyor

    Aşırı sıcak kalbi tetikliyor

    Kardiyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Gök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz aylarında kalp ve damar rahatsızlıklarıyla ilgili risklerin de arttığını belirtti. Prof. Dr. Gök, bunaltıcı sıcaklar, hipertansiyon, aşırı heyecan, stres ve sigara içilmesi gibi faktörlerin, kalp krizi ile birlikte kalp damar rahatsızlıklarını da tetiklediğini bildirdi. Kalp-damar hastalarında yaz...
  3. Klima ve vantilatöre dikkat!

    Klima ve vantilatöre dikkat!

    Klima ve vantilatör yüz felçi yapıyor; Esentepe Fizik Tedavi Merkezi'nden Uzm. Dr. Kazım Haliloğulları; klimaların ve vantilatörlerin yoğun kullanıldığı yaz döneminde özellikle bel, boyun ve baş ağrılarında artışlar görülebileceğini söyledi ve ekledi: "Sıcakların artması ile çoğalan klima, fan ve vantilatör kullanımına paralel olarak; grip gibi solunum hastalıklarının yanı sıra artan...
  4. Bilinçsiz Klima Kullanımın Sonuçları

    Bilinçsiz Klima Kullanımın Sonuçları

    klima, bilinçsiz kullanım, klimalar, klimanın zararları hakkında bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılmayan, yanlış seçilen klimalar astımı da tetikleyebilir, zatürreye de neden olabilir. Oysa alacağınız bazı basit önlemler, boğucu yaz günlerini rahat geçirmenizi ve sağlığınızı korumanızı sağlayabilir. Klimayı verimli şekilde kullanmıyorsanız,...
  5. Klima kullanırken tasarruf nasıl yapılır ?

    Klima kullanırken tasarruf nasıl yapılır ?

    Yaz aylarının sıcak kavurucu etkisin den klima sayesin de korunuyoruz. Ofislerin , cafelerin , evlerin , işyerlerinin olmaz sa olmazıdır klimalar. Gün boyu kullandığımız klimalanın kullanım dan ötürü fatura yüksek gelebilir. Yazımızın devamın da klima kullanırken tasarruf etmenin yollarını bulabilrisiniz. Teknolojik nimetlerden biridir klima. Yazın sıcaktan , kışın soğuktan bizi korur. Her...

Sayfayı Paylaş