Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Aşırı Terleme Problemi Olanlara Çözüm Önerileri Burada Melekler

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  aşırı terleme sebepleri
  aşırı terleme çözümleri
  Sosyal hayatta insna işkence gibi gelen aşırı terleme problemi olan kişiler için yaz sıcakları kabus gibidir melekler. Elleri aşırı terleyenler toka yapmaya korkar, kıyafetleri ter içinde kalır ve karşısındakiyle ciddi bir konu konuşurken yanaklardan süzülen ter damlaları insanı zor duruma sokar. Bu yazımızda işte bu dertten müzdarip olanlara aşırı terleme nedenleri ve aşırı terleme çözümleri hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz ..


  [​IMG]


  Vücudun ısı dengesini korumak, toksinlerin atılmasını sağlamak ve derinin nemlenmesine yardımcı olmak için varlığını sürdüren ter bezleri bazen aşırı derecede çalışabiliyor. Bu da hem özel hem de sosyal hayatta sıkıntı yaratabiliyor.

  Güvenli ve konforlu şekilde uygulanan botoks tedavisinin, uzun bir süreliğine terlemeyi kontrol altına aldığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Zerrin Baysal, stres, üzüntü ve heyecanın aşırı terleme nedenleri arasında bulunduğunu söylüyor.

  Ter bezlerinin aşırı çalışmasına neden olan birçok faktör bulunduğunu vurgulayan Baysal, sorunla ilgili şu bilgileri veriyor: “Bunlardan en önemlisi genetik faktörlerdir. Terleyen bir kişinin ailesine ait öykü sorgulandığında genellikle ya anne ya da babada aşırı terleme şikayeti gözlemlenmektedir. Korku, üzüntü, heyecan, depresyon, stres gibi durumlarda da vücut biyokimyasındaki değişikliğe bağlı olarak ter bezlerinin uyarılması ve aşırı ter üretimi gelişir.

  AŞIRI KİLOLAR DA TERLEMEYİ TETİKLER
  Hormonal aktivitelere bağlı olarak gelişen aşırı terleme çeşitlerinden en önemlisi menopozda görülür. Tiroid bezinin aşırı çalışması da ter bezi aktivitesini artıran diğer bir hormonal durumdur. Aşırı kilolu olmak, sıcak ve rutubetli bölgede yaşamak, çok kalın giyinmek ve bazı gıdaları (acılı baharatlı gibi) aşırı tüketmek de terlemeyi artıran faktörlerdir. Özellikle gıdalarla alınan kokulu baharatlar, soğan, sarımsak gibi yiyecekler terin kötü kokmasına neden olur.

  BOTOKS NE KADAR ETKİLİ?
  Aşırı terleme için geliştirilen birçok tedavi yöntemi vardır. Uzun yıllardır kullanılan, hastaları rahatlatan, ciddi yan etkileri görülmeyen en etkili tedavi botoks enjeksiyonu ile terlemenin engellemesidir. Botoks bir toksindir ve ter bezlerine gelen sinir uçlarını bloke ederek ter bezlerinin uyarılmasını engeller. Lokal olarak uygulanır ve kısa süreli bir tedavidir. Etkisi 6-9 ay gibi uzun sürer. Çoğunlukla bahar aylarında yapılan bir botoks tedavisi sonraki kış dönemine kadar etkisini gösterir. Etkisi azaldığında ise kış dönemi geldiği için zaten terleme azalmaya başlar. 3-4 aylık kış dönemi sonrasında, baharın ve sıcak havaların gelmesiyle tedavi tekrarlanır. Dolayısıyla tedavi yılda bir kez bile uygulansa kişiyi büyük ölçüde rahatlatmış olur. Bazı hastalarda soğuk havada bile aşırı terleme görülmektedir. Bu hastalara 6 ayda bir uygulamak gerekir.

  EN ÇOK ŞİKAYET EDİLEN BÖLGE KOLTUK ALTI
  Terleyen hastalara bakıldığında hastaların yüzde 80’inde koltuk altı terlemesinin aşırı olduğu görülür. Diğer sık görülen bölgeler el ve ayaklardır. Bu bölgelerde aşırı terleme olmasının nedeni çok sayıda ter bezi içermeleridir. Dolayısıyla terleme için uyarı geldiğinde fazla salgı ve aşırı terleme görülür.

  TERLEMEYİ DURDURMAK ZARARLI MIDIR?
  Tüm vücudumuzda ter bezleri vardır. Koltuk altında atılmayan ter diğer bölgelerden atılır. Bu yüzden endişe doğurabilecek bir probleme yol açmaz. Tedavi koltuk altına 10 dakika, eller için 15-20 dakika ve ayaklar için yarım saat sürer. El ve ayak uygulamaları ağrılıdır; fakat lokal anestezik maddelerle uygulandığında tolere edilir. Koltuk altı uygulamaları ise herhangi bir işleme gerek kalmadan uygulanır. Aşırı terleme şikayeti olan hastaların bir dermatoloğa başvurması ve ilgili nedenlerin araştırılarak kişi için en etkili tedavinin seçilmesi hastaların yaşam kaliteleri açısından çok önemlidir.
   
Aşırı Terleme Problemi Olanlara Çözüm Önerileri Burada Melekler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşırı terlemeye 5 çözüm

  Aşırı terlemeye 5 çözüm

  gebelikte terleme terlemeyi önleyen bitkiler terlemeyi önleyici bitkiler terleme önleyici önleyen ilaçlar Yaz aylarında terlemek normaldir...Bunun yanında aşırı terleyen mevsim ne olursa olsun terlemeye devam edenler,terlemekten bunalanlar için işte çözüm Uzmanlar, aşırı terlemenin beş yolla tedavi edilebildiğini bildirdi. Sempatik sinir sistemi, sıcak veya soğuk havalarda vücudun ısısını...
 2. Kilo problemi olanlara öneriler

  Kilo problemi olanlara öneriler

  kilo sorunu olanlar kilo problemi olanlar Dünyaca Ünlü Doktor Mehmet Öz kilo problemi olanlara ve zayıflamak isteyenlere önerilerde bulunmuş kızlar... Yaz gelmeden bu önerilere uyup fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz :tik: * Beyazlardan uzak durun: Beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç ve şeker kesilmeli. Bunlara ilaveten şeker, basit karbonhidratlar, yüksek früktozlu mısır şurubu,...
 3. Aşırı terlemeye kökten çözüm...

  Aşırı terlemeye kökten çözüm...

  Aşırı terlemeye son!!!! Nasıl mı??? Aşırı terlemeye kesin çözüm. Yarım saatlik ameliyatla bu iş kökten çözülüyor. Kış aylarında bile yaşam standardını önemli ölçüde düşüren ve kişiyi zor durumda bırakan el, kol ve koltuk altı bölgelerindeki aşırı terleme sorunu, yarım saatlik basit bir cerrahi müdahaleyle ortadan kaldırılabiliyor. Universal Hospital Kadıköy Göğüs Cerrahisi Kliniği’nden...
 4. Aşırı Terleme Sorunu Olan Melekler Çözüm Burada !

  Aşırı Terleme Sorunu Olan Melekler Çözüm Burada !

  aşırı terleme aşırı terlemeye çözüm Sevgili melekler, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte aşırı terleme problemi yaşayanları bir düşüncedir aldı. Özellikle sosyal ortamlarda son derece rahatsız edici bir durum olan aşırı terleme sorunu artık sorun olmaktan çıkıyor. Konuyla ilgili bilgileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr....
 5. Varis Rahatsızlığı İçin Bitkisel Çözüm Önerileri Burada Melekler

  Varis Rahatsızlığı İçin Bitkisel Çözüm Önerileri Burada Melekler

  Varise Ameliyatsız Bitkisel Çözüm Varis Tedavisinde Bitkisel Çözüm Sevgili melekler, sizlerle daha önce paylaştığımız varis rahatsızlığı ve varis belirtileri konularının ardından bu yazımızda da varise ameliyatsız bitkisel çözüm hakkında bilgiler paylaşıyoruz sizlerle.. :) 1.At Kestanesi Ekstresi: At kestanesi (Aesculus Hippocastanum) tedavisi, varis ve bağlantılı rahatsızlık olan...

Sayfayı Paylaş