1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Aşırı Terleme Sorunu Olan Melekler Çözüm Burada !

  Konu, 'Güzellik ve Bakım Önerileri' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  aşırı terleme aşırı terlemeye çözüm


  Sevgili melekler, havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte aşırı terleme problemi yaşayanları bir düşüncedir aldı. Özellikle sosyal ortamlarda son derece rahatsız edici bir durum olan aşırı terleme sorunu artık sorun olmaktan çıkıyor. Konuyla ilgili bilgileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burçin Çelik veriyor...


  [​IMG]


  Doç. Dr. Burçin Çelik, aşırı terlemenin tedavisinde hangi yöntemin kullanılması gerektiğini açıkladı.

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burçin Çelik, aşırı el ve koltuk altı terlemesinin kesin tedavi yönteminin ameliyat olduğunu belirtti.

  Doç. Dr. Burçin Çelik, terlemenin vücudun bir savunma mekanizması olduğunu ve bu şekilde vücut sıcaklığının ayarlandığını söyledi. Aşırı terlemenin (hiperhidrozis) ise özellikle eller, koltuk altı, ayaklar, alın, yüzde ve vücudun geri kalan bölgesinde normal fizyolojik ve duygusal durumların ötesinde terleme olması durumu olduğunu kaydeden Çelik, “Bu durum normal ter bezlerinin uyaranlara abartılı cevap vermesinden kaynaklanmaktadır. Ellerde terlemenin fazla olması, koltuk altlarının sık sık ıslanması kişilerin yaşam kalitesini etkiler. Genellikle bu kişiler çekingen, sıkılgan ve utangaçtırlar. İş ilişkileri ve sosyal hayatları etkilenir. Kişi yaşam şeklini bilinçli veya bilinçsiz şekilde değiştirir, sosyal ortamlardan uzak durur. El ve koltuk altında aşırı terleme olması tedavi gerektiren bir durumdur ve kesin tedavisi endoskopik torakal sempatikotomidir. Hasta ertesi gün taburcu edilir ve bir hafta içinde çalışma hayatına dönebilir. El terlemesi için başarı yüzde 99, koltuk altı için bu oran yüzde 90′dır. Ameliyatın hemen sonrası eller, koltuk altı ve çoğu zaman da ayaklar kurumuş olur” dedi.

  TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  Tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Burçin Çelik, “Alüminyum klorit ve etil alkol karışımlı kremler, sistemik antikolinerjik ilaçlar, beta blokör ilaçlar, iontoforez (el ve ayaklara elektrik akımı uygulamasıdır), botox uygulaması, liposakşın (yağ aldırma). Bu yöntemlerin çoğu günümüzde uygulanmaktadır ancak hiç biri kesin çözüm değildir. Bazılarının tedaviye bağlı yan etkileri fazla iken bazıları kısa süreli ve pahallı tedavi yöntemleridir” diye konuştu.

  Ameliyatın özellikle el, koltuk altı ve yüz terlemelerinde kesin ve mükemmel sonuç verdiğini açıklayan
  Çelik, “Genel anestezi altında, kamera yardımıyla kapalı olarak yapılan ameliyat ile sempatik sinir fonksiyonu bölgesel olarak ortadan kaldırılır (klips, sinirin kesilmesi veya yakılması, kesilip çıkarılması). Açık yöntemle yapılan ameliyatlar günümüzde bu hastalarda artık terk edilmiştir” şeklinde konuştu.

  AMELİYAT YÖNTEMLERİ

  Göğüs Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Burçin Çelik, kamera yardımı ile yapılan kapalı ameliyatlar hakkında şu bilgileri verdi: “Endoskopik torakal sempatektomi: Göğüs boşluğu içinde ilerleyen ve el, koltuk altı ve yüzü etkileyen sempatik sinirin kısmi olarak çıkarılmasıdır. Bu ameliyat yöntemi yan etkileri nedeniyle günümüzde artık uygulanmamaktadır.

  Endoskopik torakal sempatikotomi: Göğüs boşluğu içindeki sempatik sinirin makas veya koter (kesici ve yakıcı özelikte elektirikli cihaz) ile sadece bir bölgeden kesilmesidir. Günümüzde en sık uygulanan yöntemdir.

  Klips ile sempatik blokaj: Göğüs boşluğu içindeki sempatik sinire titanyum veya polimer klipslerle blokaj uygulanmasıdır. Yan etkileri daha az olmasından dolayı tercih edilmekte ve uygulanmaktadır.

  Hastanın klips ile ameliyat sonrası kompensatuvar (dengeleyici) terlemeden veya diğer yan etkilerden rahatsız olması durumunda klipsin çıkartılarak hastanın tekrar eski durumuna döneceği bildirilmektedir ancak bu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Klipsin sinire yaptığı baskı sonucu sinir dokusunda hasar meydana gelmektedir. Hastaya klips çıkarıldıktan sonra 1-3 ay içinde sinir kendini yenileyip eski fonksiyonlarını kazanabilir ancak bu düşük bir ihtimal olup kesin değildir. Klipsin çıkarılması sonrası şikayetlerin geriye döneceği garanti edilmemelidir.”

  AMELİYAT RİSKLERİ VE YAN ETKİLERİ

  Ameliyatın genel anestezi altında yapıldığını ve herhangi bir ameliyatta ortaya çıkabilecek problemlerin endoskopik torakal sempatikotomi için de geçerli olduğunu anlatan Doç. Dr. Burçin Çelik, “Bu ameliyattan sonra hastaların yüzde 1-5′inde bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bunlar pnömotoraks (göğüs boşluğunda hava kalması), interkostal nöralji (ameliyat bölgesinde ağrı), horner sendromu (göz kapağında hafif aşağı inme), kanama gibi durumlardır. Yan etki olarak kompenzatuvar terleme (yüzde 10-70) görülebilir.

  En çok sırt, karın, kalça, bacaklar gibi bölgelerde görülür. Bu durum ameliyat sonrasında en sık rastlanan problemdir ancak hastalar genellikle günlük hayatlarını fazla etkilemeyen bu durumdan şikayetçi olmazlar. Endoskopik torakal sempatikotomi tecrübeli bir cerrah tarafından uygulanırsa son derece güvenli bir yöntemdir. Bu ameliyat yaklaşık 3 yıldır Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Anabilim Dalı’nda uygulanmaktadır. Ameliyat video yardımıyla kapalı olarak yapılmakta ve hastalar ertesi gün taburcu edilmektedir. Kliniğimizde aksiler ve palmar hiperhidrozis nedeniyle ameliyat edilen hastalarda başarı oranı yüzde 95′in üzerinde, hasta memnuniyeti yüzde 90′ın üzerindedir.”

   
Aşırı Terleme Sorunu Olan Melekler Çözüm Burada ! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. sararan tırnaklara çözüm burada melekler

  sararan tırnaklara çözüm burada melekler

  sararan tırnaklar nasıl beyazlar sararan tırnaklara bakım tırnak sararmasına çözüm burada arkadaşlar. Merhaba Sevgili Melekeler, bu sayfamızda biz bakımlı kadınların en büyük sorunlarından biri olan tırnak bakım bilgilerine değiniyor ve sizlere tırnak sararması için çözümler sunuyoruz. Ayıca daha önce sizlerle paylaştığımız 2012 oje renkleri modası adlı konumuzuda güncelliyor ve sararan...
 2. Aşırı Terleme Problemi Olanlara Çözüm Önerileri Burada Melekler

  Aşırı Terleme Problemi Olanlara Çözüm Önerileri Burada Melekler

  aşırı terleme sebepleri aşırı terleme çözümleri Sosyal hayatta insna işkence gibi gelen aşırı terleme problemi olan kişiler için yaz sıcakları kabus gibidir melekler. Elleri aşırı terleyenler toka yapmaya korkar, kıyafetleri ter içinde kalır ve karşısındakiyle ciddi bir konu konuşurken yanaklardan süzülen ter damlaları insanı zor duruma sokar. Bu yazımızda işte bu dertten müzdarip olanlara...
 3. Bilgisayarın Birden Kapanması Sorunu ve çözümü burada!

  Bilgisayarın Birden Kapanması Sorunu ve çözümü burada!

  Bilgisayarın Birden Kapanması Sorunu Bilgisayar Aniden Kapanıyor Çözüm http://www.meleklermekani.com/teknik-destek/226259-outlook-kaydol-yeni-outlook-kayit-almak-icin-bilgiler.html dedik ve teknik destek konularımıza bir yenisini daha eklemek için, bu yazımızda da bilgisayar aniden kapandı sorunu yaşıyorum diyen tüm arkadaşlarımız için, bilgisayar birden kapandı sorunu ve çözümü için...
 4. MSN'de Arkadaşlarınız Çevrimdışı Görünüyorsa Sorun Çözümü Burada

  MSN'de Arkadaşlarınız Çevrimdışı Görünüyorsa Sorun Çözümü Burada

  Msn'de Herkes Çevrimdışı Görünüyor Yardım Msn'de Herkes Offline Görünüyor Sevgili melekler, Msn'de Herkes Çevrimdışı Görünüyor Yardım istiyorsanız bu sayfamızdan sizlere vereceğimiz bilgileri dikkatlice okuyun ve uygulayın. Bir önce ki konumuzda da Webcam gizleme konusunda ipuçları verdiğimizi de hatırlatıyor ve Msn'de Herkes Offline Görünüyor sorununun sebebine ve çözümüne geçiyoruz......
 5. Uykusuzluğa Kesin Çözüm Burada Melekler!

  Uykusuzluğa Kesin Çözüm Burada Melekler!

  uykusuzluğa çözüm, uykusuzluğa kesin çözüm, uykusuzluğa çare Sevgili melekler, akşam yatağa yattığınızda bir sağa bir sola dönüp, bir türlü uykuya geçemeyenlerden misiniz? Geceyi sabah edip, gözünüzü kırpmıyor, dalsanız bile en ufak harekette uyanıyor ve bir daha uyanamıyor musunuz? O halde şimdi vereceğimiz öneriler ve bir bitki çayı tarifi, sorununuza çözüm olacaktır... Kaliteli bir...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş