Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Aşk bir ağrı kesicidir

  Konu, 'Kadınca' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Sevgili Melek'ler, aşkın bir çok olumlu ve olumsuz etkileri olduğunu biliyoruz. İşte size aşkın şaşırtan bir etkisi daha Melek'lerim :)
  Âşık olunca kalbiniz küt küt atıyor, eliniz ayağınız birbirine dolaşıyor, belki yemek yiyemiyor, belki de uyku bile uyuyamıyorsunuz.

  [​IMG]

  Bunlar sizin bildiğiniz değişiklikler. Bir de bilmedikleriniz var!

  Aşık olmak demek; etrafınızdaki tüm mutsuzlukları unutup, hayata pembe gözlüklerle bakmak demek... Canınız ne kadar acısa da, eğer âşıksanız, ne moraliniz bozulur ne de hayata küsersiniz. Çünkü âşık olunca baktığınız her şey size güzel görünmeye başlar.

  İngiltere’de yapılan bir araştırma da bunu doğruluyor. Bu araştırmaya göre aşk, ağrı kesici rolü oynuyor. Nasıl mı? Araştırma kapsamında, deneye katılanlardan, sevdikleri kişinin bir fotoğrafı ile çekici buldukları başka birinin fotoğrafını yanlarında getirmeleri istendi. Araştırmaya göre, sevilen kişinin fotoğrafına bakmak acı algısını, çekici bulunan kişinin fotoğrafına bakmaktan daha fazla düşürdü. Kısacası, yalnız ve mutsuz hissedenlerin acı eşiği çok daha düşük. Buna karşın âşık olanların acı eşiği daha yüksek.

  Aşk gerçekten acıyı azaltıyor mu?

  Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal, “Aşk, acıyı azaltmıyor, ağrı hissini azaltabiliyor. Çünkü âşıklarda, normal bireylerde de salgılanan ve endojen morfin diye bilinen endorfin salınımı artıyor. Bu hormon da ağrıyı daha az hissetmeyi sağlıyor” diyor.

  Aşkın dönemleri de ağrının hissedilmesinde etkin rol oynuyor. Aşkın ilk döneminde, endorfin salınımı daha yüksek oluyor; bu da ağrının daha az hissedilmesine neden oluyor. Fakat sonrasında bu etki giderek azalıyor. Beyinde yapısal değişiklikler olmadığını belirten Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal, “Ancak beynin çalışmasında temel olan birçok hormon ve molekülün seviyesinde artma veya azalma gibi değişiklikler görülebiliyor. Kişinin depresyona girme eşiğini düşüren serotonin azalıyor. Bunun gibi, birçok hormonun seviyesinde değişim olabiliyor” diyor.

  Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal’a göre, ilk bakışta aşk var. Hatta erkekler, kadınlara göre daha çabuk âşık oluyor. Erkekler, fiziksel özelliklere daha çok önem verirken, kadınlar sosyal konumu iyi, gelecek endişelerini giderecek kişileri tercih edebiliyor.

  Cinsel çekicilik ön planda

  Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal’a göre; aşk, genetik olarak, türün devamı için gerekli bir süreç. Türlerin devamlılığı için her canlı âşık oluyor. Başlangıç aşamasında genetik, sosyal, ekonomik, kültürel ve geleneksel birçok neden, âşık olmak için etkili; ancak genellikle cinsel çekicilik, âşık olabilmek için daha ön planda oluyor. Sanıldığı gibi, ruh güzelliği en başta önemli değil. Önemli olan, öncelikli olarak fiziksel çekicilik. Kadın ve erkeklerin tercihlerinin, her kültürde ortak olan kriterleri de bulunuyor.

  Dikkat! Aklınızı başınızdan alabilir

  Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal, “Aşk, öncelikli olarak bir hastalık değil. Âşık olan bireylerde melankoli denilebilecek psikolojik değişiklikler görülebiliyor. Ümitsizlik de bu sürece eklenirse, aşk, depresyona dönüşebiliyor. Âşık olunca enerji, motivasyon artıyor. Engelleri aşma gücü hissediliyor ve daha kontrolsüz davranılabiliyor” diyor. Âşık olduğunuzda cinsel ilişki sırasında ‘kortikal inhibisyon’ yani, aklını kullanamama durumu oluşabiliyor. Akıl kullanılmadığında ise savunmasız kalınıyor, düşüncesizce hareket edilebiliyor.

  Yaz aşkı yalan mı?

  Bazı araştırmalar, yaz mevsiminin âşık olmayı kolaylaştırdığını söylese de, Prof. Dr. Mehmet Zülküf Önal, “Aşkın mevsimlerle hiçbir ilgisi bulunmuyor. Kutuplarda da, ekvatorda da her mevsim, her an âşık olunabiliyor, yeter ki ortam uygun olsun” diyor.

  Aşkın ömrü üç yıl

  Aşkın ömrü uzmanlara göre ortalama olarak üç yıl kabul ediliyor. Romantizmin süresiyse kültürel, ekonomik ve sosyal birçok etkene bağlı olarak değişebiliyor. Kibarlık, bir romantizm ölçüsü ise ömür boyu sürebiliyor; kapı açmak, yerini bir kadına vermek, elindeki ağırlıkları taşımasına yardım etmek, merdiven inip çıkarken nerede duracağını bilmek gibi birçok şey de romantizm sayılabiliyor.
   
  ßeLeN bunu beğendi.
 2. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Aşk seni buldum; benim olman için çok az bir zaman kaldı..
   
 3. EnCey

  EnCey Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2011
  Mesajlar:
  2.225
  Beğenilen Mesajlar:
  460
  Ödül Puanları:
  113
  Aşkların en güzelini bulmuşum bırakmam... :)
   
 4. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Tebrik ederim sizleri :) Dilerim ki RAB, aşkınızı nazarlardan sakınır ve daimi kılarak, her zerresini mutlulukla yaşamanızı nasip eder kızlar :)

  Bu dileklerim, benim için de geçerli tabe hahaha
   
  EnCey ve ßeLeN bunu beğendi.
 5. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Tabiki senin ve herkesin için geçerli.. Sende bu kalp olduğu sürece eminim ki aklının almayacağı kadar seviliyorsundur. Belki biliyor yada bilmiyorsundur o ayrı tabi..

   
 6. Misafir

  Misafir Forum Okuru


  Oyy kıs ben seni yerim yerimm :kiss: Bu gün adminini güzel sözlerle şımartan Belen'im sağolasın birtanem, benim zarif Belen'im:kiss:
   
  ßeLeN bunu beğendi.
 7. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya
  Ahhh aşkk ahhh kalbimde bir ok gibi vurdu beni ve hala kalbim sızlıyor yavaş yavaş kanımı alıp götürüyor benden ama nedense canım yanmıyo nedense demek aşk böyle bişey saplanan bir ok gibi kanını emer ama canını yakmaz güzelmiş beaaa bende aşka geldim kocişim sağolsun yanımda olmasına rağmen hala ismini duyunca gözlerim buğulanıyor Allahım onu bana beni ona bağışlasın aramız bozulmasın inşallah
   
 8. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Amin canım amin...

  Ne mutlu eşine ki, aşkla mutlu olan ve aşkla konuşan bir eşi var :) RAB sizi nazarladan sakınsın ve aşkınızı daimi kılsın caınm :)
   
 9. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  Aklını yitirme meselesine takıldı kafam yahu :D:D Akıl elden gidecek RüYaM bize gülecek.
  Süper bir konu buda çok güzel bizleri anlatan yazı olmuş bence
   
 10. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya
  amin rüyamm tüm sevenleri Allah ayırmasın inşallah yaa gerçekten yürekten diliyorum bunu herkese temiz aşklar diliyor gözlerinizden öpüyorum hahaha
   
 11. Misafir

  Misafir Forum Okuru


  AMİN...! AMİN...!

  AMİN...! AMİN...!

  Bende tüm içtenliğimde, yürekten bunları dilyor, büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin ise gözlerinden, (yaşıtları hiç saymıyorlar, ama ben çok ince düşünceli ve zarif bir bayan olduğum için düşündüm onlarıda) yaşıtlarımın da yanacıklarından öpüyorum hahaha


  Biri beni tutsun, aşka geldim şımarıyor, kuduruyorum hahaha Beni tut Lavinya tut beni fırlamalığım üstümde tut beni hahaha
   
  ßeLeN bunu beğendi.
 12. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  hahaha adminime baks en ya :D:D bizde seni öpüyoz koccaman :D
   
 13. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği
  ooo rüyammmmm bulutlarda ayyyyyyy :D:D bende aşıkımmmmmmmmmmm uleynnnnnn haykırıyorummmmm aşığımmmmm yanmışımmmmmmm uleynnnnnnn :D:D aşk bencede ağrı kesici ya bu bu aşk olmasa ben ağrıdan sancıdan ölür giderdim heral. bende aşığım bende hayat pembiş gözlüklerle bakıyom bazen gözlüğümü kaldırıyom saçıma takıyom dünyayı gerçek gözlerle görüyom. ama aşığım işte. aşkımı çok seviyorum o benim dünyam nefesim herşeyim o olmassa ben ölürüm :D:D
  rabbim rüyama öyle bir eş verkiiiiiiiiii bu dünyadaki en bulunamaz erkek olsun :D:D :hhh: hayyata hiç yaşamadığı mutlulukları yaşasınnn en kısa zamanda inşaallllaaaaaaaaahhhhhhhhhhh (aminnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn) rüyammmmmmmm :asskim:
   
 14. Misafir

  Misafir Forum Okuru


  Oyy birtanem benim, belalı aşığım benim :kiss: Amin, aşkitom amin... :)

  Cümlesine versin böyle güzel aşkı canım :)

  Seni sefiyom be Asi'm valla da billa da sefiyom be :D:D
   
  ASİMELEK bunu beğendi.
 15. ASİMELEK

  ASİMELEK Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  13 Aralık 2010
  Mesajlar:
  4.422
  Beğenilen Mesajlar:
  2.168
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  yüreğimin yüreği
  sev beni rüyam sevvvvvvvvv bende seni sefiyommmmmmmmmm rüyammmmmmm :deli: birzamanlar beni sevmeyen ölsün derdim şimdi rüyamı sevmeyen ölsün diyorum :D:D yaşassssssssınnnnn aşkkkkkkk :D:D

  ( rüyanın gözü kara aşığı ) :hhh: yirimm seni yirimmmmmmmmmm :D:D
   
Aşk bir ağrı kesicidir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uzmanlardan ağrı kesici uyarısı

  Uzmanlardan ağrı kesici uyarısı

  nimelit Sağlık Bakanlığı ölüme neden olduğu gerekçesiyle “Prexige” isimli ilacın piyasadan toplatılmasına karar verirken, uzmanlar bütün ağrı kesicilere karşı hastaları uyardı. Sağlık Bakanlığı, Novartis firmasına ait Prexige isimli ağrı kesici ilacın, karaciğer yetmezliğine ve ölüm vakalarına neden olduğunun belirlenmesi üzerine toplatılmasına karar verildiğini açıkladı. Bu, ağrı...
 2. Ardıç çok iyi bir ağrı kesicidir

  Ardıç çok iyi bir ağrı kesicidir

  Antiseptik ve idrar söktürücü özellikleriyle bilinen ardıç, terletici özelliği ile soğuk algınlığı, kalp yetmezliği gibi hastalıklarda da kullanılır. Romatizma hastalıklarında, burkulma ve çarpma gibi kazalarda ağrı kesici ve hareketi artırıcı özelliği vardır. Kronik romatizmada, gut hastalığında, kas ağrılarında olumlu bir rol oynar. Ardıç; güçlü antiseptik özelliği sayesinde kötü nefes...
 3. apranax ağrı kesici hakkında !!! önemli !!!

  apranax ağrı kesici hakkında !!! önemli !!!

  apranax ağrı kesici hamilelikte apranax kullanımı apranaks ağrı kesici apranaks Herşeyin başı sağlık... Hepimizin başına gelebilecek acı bir olay APRANAX isimli ilaç ile ilgili... Vatandaşın biri, hafta sonu arkadaşının evine gidiyor. Çok başı ağrıdığından, arkadaşı ona bir Apranax veriyor. Vatandaş yutmadan önce ilacı ağzında çiğniyor, bir kaç dk. Sonra şuurunu kaybediyor. Çevresindekileri...
 4. Karabaş otu ağrı kesici gibi

  Karabaş otu ağrı kesici gibi

  karabaş otu karabaş otu, faydaları, zararları, zayıflatırmı, nasıl kullanılır, kullanımı, suyu Zayıflatma etkisi oalrak bilinen karabaş otunun bir çok faydası var Melek'lerim. Zira her faydalı olan şeyin zararlarıda olabilir, tıpkı karabaş otunda olduğu gibi :) (Lavandula stoechas / French lavander / Lavande) Ballibabagiller familyasından, bir veya çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiği...
 5. Ağrı Kesici Özelliği Olan Gıdalar

  Ağrı Kesici Özelliği Olan Gıdalar

  agrı kesici bitkiler agrı kesici etkili besinler agrı kesici etkili bitkiler Yaşamımız boyunca çeşitli ağrılarla baş etmek zorunda kalabiliriz melekler. Uzmanlar basit ağrıların giderilmesinde hemen ilaçlara saldırmak yerine tükettiğimiz gıdalardan medet umulmasını tavsiye ediyor. Konuyla ilgili bilgiler şöyle :) Sağlığımızda başımıza bela olan rahatsızlıklardan biriside ağrılardır ayak...

Sayfayı Paylaş